Satrap – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m robot Dodaje: ms:Satrap
Autobot (razgovor | doprinos)
m ispravke
Red 7:
== Persijski satrapi ==
 
Široka primena satrapija, ili provincija, datira iz perioda prvog Persijskog kraljevstva pod [[Kir Veliki|Kirom Velikim]], od oko 530. godine p.n.epne. Međutim, provincijska organizacija potiče iz medijske ere, najverovatnije od 648. godine p.n.epne.
 
Sve do osvajanja Medije od strane Kira Velikog, medijski vladari su upravljali pokorenim teritorijama kao provincijama preko „kraljeva-štićenika“ i guvernera. Osnovna razlika je u tome što je koncept kralja u persijskoj kulturi bio nedeljiv od božanskog – božanski autoritet davao mu je sva prava i bio uređen „božanskim pravima kralja“. Dvadeset satrapa Kira Velikog nikada nisu bili kraljevi već podkraljevi (vicekraljevi), koji su vladali u njegovo ime. U određenim političkim okolnostima mnogi od njih su koristili i najmanju priliku kako bi sebi obezbedili moć nezavisno od kralja. [[Darije I]] je uobličio organizaciju satrapija povećavši njihov broj na 23 i ustanovio stalni godišnji porez.
Red 21:
S obzirom da su provincije velike imperije nastajale kao rezultat kontinuiranih osvajanja (matična teritorija je imala poseban status i bila izuzeta od plaćanja provincijskog poreza), satrapije su najčešće bile u granicama bivših, pokorenih država ili etno-religijskih identiteta. Jedni od ključnih razloga uspeha Ahemenida, kao jedne od svetskih imperija koje su najduže opstale na istorijskoj sceni, bili su njihova otvorenost i tolerancija prema kulturama i religijama pokorenih naroda. U tom smislu, prepoznatljiva persijska kultura bila je najviše na udaru nastojanja Velikog kralja da delove kultura svih svojih podanika stopi u novi imperijalni stil, što se posebno odrazilo na izgled glavnog grada [[Persepolis]]a.
 
Kad god bi centralna vlast u imperiji oslabila, satrap je posezao za praktičnom nezavisnošću time što bi suprotno svim pravilima preuzimao ulogu zapovednika nad vojskom. Pobune satrapa postale su učestalije od sredine 5. veka p.n.epne. Veliki uzurpator Darije I, tokom svoje vladavine između 521. i 485. g. p.n.epne., opirao se široko rasprostranjenim pobunama, a pod [[Artakserks II|Artakserksom II]] (vladar Persije od 404. – 358. g. p.n.epne.) više puta je dolazilo do otvorenih pobuna u većem delu Male Azije i Siriji. Do poslednjih velikih pobuna došlo je za vreme vladavine [[Artakserks III|Artakserksa III]] (343. – 338. g. p.n.epne.). Bezuspešno pokušavajući da sačuva Persiju od građanskog rata pogubio je sve svoje rođake, povratio vojnom silom egipatsku satrapiju, ali ipak na kraju ubijen od strane svog ministra.
== Helenistički satrapi ==