Izidor Seviljski – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
EmausBot (razgovor | doprinos)
Autobot (razgovor | doprinos)
m razne ispravke
Red 1:
'''Isidor Seviljski''' ({{jez-es|San Isidro ili San Isidoro de Sevilla}}; {{jez-lat|Isidorus Hispalensis}}) je bio seviljski nadbiskup tokom više od tri decenije i smatra se jednim od najučenijih ljudi [[Srednji vekvijek|Srednjegsrednjeg veka]]. Rođen je [[560]]. godine, a umro je [[4. april]]a [[636]]. Svi kasniji srednjovekovni istorijski spisi o [[Hispanija|Hispaniji]] bazirani su na njegovim delima.
 
U vreme desintegracije klasične kulture, aristokratskog nasilja i nepismenosti, učestvovao je u konverziji vizigotskih kraljeva arijanaca u ortodoksno hrišćanstvo<ref>Ovde se ne misli na "[[pravoslavlje]]" u današnjem smislu reči, zapravo do [[1054]]. i [[Velika šizma|Velike šizme]] termini "katoličanstvo", "ortodoksija", "pravoverje", "pravoslavlje" su sinonimi i odnose se na izvorno hrišćanstvo, za razliku od mnogobrojnih učenja koja su se pojavljivala u to doba i bila proglašena [[jeres]]ima.</ref>, prvo zajedno sa svojim bratom, [[Leandar Seviljski|Leandrom Seviljskim]], a nakon bratovljeve smrti, i sam. Kao i Leandar, imao je veoma važnu ulogu u Saborima u Toledu i Sevilji. Može se reći da zahvaljujući radu ova dva prosvetitelja, moderni istoričari danas smatraju da je vizigotsko zakonodavstvo, rezultat tih sabora, izvršilo veliki uticaj na začetke parlamentarne države.
 
 
== Život ==
 
=== Detinjstvo i obrazovanje ===
Isidor je rođen u [[Kartahena|Kartaheni]], u [[Hispanija|Hispaniji]]. Otac mu se zvao Severijan, a majka Teodora. Pripadao je porodici čiji su mnogi članovi učestvovali aktivno u konverziji vizigotskih kraljeva iz [[arijanizam|arijanizma]] u [[hrišćanstvo|katolicizam]], i svi su bili proglašeni svecima:
 
* [[Leandar Seviljski|Leandar]], Isidrov stariji brat, bio je njegov direktni prethodnik na funkciji seviljskog nadbiskupa, protivnik vizigotskog kralja, [[Leovigild]]a.
* '''Fulgencije''', Isidrov mlađi brat, dobio je na upravu biskupiju u Esihi ({{jez-es|Écija}}; {{jez-lat|Astigi}}) na samom početku vladavine pokatoličenog [[Rekared]]a.
Linija 16 ⟶ 13:
 
Da li je Isidor ikada prihvatio monaški život ili nije, još uvek je otvoreno pitanje, ali iako on sam nikada nije pripadao ni jednom religioznom redu, imao je veoma visoko mišljenje o njima i veoma ih je cenio. Nakon smrti svog brata, Leandra ([[600]]), postao je seviljski nadbiskup.
 
 
=== Seviljski nadbiskup ===
[[Datoteka:Biblioteca Madrid.jpg|thumb|150px|Spomenik Isidoru Seviljskom ispred Narodne biblioteke u Madridu]]
Nakon Leandrove smrti, Isidor ga je nasledio na mestu nadbiskupa Sevilje. Vreme u kom je Isidor bio nadbiskup bilo je vreme desintegracije i tranzicije. Stare institucije klasičnog obrazovanja [[Rimsko carstvo|Rimskog carstva]] brzo su nestajale. Shvativši da i duhovna i materijalna dobrobit jednog naroda zavisi od potpune asimilacije stranih elemenata, Isidor je započeo rad na što većem približavanju raznih naroda koji su tad živeli u Hispaniji. Radio je na zadobijanju arijanskih kraljeva i njihovom preobraćenju u ortodoksno hrišćanstvo, međutim takođe je radio i na poboljšanju obrazovanja. Osnovao je školu u Sevilji u kojoj je on sam predavao. Na provincijalnim i narodnim saborima je igrao značajnu ulogu, pogotovu u Toledu (589), Sevilji (619) i opet u Toledu (633), saborima koji su doprineli korenitim promenama u organizaciji crkve u Hispaniji. Izuzetno obrazovan, sa savršenim poznavanjem latinskog, Isidorova intelektualna radoznalost ga je navela na sažimanje svojih ogromnih znanja u enciklopedijsku formu.
 
