Ibrahim Rugova – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka izmjene
pomalo
Red 8:
Početkom decembra 1989. Rugova je osnovao prvu političku stranku na Kosovu, [[Demokratski savez Kosova]], čiji je lider bio do 23. februara 2005, kada se povukao uz obrazloženje da ima brojne obaveze kao [[predsednik Kosova]].
 
Pod njegovim rukovodstvom 2. jula 1990. albanski delegati Skupštine Kosova doneli su Ustavnu deklaraciju, kojom su Kosovo proglasili republikom. Tri dana kasnije, Skupština Srbije donela je odluku o raspuštanju Skupštine Kosova, nakon čega su Albanci na Kosovu formirali paralelne institucije (tzv. "[[Republika Kosovo (1991 - 2000)|Republika Kosovo]]"), uključujući škole. U septembru 1996. Rugova i Milošević odvojeno su potpisali Sporazum o normalizaciji nastave na Kosovu, posle dugotrajne i zakulisne medijacije katoličkog udruženja Sveti Eđidije, ali Sporazum nikada nije sproveden.
 
Strpljivost i zagovaranje mirnog otpora režimu [[Slobodan Milošević|Slobodana Miloševića]] na putu ka nezavisnosti Kosova glavna su obeležja politike koju je sprovodio tokom desetogodišnje zaoštrene kosovske krize, što mu je donelo nadimak Kosovski Gandi.
 
Rugova je bio član pregovaračkog tima tokom srpsko-albanskih pregovora koji su održani u [[Rambuje]]u u Francuskoj, februara 1999. Prvih mesec i po dana [[NATO bomabrdovanjebombardovanje SRJ|NATO-bombardovanja]] Rugova je proveo u kućnom pritvoru u Prištini pod, kako je tada navedeno, zaštitom srpske policije. U tom periodu Rugova se, pod nerazjašnjenim okolnostima, sreo s tadašnjim Jugoslavije Slobodanom Miloševićem i pred kamerama RTV Srbije tražio prekid bombardovanja, prelazak na političke pregovore i autonomiju Kosova u okrivu SRJ. Uz odobrenje Miloševića i strano posredovanje, 5. maja 1999. je avionom Vlade Italije prebačen u Rim, a nekoliko dana kasnije s porodicom odlazi u Nemačku i u inostranstvu ostaje do povratka na Kosovo, 30. jula te godine.
 
Na opštim izborima, 17. novembra 2001. njegova partija je osvojila najviše poslaničkih mesta i njoj je pripalo mesto predsednika parlamenta Kosova i predsednika Kosova. Za predsednika Kosova Rugova je izabran 4. marta 2002. u četvrtom krugu, pošto su tri vodeće albanske partije, posle tri neuspela pokušaja, postigle sporazum o izboru predsednika i premijera. Ponovo je za predsednika Kosova, s mandatom od tri godine, izabran 3. decembra [[2004]], posle parlamentarnih izbora na Kosovu u oktobru te godine, na kojima je njegova DSK osvojila najviše poslaničkih mandata.
Red 23:
{{Izvori}}
:''Deo članka preuzet sa sajta [http://www.b92.net RTV B92].''
 
== Vidi još ==
* [[Republika Kosovo (1991 - 2000)]]
* [[Predsednik Kosova]]
 
==Vanjske poveznice==
* {{al}} [http://www.ibrahimrugova.org KnjigaIbrahim Rugova tribute žalostisajt]
* {{en}} "[http://www.scc.rutgers.edu/serbian_digest/257/t257-4.htm Ibrahim Rugova – Profile]", ''Vreme'' News Digest Agency No 257, 7 September 1996
* {{en}} ''[http://sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2006/01/22/MNGDFGRBSG1.DTL San Francisco Chronicle]'', 22 January 2006
* {{en}} ''[http://news.independent.co.uk/people/obituaries/article340297.ece The Independent]'', 23 January 2006
 
[[Kategorija:Kosovski političari|Rugova, Ibrahim]]