Feminizam – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Zamjena sadržaja stranice sa 'FEMINIZAM je još jedna perverzija nad kojom se svako normalan mora zgroziti! Ti bizarni perverti imaju za cilj da pretvore muškarce u žene, a žene u muškarce. Po...'
Red 1:
FEMINIZAM je još jedna perverzija nad kojom se svako normalan mora zgroziti! Ti bizarni perverti imaju za cilj da pretvore muškarce u žene, a žene u muškarce. Povrh svega, među feministkinjama je i veliki broj lezbejki, latentnih lezbejki ili izopačenih nakaza koje pre svega mrze muškarce. Biti feministkinja znači mrzeti muški rod! Međutim, biti feministkinja, takođe, znači mrzeti i ženski rod, jer njima pored pravih muškaraca isto tako smetaju i prave žene.
{{Feminizam}}
 
'''Feminizam''' je naziv za skupinu ideologija i političkih pokreta kojima je cilj bio poboljšanje položaja žene u društvu, odnosno izjednačavanje prava žena s pravima muškaraca.
 
Feminizam je pokret koji je nastao u zapadnim zemljama u [[19. vijek]]u kao jedna od posljedica [[industrijska revolucija|industrijske revolucije]]. Razvoj mašina je počeo otklanjati potrebu za ljudskom radnom snagom, postepeno eliminirajući jednu od prednosti koju su muškarci imali nad ženama. To je omogućilo ženama da postanu sve značajniji dio radne snage, pogotovo za vrijeme [[prvi svjetski rat|prvog svjetskog rata]] kada su zamjenjivale muškarce na frontu.
 
Feministički pokret se ispočetka ispoljavao u dva oblika - kao pokret za ravnopravnost u plaćama, odnosno kao pokret kao davanje prava glasa ženama. Ovo potonje je s vremenom postignuto u većini zapadnih zemalja nakon prvog svjetskog rata, a kasnije i u ostatku svijeta.
 
Kako je politička, a i ekonomska ravnopravnost žena postignuta u institucionalnom smislu, tako je i feminizam postepeno evolucirao u novu formu tzv. ''radikalnog feminizma'' kome je cilj bio promijeniti tradicionalnu ulogu žene u društvu putem napada na [[brak]] i materinstvo kao tradicionalne institucije, odnosno na muškarce koji su po prirodi represivni prema ženama. Iako je relativno malen broj žena prihvatio taj ekstremni stav, danas se feminizam najčešće povezuje s njim.
 
Feminizam se u posljednje vrijeme javlja i kao svojevrsna obrambena reakcija na porast neo-[[konzervativizam|konzervativizma]] i [[vjerski fundamentalizam|vjerskog fundamentalizma]], kojima je cilj vratiti tradicionalne institucije kao i tradicionalni položaj žene u društvu.
 
== Razvoj feminizma ==
 
Većina feminističkih teoretičara, pogotovo onih iz zapadnih i anglosaksonskih država, drži kako se feminizam razvijao u tri vala:
 
* '''[[Prvi val feminizma]]''' nastao je u 19.st. i označavao borbu žena za [[pravo glasa]]. Te feministkinje su bile poznate kao [[sufražetkinje]].
* '''[[Drugi val feminizma]]''' se javio [[1960-e|1960-ih]] i trajao do [[1980-e|1980-ih]]. Označavao je klasične postavke i fokuse feminizma kao što su organizacija masovnog pokreta, rodna ravnopravnost, antiimperijalizam, promjenu zakonodavstva, ženske i feminističke časopise, edukacija žena, problematika muškog nasilja i sl.
* '''[[Treći val feminizma]]''' započeo je 1980-ih i traje do danas; pokušava negirati rod i nadilaziti rodne razlike te je s toga blizak drugim teorijama: [[queer teorija|queer teoriji]], post-kolonijalnoj teoriji, [[transnacionalizam|transnacionalizmu]], ekofeminizmu, [[transrodnost|trans]]-feminizmu te ostalim novim feminističkim teorijama i novim društvenim problematikama s kojima se žene susreću.
 
