Abortus – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Xqbot (razgovor | doprinos)
m r2.5.2) (robot Mijenja: eu:Abortu; kozmetičke promjene
Red 7:
== Vrste abortusa ==
 
=== Spontani abortus ===
[[Datoteka:Human Embryo - Approximately 8 weeks estimated gestational age.jpg|200px|thumb|Spontani abortus oko 6 tjedana nakon začeća.]]
Spontani abortus jest gubitak embrija ili [[fetus]]a zbog slučajne traume ili "prirodnih" uzroka prije 28. tjedna gestacije. Razlikujemo rani spontani pobačaj (prije 16. sedmice trudnoće) i kasni spontani pobačaj (od 17. do 28. tjedna trudnoće). Ako žena ima dva i više spontana pobačaja tada govorimo o '''habitualnim pobačajima'''.
Red 17:
[[Simptom]]i spontanog pobačaja ovisi o trajanju trudnoće, a karakteristični su [[bol]] zbog kontrakcija maternice, [[krvarenje]], prsnuće [[vodenjak]]a i izlaženje ploda. Poseban oblik pobačaj je febrilini abortus koji se javlja zbog infekcije, a praćen je povišenom tjelesnom temperaturom, te se može komplicirati nastankom [[šok]]a. U liječenju spontanogabortusa, u ranim fazama, mogu se koristiti [[hormon]]i, [[tokolitik|tokolitici]] (lijekovi koji smanjuju trudove) i [[antibiotik|antibiotici]] (kod febrilnih pobačaja) kako bi se održala trudnoća. Od općih mjera prilikom sumnje na spontani pobačaj, preporuča se mirovanje žene i ležanje na lijevom boku. Određeni kirurški zahvati (serklaža insuficijentnog cerviksa) mogu spriječiti nastanak spontanog pobačaja.
 
Abortus može biti potpun, kada zajedno sa plodom izađe i posteljica, i nepotpun kada posteljica zaostane u [[materište|materištu]]. Kod potpunog abortusa preporučeno je izvršiti eksploraciju materišta i uklanjanje eventualnih zaostalih dijelova maternice (obično posteljica ne izađe u cjelosti), a kod nepotpunog pobačaja evakuira se čitava [[posteljica]].
Nakon abortusa potrebno je izvesti ekspolraciju materišta.
 
=== Izazvani abortus ===
[[Datoteka:Lifesize8weekfetus.JPG|200px|thumb|desno|Model ljudskog fetusa 8. tjedna nakon začeća, usporedba veličine s odraslim čovjekom.]]
Trudnoća se može namjerno prekinuti na mnoge načine. Izabrani način prekida trudnoće ovisi poglavito o gestacijskoj dobi [[embrij]]a ili [[fetus]]a, ali i o legalnosti, regionalnoj dostupnosti i sklonosti liječnika i pacijenta prema određenoj proceduri. Prema zakonu SFRJ iz [[1978.]] koji je još na snazi u većini država nasljednica prekid trudnoće do 10. sedmice od začeća može se izvršiti na zahtjev trudne [[Žena|žene]]. O zahtjevu za prekid trudnoće nakon 10. sedmice, na želju same trudnice ili na prijedlog [[liječnik]]a, ali uvijek uz pristanak trudnice, odlučuju odgovarajuće komisije pri bolničkim ustanovama, odnosno ginekološko-porodničkim odjelima, na temelju medicinskih, eugeničkih i pravno-etičkih indikacija. Razlozi za izvođenje pobačaja tipično su karakterizirani kao terapijski ili elektivni. Na terapijski se abortus prvenstveno misli kada ga se izvodi da bi se:
Red 30:
== Metode izvođenja abortusa ==
 
