Ibrahim Rugova – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
šablon
Red 42:
Sve do [[1995]]. godine, Rugovina strategija nenasilnog otpora je imala široku podršku albanskog stanovništva. Međutim, nakon okončanja ratova u Hrvatskoj i Bosni 1995. njihovom nezavisnošću, nenasilna strategija počinje da biva dovedena u pitanje, a među Albancima je sve veći broj onih koji zagovaraju oružani otpor.<ref>[http://www.towardfreedom.com/home/content/view/750/62/ Ibrahim Rugova: Non-violent Actions in Violent Kosovo]</ref>
 
U septembru [[1996]]. Rugova i Milošević odvojeno su potpisali Sporazum o normalizaciji nastave na Kosovu, ali Sporazum nikada nije sproveden. Po izbijanju [[kosovski rat|kosovskog rata]], Rugova je bio član pregovaračkog tima tokom [[Pregovori u Rambujeu|srpsko-albanskih pregovora]] koji su održaniodržanih u [[Rambuje]]u u Francuskoj, februara 1999. Prvih mesec i po dana [[NATO bombardovanje SRJ|NATO-bombardovanja]] Rugova je proveo u kućnom pritvoru u Prištini pod, kako je tada navedeno, zaštitom srpske policije. U tom periodu Rugova se, pod nerazjašnjenim okolnostima, sreo s tadašnjim Jugoslavije Slobodanom Miloševićem i pred kamerama RTV Srbije tražio prekid bombardovanja, prelazak na političke pregovore i autonomiju Kosova u okrivu SRJ. Uz odobrenje Miloševića i strano posredovanje, 5. maja [[1999]]. je avionom Vlade Italije prebačen u Rim, a nekoliko dana kasnije s porodicom odlazi u Nemačku i u inostranstvu ostaje do povratka na Kosovo, 30. jula te godine.
 
Na opštim izborima, 17. novembra [[2001]]. njegova partija je osvojila najviše poslaničkih mesta i njoj je pripalo mesto predsednika parlamenta Kosova i predsednika Kosova. Za predsednika Kosova Rugova je izabran 4. marta 2002. u četvrtom krugu, pošto su tri vodeće albanske partije, posle tri neuspela pokušaja, postigle sporazum o izboru predsednika i premijera. Ponovo je za predsednika Kosova, s mandatom od tri godine, izabran 3. decembra [[2004]], posle parlamentarnih izbora na Kosovu u oktobru te godine, na kojima je njegova DSK osvojila najviše poslaničkih mandata. 23. februara [[2005]]. se povukao sa mesta lidera stranke uz obrazloženje da ima brojne obaveze kao [[predsednik Kosova]].