 
== Vrste feminizma ==
 
Feminizam je ideološki prilično raznorodan pokret, s brojnim, često suprostavljenim, strujama koje su ponekad pod utjecajem drugih ideologija, a ponekad pod utjecajem specifičnih društveno-ekonomskih prilika u kojima žive žene u nekom dijelu svijeta.
 
Uglavnom se razlikuju sljedeći tipovi:
 
* [[Liberalni feminizam]]
* [[Radikalni feminizam]]
* [[Socijalistički feminizam]]
* [[Ekofeminizam]]
* [[Individualistički feminizam]]
 
 
== Kritika feminizma ==
 
{{main|Antifeminizam}}
 
== V. također ==
{{commons|Feminism}}
* [[Maskulizam]]
* [[Žene u ranom hrišćanstvu]]
 
== Spoljne veze ==
{{commons|Feminism}}
* [http://www.differentia-nis.org/ljudska-prava/poreklo-i-razvoj-feminizma Poreklo i razvoj feminizma (Andrew Heywood, Političke ideologije)]
 
{{Ideologije}}
 
[[Kategorija:Feminizam| Feminizam]]
[[Kategorija:Politika]]
[[Kategorija:Galicizmi]]
 
[[af:Feminisme]]
[[an:Feminismo]]
[[ar:أنثوية]]
[[ast:Feminismu]]
[[az:Feminizm]]
[[bat-smg:Femėnėzmos]]
[[be:Фемінізм]]
[[be-x-old:Фэмінізм]]
[[bg:Феминизъм]]
[[bn:নারীবাদ]]
[[br:Gwregelouriezh]]
[[bs:Feminizam]]
[[ca:Feminisme]]
[[cs:Feminismus]]
[[cy:Ffeministiaeth]]
[[da:Feminisme]]
[[de:Feminismus]]
[[el:Φεμινισμός]]
[[en:Feminism]]
[[eo:Feminismo]]
[[es:Feminismo]]
[[et:Feminism]]
[[eu:Feminismo]]
[[fa:فمینیسم]]
[[fi:Feminismi]]
[[fiu-vro:Feminism]]
[[fr:Féminisme]]
[[fy:Feminisme]]
[[gd:Boireann-dhligheachas]]
[[gl:Feminismo]]
[[he:פמיניזם]]
[[hi:नारीवाद]]
[[hif:Feminism]]
[[hr:Feminizam]]
[[hu:Feminizmus]]
[[hy:Ֆեմինիզմ]]
[[ia:Feminismo]]
[[id:Feminisme]]
[[ie:Feminisme]]
[[is:Femínismi]]
[[it:Femminismo]]
[[ja:フェミニズム]]
[[ka:ფემინიზმი]]
[[kk:Феминизм]]
[[ko:여성주의]]
[[ku:Femînîzm]]
[[la:Feminismus]]
[[lt:Feminizmas]]
[[lv:Feminisms]]
[[mk:Феминизам]]
[[ml:സ്ത്രീവാദം]]
[[mr:स्त्रीवाद]]
[[ms:Feminisme]]
[[mwl:Femenismo]]
[[new:मिसावाद]]
[[nl:Feminisme]]
[[nn:Feminisme]]
[[no:Feminisme]]
[[nov:Feminisme]]
[[oc:Feminisme]]
[[pl:Feminizm]]
[[pnb:فیمینزم]]
[[pt:Feminismo]]
[[ro:Feminism]]
[[ru:Феминизм]]
[[rue:Фемінізм]]
[[sah:Феминизм]]
[[scn:Fimminismu]]
[[simple:Feminism]]
[[sk:Feminizmus (hnutie)]]
[[sl:Feminizem]]
[[sr:Феминизам]]
[[sv:Feminism]]
[[ta:பெண்ணியம்]]
[[te:స్త్రీవాదం]]
[[th:สตรีนิยม]]
[[tl:Peminismo]]
[[tr:Feminizm]]
[[ug:فېمىنىزم]]
[[uk:Фемінізм]]
[[vi:Nữ quyền]]
[[wa:Feminisse]]
[[war:Peminismo]]
[[wuu:女权主义]]
[[yi:פעמיניזם]]
[[zh:女權主義]]