=== Kirurške ===
[[Datoteka:Vacuum-aspiration (single).svg|250px|thumb|mini|Manualna vakuumska apsiracija - kirurški namjerni abortus, 6 tjedana nakon začeća. 1: ovojnica ploda, 2: ljudski embrij, 3: ovojnica maternice, 4, 5 i 6:instrumenti.]]
Gestacijska dob može odrediti koje metode izvođenja abortusa izabrati. <br />
U prvih 12 tjedana sukcijska aspiracija ili vacuum su najčešće primjenjivane metode. Manualna vakuumska aspiracija (MVA) metoda je pobačaja koja se sastoji od odstranjenja fetusa ili embrija uz pomoć sukcije koristeći ručnu štrcaljku, dok električna vakuumaspiracija (EVA) koristi električnu pumpu. Tehnike su slične i razlikuju se u mehanizmu koji se koristi za primjenu sukcije, koliko se rano u trudnoći koriste i da li je potrebna cervikalna dilatacija. MVA, još poznata kao mini sukcija ili menstrualna ekstrakcija može se koristiti u vrlo ranoj trudnoći i ne zahtjeva dilataciju cerviksa. Od 15. do 26. tjedna koristi se dilatacija i evakuacija koje se sastoje od širenja vrata maternice i pražnjenja maternice koristeći kirurške instrumente i sukciju.<br />
Dilatacija i kiretaža je druga najčešće korištena metoda pobačaja. To je standardna ginekološka procedura korištena zbog raznih razloga, uključujući pregled linije maternice zbog mogućih maligniteta, istrage nenormalnih krvarenja i pobačaja.
Kiretaža se odnosi na čišćenje zidova maternice kiretom. [[Svjetska zdravstvena organizacija]] preporučuje ovaj postupak, koji se naziva još i oštra kiretaža, jedino kada je MVA nedostupna. Ova metoda se koristi u prvom tromjesečju trudnoće. <br />
Za izazivanje pobačaja u drugom tromjesečju moraju se koristiti druge metode. Preuranjeni porođaj može se izazvati prostaglandinima; oni se mogu kombinirati s iniciranjem hipertoničnih otopina u amnionsku tekućinu. Nakon 16. tjedna gestacije pobačaj se može izazvati i intaktnom dilatacijom i ekstrakcijom (IDX), koja se još naziva i intrauterina kranijalna dekompresija. Ona zahtjeva kiruršku dekompresiju glave fetusa prije evakuacije. IDX se ponekad zove i pobačaj djelomičnim porodom, što je zabranjeno u [[SAD]]-u.
Pobačaj histerotomijom je sličan cerskom rezu i izvodi se u općoj anesteziji jer se smatra velikom abdominalnom operacijom. Zahtjeva manji rez nego kod carskog reza i koristi se kod kasnijih stadija trudnoće.
Od 20. do 23. sedmice trudnoće kao prva faza kirurškog pobačaja može se koristiti injekcija za zaustavljanje fetalnog srca, da se osigura da se fetus ne rodi živ.
 
=== Lijekovima ===
[[Datoteka:Mifepristone.gif|200px|thumb|Strukturna formula mifepristina, koji se koristi za nekirurško izazivanje abortusa.]]
Nekirurški pobačaj učinkovit je u prvom tromjesječju trudnoće i on čini 10% svih abortusa u SAD-u i [[Europa|Europi]]. Kombinirani režim uključuje metotrexat ili mifepriston (RU-486) nakon čega slijedi [[prostaglandin]]. Kada se koristi unutar 49 dana gestacije, približno 92% žena, koje učine medicinski pobačaj ovim kombiniranim režimom, pobace bez kirurške intervencije. U slučajevima kada ne uspije medicinski pobačaj koristi se vakuumska ili manualna aspiracija za kirurški završetak pobačaja. Indometacin može nepovoljno utjecati na učinak mifepristona <ref>http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=2128&to=Printable.ascx</ref>. U [[SAD]]-u je poznat slučaj djevojke Holly Patterson, koja je umrla nakon što je uzela mifepriston u kombinaciji s misoprostolom <ref>http://www.ilsussidiario.net/articolo.aspx?articolo=42832</ref>.
Red 56:
Žene tipično osjećaju minimalnu bol tokom pobačaja u prvom trimestru. Godine [[1979.]] provedeno je istraživanje na 2299 pacijentica od kojih je 97% potvrdila da je doživjela neku vrstu boli. Pacijentice su rangirale tu bol kao slabiju od uhobolje i zubobolje, ali jače od [[Glavobolja|glavobolje]] i bolova u leđima. Tokom kirurških procedura koriste se lokalni i opći [[Anestetik|anestetici]].
 
