Kamikaza – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
m Vraćene izmjene NikolaDzonaVidovic (razgovor) na posljednju izmjenu korisnika Belirac
Red 10:
 
Prvi poduhvat kamikaza bio je usmeren na krstaricu "Australija", ali bomba teška 250 kg nije eksplodirala. Tek će napad na nosač aviona USS St. Lo uroditi plodom. Uskoro je usledila prava samoubilačka manija. Japanci su trpali kamikaze na sva moguća prevozna sredstva, od patrolnih čamaca punjenih eksplizovom pa čak i u [[torpedo|torpeda]] vođena ljudskom rukom. Naleti kamikaza kulminirali su u [[Bitka za Okinavu|bici za Okinavu]]. Tada je 1500 kamikaza napalo američke krstarice koje su štitile nosače aviona zakucavši se u njih. Saveznički gubici bili su zaprepašćujući. Do kraja Drugog svetskog rata Japanci su žrtvovali skoro 44 hiljade pilota i po njihovim izvorima potopili 81, a onesposobili 195 plovila.
 
'''Kamikaze''' ([[Japanski jezik|jap.]] božanski vetar) su cikloni koji si [[1274.]] i [[1281.]] razbili [[mongoli|mongolsku]] invazionu flotu [[Kublaj-kan]]a u njegovom pokušaju da zauzme [[Japan]].
 
U [[Drugi svetski rat|Drugom svetskom ratu]] tako su se zvali piloto-dobrovoljci koji su se avionima, avion-bombom ili jedrilica-bombom, punom eksploziva, obrušavali na [[SAD|američke]] ratne brodove. Prvi kamikaza je bio pilot Teranči koji je [[14. aprila]] [[1944.]] obrušio na američki torpedo lansiran prema japanskom brodu u konvoju i sprečio pogodak. Prvi organizovani pilota kamikaza izvršen je na u pomorsko vazdušnoj bici [[25. oktobra]] [[1944.]] pri američkoj invaziji na [[Filipini|Filipine]]. U toku rata Japanci su upotrebili 2550. pilota kamikaza, od kojih su 474 ili 16,3% pogodili cilj. Ukupno su u tim napadima potopljene 23 američka broda, a oštećeno je 268.<ref ime=268>Opšta enciklopedija JLZ Zagreb 1978.</ref>