Gerilski rat – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 8:
 
== Etimologija ==
Naziv gerila potječe iz [[španski jezik|španskog jezika]] gdje riječ ''guerrilla'' doslovno znači "mali rat" ili "ratić", odnosno [[deminutiv]] za riječ "rat" (''guerra''). U druge jezike je ušla zahvaljujući [[Poluostrvski rat|napoleonskoj kampanji na Pirinejskom poluotoku]] (1808 - 1813), prilikom koje su Napoleonove francuske snage na samom početku okupirale [[Španija|Španiju]], ali se poslije nisu mogle nositi s gerilcima koji su uživali široku podršku među stanovništvom. To je ostavilo snažan dojam na evropsku javnost i nagrizlo famu o Napoloenovoj nepobjedivosti i vojničkom geniju. U španskom jeziku se za gerilca koristi izraz ''guerrillero'', dok je s vremenom sama riječ ''guerrilla'' postala sinonim za gerilski pokret ili gerilske paravojne formacije.
 
U španskom jeziku se za gerilca koristi izraz ''guerrillero'', dok je s vremenom sama riječ ''guerrilla'' postala sinonim za gerilski pokret ili gerilske paravojne formacije.
U jugoslovenskoj literaturi se umesto izraza gerila redovno koristio naziv partizanski rat, koji je i dan danas dominantan u ruskom i drugim jezicima.
 
== Definicija partizanskog rata ==