==== Mentalno zdravlje ====
 
U posljednja dva desetljeća dvadesetog vijeka crkveni krugovi i naučnici s kojima su povezani prestaju se protiviti abortus i počinju govoriti kako on zdravstveno šteti ženi. Po toj kršćanskoj teoriji žena koja izvrši abortus potom pati od psihičkih problema, ovisnosti i drugih vrsta lošeg zdravlja. Ta teorija je gotovo odmah bila odmačena od američkog ministra zdravstva iz doba [[Ronald Reagan|Ronalda Reagana]] koji je izjavio da je tvrdnja o psihičkim problemima lažna što će potom potvrditi [[University of California]] i [[Arizona State University]]. Na kritike o lažiranju podataka tvorac ove hrišćanske desničarske teorije [[David Reardon]] je samo izjavio kako je teško kontrolirati sve faktore pri analizi podataka.<ref>[http://www.washingtonmonthly.com/features/2004/0410.mooney.html Research and Destroy]</ref>
Red 63:
Incidencija i razlozi za izazvani abortus variraju ovisno o regiji. Procijenjeno je da se približno 46 milijuna pobačaja obavi svake godine diljem svijeta. Od se toga 26 milijuna obavi u zemljama gdje je pobačaj legalan, a ostalih 20 milijuna se obavi u zemljama u kojima je postupak nelegalan. Neke zemlje poput [[Belgija|Belgije]] (11,2:100 poznatih trudnoća) i [[Nizozemska]] (10,6:100) imaju nisku stopu izazvanih pobačaja, dok ostali poput [[Rusija|Rusije]] (62,6:100) i [[Vijetnam]]a (43,7:100) imaju visoku stopu. Svjetski omjer jest 26 induciranih abortusa naprema 100 poznatih trudnoća. <ref>Henshaw, Stanley K., Singh, Susheela, and Haas, Taylor. (1999). The Incidence of Abortion Worldwide. International Family Planning Perspectives, 25 (Supplement), 30–38.</ref>
 
=== Prema gestacijskoj dobi i metodi ===
::Stopa pobačaja varira ovisno o stadiju trudnoće i izabranoj metodi abortusa. U 2003. godini iz podataka sakupljenih iz područja SAD-a koja prate gestacijsku dob, pronađeno je da je 88,2% pobačaja obavljeno do 12. tjedna, 10,4% od 13. do 20. sedmice i 1,4% nakon 21 tjedna. 90,9% ih je obavljeno kiretažom (sukcijskom kiretažom, dilatacijom i kiretažom, dilatacijom i evakuacijom), 7,7% lijekovima (mifepriston), 0,4% intrauterinim usađivanjem (salina i prostaglandin) i 1% ostalim metodama (uključujući histerotomiju i histerektomiju). <ref>Strauss, L.T., Gamble, S.B., Parker, W.Y, Cook, D.A., Zane, S.B., and Hamdan, S. (November 24, 2006). Abortion Surveillance - United States, 2003. Morbidity and Mortality Weekly Report, 55 (11), 1–32. Retrieved May 10, 2007.</ref> ''Guttmacher Institute'' je procijenio da je [[2000.]] godine u SAD-u bilo 2200 intaktnih dilatacija i ekstrakcija. To se odnosi na 0,17% svih obavljenih pobačaja te godine. Slično, u Engleskoj i Walesu u 2006. godini 89% abortusa obavljeno je do 12. sedmice, 9% od 13. do 19. tjedna, a 1,5% nakon 20. sedmice. 64% od tih je obavljeno vakuum aspiracijom, 6% dilatacijom i ekstrakcijom i 30% lijekovima.
 
