Kutriguri su pripadnici huno-prabugarskih plemena koji su u 5. veku i 6. veku živeli u stepama severoistočno od Crnog mora i istočno od reke Don. U ranijem periodu su bili u istočnom delu Hunskog carstva severno od Kavkaza.

Poreklo uredi

Počeli su da jačaju posle potčinjavanja jednog dela Huno-Prabugara, Avarima. Huno-Prabugari koji su ostali pod vladavinom Utigura, prvog Sandilčovog sina, su ostali u istoriji poznati kao Utiguri, a Huno-Prabugari sa kojima je vladao Kutrigur, a koje su potčinili Avari ostali su zabeleženi u istoriji kao Kutriguri.

Istorija uredi

Kutriguri su spominjani u istoriji od strane Bar Hebreusa (Bar Hebraeus) u 6. veku u kontekstu osvajanja sa Imaon planina (Imaon Mountains). Isto tako u hronikama iz 12. veka, od strane jakovita, patrijarha antiohijskog, Mihajla Sirijca (Michael the Syrian).[1]

U ovom periodu su bili pod uticajem gokturkijskih klanova (Göktürks), a u 7. veku su se polako povlačili prema gornjoj Volgi i potpadali pod razne uticaje i vlast, tako da se od tog vremena sve slabije se spominju i nestali su sa istorijske pozornice.

Izvori uredi

  1. V. Zlatarski, Izvestieto na Mihail Siriйski za preselenieto na bъlgarite. Tom V: Izbrani proizvedeniя, Sofiя, 1972, s.52. (Beleška Mihajla Sirijca o migraciji Bugara. Odabrani radovi, knjiga 5, Sofija, 1972, strana 52)

Vidi još uredi