Progoni kršćana
Progoni kršćana predstavljaju progone osoba čiji je glavni motiv njihova kršćanska vjera, odnosno fizičke radnje - bilo od strane države ili pojedinaca - koji u svom korijenu imaju netoleranciju prema kršćanstvu kao religiji.

Kršćanstvo se sa progonima susretalo od svojih samih početaka, pa su tako rani kršćani još kao jevrejska sekta u 1. vijeku bili metom progona od drugih Jevreja, a potom od vlasti Rimskog Carstva. Progoni su se nastavili sve do početka 4. vijeka kada je kršćanstvo legalizirano odlukom cara Konstantina.
Kršćanski misionari i preobraćenici na kršćanstvo su potom, nastojeći širiti kršćanstvo na nova područja, često postajali predmetom progona, a ponekad u tome postajali mučenicima. Podjela kršćanstva na međusobno suprotstavljene denominacije je, pak, dovela do toga da kršćani postaju metom progona od strane drugih kršćana, a za što brojne primjere pruža Reformacija u 16. vijeku.
U 20. vijeku su kršćani bili progonjeni u komunističkim, odnosno službeno ateističkim državama kao što je SSSR. Također su dan-danas progonjeni od strane radikalnih muslimana i hindusa u mnogim državama Azije.
HistorijaUredi
Progoni kršćana u Rimskom CarstvuUredi
Tacit i Suetonije, istoričari carskog dvora, koji su potpuno prezirali hrišćane, pominju tu grupu prevashodno kao metu zvaničnog progona. U opisivanju Neronovog života, Suetonije kaže »da su kažnjeni hrišćani, klasa ljudi posvećena novom i štetnom sujeverju«. [1] Tacit dodaje svojim opaskama o požaru u Rimu:
Tacit tumači Neronovo ponašanje kao njegovu potrebu za žrtvenim jarcem. Hrišćanska grupa imala je sva obeležja zavere.[3] Pre svega, bili su sledbenici čoveka optuženog za mađiju[4], koji je zbog mađije i izdaje pogubljen; drugo, bili su »ateisti«, koji su odbacivali kao »demone« bogove zaštitnike blagostanja rimske države — čak i genij (božanski duh) samog cara; treće, pripadali su ilegalnom društvu. Pored ovih dela koje je policija mogla da potvrdi, širili su se glasovi da njihova tajnost krije zverstva: njihovi neprijatelji su govorili da u njihov ritual spada jedenje ljudskog mesa i pijenje ljudske krvi, praksa za koju su obično optuživani mađioničari. [5]
Iako u to vreme nijedan zakon nije posebno zabranjivao prelazak u hrišćanstvo, od svakog sudije koji je čuo da je neko optužen za prelazak u hrišćanstvo zahtevalo se da izvrši istragu. [6] Ne znajući kako da postupa u takvim slučajevima, Plinije, guverner Bitinije (provincija u Maloj Aziji), pisao je (oko 112. godine) caru Trajanu, zahtevajući razjašnjenje:
Trajan je odgovorio odobravajući Plinijev postupak u toj stvari:
Ali Trajan je savetovao Pliniju da ne prihvata anonimne optužbe, »jer one su loš primer i nedostojne su našeg vremena«. Plinije i Trajan su se složili da svako ko odbije gest lojalnosti bogovima mora da sakriva ozbiljne zločine, naročito stoga što je kazna za odbijanje bila neposredno pogubljenje.
VezeUredi
IzvoriUredi
- ↑ Suetonije, Neronov život 6.16.
- ↑ Tacit, Anali 15.44—2—8.
- ↑ Videti diskusiju u: R. MacMullen, Enemies of the Roman Order: Treason, Unrest, and Alienation in the Empire (Cambridge, 1966).
- ↑ M. Smith, Jesus the Magician (San Francisco, 1978).
- ↑ M. Smith, Jesus the Magician (San Francisco, 1978), str. 81—139.
- ↑ Za opširniju diskusiju videti: W. H. C. Frend, Martyrdom and Persecution in the Early Church (Oxforđ, 1965; New York, 1967); Frend »The Gnostic Sects and the Roman Empire«, u: Journal of Ecclesiastical History, Vol. V (1954), 25—37.
- ↑ Plinije, Pisma 10.96.
- ↑ Plinije, Pisma, 10.97.
Eksterni linkoviUredi
- International Christian Concern: Daily News on Christian Persecution around the World
- compassdirect.org: news from the frontlines of persecution
- Montagnard Foundation supporting Christians persecuted in Vietnam, Laos and Cambodia Arhivirano 2018-11-18 na Wayback Machine-u
- About the Noahide Laws Arhivirano 2005-02-04 na Wayback Machine-u
- Graeme Clark, "Christians and the Roman State 193-324" Arhivirano 2007-07-08 na Wayback Machine-u
- Photojournalist's Account - Images of Sudan's persecution
- Daily updates about Christian persecution in India Arhivirano 2019-10-05 na Wayback Machine-u
- Chronology of the Persecution of Christians from 299-324
- Voice of the Martyrs, USA