==== Prema osobnim i socijalnim faktorima ====
::Prema studiji iz 1998. godine, provedenoj u 27 zemalja svijeta, razlozi zbog kojih žene odluče prekinuti trudnoću jesu:
:::- odgoda ili prekid odgajanja djeteta
Red 72:
:::- pitanja vezana uz financijsku stabilnost ili stabilnost u vezi
:::- osjetna nezrelost. <ref>Bankole, Akinrinola, Singh, Susheela, and Haas, Taylor. (1998). Reasons Why Women Have Induced Abortions: Evidence from 27 Countries. International Family Planning Perspectives, 24 (3), 117–127 i 152.</ref>
::Studija iz 2004. godine u kojoj su američke žene u klinikama odgovarale na upitnik donijela je slične zaključke. U Finskoj i SAD-u zabrinutost zbog zdravstvenih rizika koji nastaju radi trudnoće nisu često navedeni faktor. Međutim, u Bangladešu, Indiji i Keniji zdravstvene brige su često navedene kao razlog za prekid trudnoće. Preglednom studijom iz 2004. godine u SAD-u nađeno je da je 1% žena zatrudnila tokom silovanja, 0.5% tokom incesta. Druga američka studija iz 2002. godine zaključila je da je 54% žena koje su abortirale koristile neku vrstu kontracepcije tokom začeća, a 46% nisu. Nepravilnu upotrebu prijavilo je 49% onih koji su koristili kondom i 76% onih koji su koristili kombinirale oralne pilule za kontracepciju. 42% onih koji su koristili kondom prijavilo je sklizanje ili pucanje kondoma. Guttmacher Institute procijenio je da većinu pobačaja napravi manjina žena, zato jer manjina žena ima mnogo više stope neželjene trudnoće. Neke žene su se podvrgle pobačaju radi socijalnih pritisaka. To može uključivati stigmatizaciju nesposobne osobe, preferencija djece određenog [[spol]]a, neodobravanje samohranog majčinstva, nedovoljna ekonomska potpora obitelji, nedostatak pristupa ili odbijanje [[Kontracepcija|kontracepcije]] ili metode kontrole populacije (kao kineska politika jednog djeteta). Ovi faktori nekad mogu rezultirati prisilnim abortusom ili abortusom radi izbora spola [[Dijete|djeteta]].
 
== Historija abortusa ==
[[Datoteka:Da Vinci Studies of Embryos Luc Viatoura.jpg|200px|thumb|Crteži [[Leonardo da Vinci|Leonarda da Vincija]] o ljudskom embriju i fetusu.]]
Istorija izazvanog abortusa može se pratiti i do [[Antika|antičkog]] doba. <ref>Devereux, G. (1967). "A typological study of abortion in 350 primitive, ancient, and pre-industrial societies". in Harold Rosen. Abortion in America; medical, psychiatric, legal, anthropological, and religious considerations. Boston: Beacon Press. OCLC 187445. </ref> Postoje dokazi koji pretpostavljaju, da su se [[trudnoća|trudnoće]] prekidale na razne načine, uključujući primjenu abortificirajućih biljaka, upotreba oštrih pribora, primjena pritiska na abdomen i drugih metoda. <br />
U [[Hipokrat]]ovim tekstovima stoje mnoge naznake o metodama pobačaja; u grčko doba, i ne manje u rimsko, pobačaj je bio općeprihvaćen zahvat, što je razumljivo: u to je doba infanticid, tj. djecoubojstvo (npr. izlaganjem hladnoći, ostavljanjem u divljini ili na nepristupačnom terenu isl.) bilo uobičajena metoda kontrole rasta [[obitelj]]i.
 
