Wikipedija:Pouzdani izvori – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
proširujem tekst unošenje netekstualnih izvora
sređivanje
Red 1:
{{Radovi u toku}}
{{Smernice}}
Svaki članak na vikipediji treba da bude baziran na '''pouzdanim izvorima''' i da pokrije sva značajna gledišta u skladu sa [[Wikipedia:Neutralan stav]]. Ova smernica opisuje pouzdanost različitih izvora. Smernica koja se bavi proverljivošću izvora je [[Wikipedia:Proverljivost]] a smernica koja opisuje kako u člancima navoditi izvore podataka je [[Wikipedia:Navođenje izvora]].
 
Pouzdanost izvora koji se koristi na vikipediji se sastoji iz tri komponente:
Red 19:
 
Ukoliko za određenu temu ne postoje pouzdani izvori informacia o toj temi ne treba da postoji članak na vikipediji.
 
Ova smernica opisuje pouzdanost različitih izvora. Smernica koja se bavi proverljivošću izvora je [[Wikipedia:Proverljivost]] a smernica koja opisuje kako u člancima navoditi izvore podataka je [[Wikipedia:Navođenje izvora]].
 
Kada se ističe potreba da izvori budu objavljeni to se uobičajeno vezuje za izvore u vidu tekstualnih informacija. Međutim, audio, video i multimedijalni sadržaji koji su zabeleženi, emitovani, distribuirani ili arhivirani takođe mogu ispuniti kriterijume koji ih svrstavaju u pouzdane izvore. Poput tekstualnih izvora, medijski izvori takođe moraju biti stvoreni od strane pouzdanih neutralnih autora i propisno citirani uz mogućnost provere upoređivanjem sa obavezno arhiviranim materijalom. Poželjno je, ali ne i obavezujuće, da arhivirani materijal bude dostupan putem interneta.