 
=== Sabori u Toledu i Sevilji ===
Linija 58 ⟶ 53:
 
'''Istorija Gota, Vandala i Sveva''' ({{jez-lat|Historia de regibus Gothorum, Vandalorum et Suevorum}}). Od svih Isidorovih dela, istoriografska dela imaju najveću praktičnu vrednost<ref name="Ist.Hriš." />. Ovo delo je jedan od glavnih izvora o životu Vizigota. Na osnovu njegove Istorije baziralo se svo kasnije pisanje istorijskih dela u srednjovekovnoj Španiji<ref name="Ist.Hriš." />. Iako prema dr Hugu Hercbergu ({{jez-nem|Hugo Hertzberg}}) Isidor nije ni posedovao veliki materijal, niti ono što je imao, koristio na pravilan način jer je njegov izbor i raspored podataka često loš, a hronološki red događaja često zanemarivan. Međutim, i pored svih ovih zamerki, pojedini delovi istorije Gota su od neprocenjive vrednosti. Počev od [[Eurih]]ove vladavine pa tokom prilično dugog perioda, Isidor je jedini izvor o životu Vizigota. Samo zahvaljujući njemu, danas znamo za Eurihov zakonik, kao i o vladavini [[Gesalih]]a, [[Teudis]]a, [[Teudigisil]]a, [[Agila I|Agile]] i [[Atanagild]]a. I vladavini [[Leovigild]]a i [[Rekared]]a imamo i druge izvore, ali određene informacije koje dodaje Isidor su veoma vredne. Od Rekareda do [[Svintila|Svintile]], Isidor je opet najbolji, a ponekad i jedini izvor.S druge strane, što se tiče istorije Vandala i Sveva, njegovi spisi su gotovo bez istorijske vrednosti, jer postoje drugi, verniji izvori<ref name="Ist.Hriš." />.
 
 
=== Druga dela ===
Linija 71 ⟶ 65:
 
== Značaj ==
 
Isidor je bio među poslednjim hrišćanskim učenjacima latinskog Zapada koji je poznavao antičku filozofiju. Njegove Etimologije su sačuvale brojne reference i izvode iz raznih danas izgubljenih antičkih dela. Sa druge strane, popularnost i ugled Isidorove enciklopedije su bili toliki da su neka dela, upravo zbog dostupnosti ''Etimologija'', verovatno zanemarena i zaboravljena. Njegov savremenik i prijatelj, [[Braulion Saragoski]] smatrao ga je za čoveka koga je Bog poslao kako bi sačuvao iberijske narode od varvarskih plima koje su pretile da izbrišu ostatke antičke učenosti. Osmi sabor u Toledu ([[653]]) je Isidora opisao ovim rečima: "''Taj neverovatni doktor, poslednji ukras Pravoverne crkve, najučeniji čovek nedavne prošlosti, uvek neka se oslovljava sa poštovanjem.''"
 
Linija 81 ⟶ 74:
* [[Hrišćanstvo]]
 
== Reference i napomeneIzvori ==
{{reflist}}
<references/>
 
== SpoljašnjeEksterni vezelinkovi ==
{{Commonscat|Isidore of Seville}}
* [http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Isidore/home.html Etimologije, kompletan tekst na latinskom]