Red 83:
Pojavom hrišćanstva dolazi do određenih promjena po pitanju pobačaja. U 13. veku [[papa]] [[Inocent III.]] određuje, da plod postaje živo biće u trenutku kada se počinje pomicati u trbuhu pa pobačaj nakon tog razdoblja postaje ubojstvo, a prije toga se smatra manjim grijehom. Papa [[Grgur XIV.]] [[1591]]. godine potvrđuje to stajalište i dodatno ga vremenski pojačava odredbom, da je pobačaj dopušten u prvih 116 dana od začeća. Papa [[Pio IX.]. [[1869]]. godine donosi odluku o zabrani svih pobačaja.
Tijekom [[Srednji vijek|srednjeg vijeka]] liječnici u [[islam]]skom svijetu dokumentirali su detaljne i duge liste metoda kontracepcije, uključujući uporabu abortifikanata, s komentarom o njihovoj učinkovitosti i prevalenciji. <ref>Sheikh, Sa'diyya (2003). "Family Planning, Contraception, and Abortion in Islam". in Maguire, Daniel C.. Sacred Rights: The Case for Contraception and Abortion in World Religions. Oxford University Press US. pp. 105–128 [105–106]. ISBN 01951600100-19-516001-0. </ref> U svojim medicinskim enciklopedijama popisali su mnoge tvari za kontrolu koncepcije, poput [[Avicena|Avicene]], koji ih je popisao 20 u svom Kanonu Medicine [[1025]]. godine te Muhamea ibn Zakariya ar-Razi koji ih je popisao 176 u svom djelu Hawi u 10. vijeku. To je bilo neusporedivo više istraživano nego u europskoj medicini sve do 19. vijeka.
 
Zakonik "Constitutio criminalis Carolina", kojeg je donio [[Karlo V., car Svetog Rimskog Carstva]] [[1532]]. godine, za namjerni abortus propisuje smrtnu kaznu. Smrtna kazna za pobačaj ukinuta je u [[Austrija|Austriji]] [[1787]]., a u [[Francuska|Francuskoj]] [[1791]]. godine. Uvedene su umjesto toga, dugotrajne kazne zatvora. U [[Engleska|Engleskoj]] je do [[1948]]. godine, kazna za abortus bio doživotni zatvor.
Red 89:
Pobačaji su se nastavili obavljati i u 19. vijeku, bez obzira na zabranu i Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a, koja je stajala još od viktorijanskog doba.
 
[[Datoteka:Abbruchgeschichte.jpg|200px|thumb|Prizor iz [[beč]]koga Muzeja abortusa i kontracepcije.]]
 
U [[20. vijeku|20. vijeku]] [[Sovjetski Savez]] ([[1919.]]), [[Island]] (1935.), [[Švedska]] (1938.) bile su među prvim zemljama koje su legalizirale neke ili sve oblike abortusa. Godine [[1935.]] u [[Treći Reich|nacističkoj Njemačkoj]] donesen je zakon koji je dopuštao pobačaj ženama za koje se smatralo da imaju nasljedne bolesti, dok se ženama koje su pripadale pravoj njemačkoj lozi strogo zabranjivao abortus.. U 70.-im godinama prošlog veka, abortus je ozakonjen u mnogim europskim državama.
 
U [[SAD]]-u je abortus zakonski dozvoljen nakon dva sudska procesa ([[Sudski proces Roe protiv Wade|Roe protiv Wade]] i Doe protiv Boltona) [[1973]]. godine. Nakon toga je rastao broj abortusa u SAD-u. [[Kina]] je [[1979]]. godine donijela zakon po kojem se dozvoljava jedno dijete u obitelji, što je povećalo broj pobačaja. U [[Salvador]]u je [[25.3.|25.3.]] proglašen Danom nerođenog djeteta počevši od [[1993]]. godine. Inicijativa se s vremenom proširila u više država Sjeverne i Južne Amerike. Godine [[1995]]. u SAD-u je odobren abortus kod djelomičnog rođenja, koji se primijenjivao samo u dva posljednja tromjesječja trudnoće. Tim načinom potaknulo se rođenje djeteta, a abortiralo ga se u posljednjim trenucima prije potpunog poroda. To je izazvalo prijepore i skandal, pa je zabranjeno [[2004]]. godine. Argentinski predsjednik [[Carlos Menem]] [[1998]]. godine, objavio je dekret, da život počinje trenutkom začeća. <ref>Celebrate Life, American Life League, ožujak-travanj 2005.</ref>
 
== Socijalna pitanja ==
 
=== Abortus radi izbora spola ===
[[Datoteka:RussianAbortionPoster.jpg|mini|250px|thumb|Sovjetski poster koji promovira abortus u bolnici.]]
Napredak [[ultrazvuk]]a i amniocenteze omogućio je da roditelji znaju spol djeteta prije rođenja. To vodi pojavi pobačaja radi spola djeteta ili ciljanom pobačaju fetusa radi spola. Pretpostavljeno je da je abortus radi spola djelomično odgovoran za zamjedbenu neravnotežu između spolova novorođene djece u nekim mjestima. Preferiranje muške djece zabilježeno je u mnogim dijelovima Azije. Abortus koji se rabi da se limitira rođenje ženske djece prijavljen je u Kini, Tajvanu, Južnoj Koreji, i Indiji. U Indiji ekonomska uloga muškarca, troškovi vezani uz miraz i tradicija [[Hinduizam|hinduizma]] koji diktira da pogrebni obred mora voditi muški rođak dovela je do kulturne sklonosti sinovima. Široko rasprostranjena dostupnost testova, od [[1970-ih]] i [[1980-ih|80-ih]], dovela je do reklama poput ove: «Uloži 500 ruplja (za test spola djeteta) sada i uštedi 50000 ruplja (za [[miraz]]) kasnije». Godine [[1991]]. odnos muškaraca naprema ženama skočio je od bioloških normi 105:100 na prosječno 108:100. Istraživanja su tvrdila da je između [[1985]]. i [[2005]]. godine skoro 10 milijuna ženskih fetusa bilo selektivno abortirano. Indijska je vlada 1994. godine postavila službenu zabranu prenatalnog ''screeninga'' (probira) na spol, a 2002. godine u potpunosti je zabranila abortus radi spola fetusa.
Red 105:
Žene koje žele prekinuti trudnoću ponekad pribjegavaju nesigurnim metodama, pogotovo gdje i kada je zabranjen legalni pobačaj.
[[Svjetska zdravstvena organizacija]] (SZO) definira nesigurni pobačaj kao ''procedura... koju izvodi osoba bez potrebnih vještina ili u okolini koja ne podliježe minimalnim medicinskim standardima ili oboje''. Nesigurni abortusi često se nazivaju pobačajima u sporednim ulicama. To može uključivati osobu bez medicinskog obrazovanja, profesionalno medicinsko osoblje koje radi u uvjetima ispod standarda ili samu ženu.
Nesigurni pobačaj danas ostaje javnozdravstveni problem zbog sve veće incidencije i ozbiljnosti komplikacija povezanih sa pobačajem, poput nekompletnog pobačaja, sepse, krvarenja i oštećenja unutrašnjih organa. SZO procjenjuje da se godišnje diljem svijeta obavi 19 milijuna nesigurnih pobačaja i da od njih 68000 rezultiraju smrću žene. Komplikacije nesigurnog abortusa čine približno 13% svih smrti majke tijekom trudnoće, s regionalnom raspodjelom od 12% u [[Azija|Aziji]], 25% u [[Latinska Amerika|Latinskoj Americi]], 13% u [[Subsaharska Afrika|Subsaharskoj Africi]]. U razvijenim državama svijeta, smrtnost pri ilegalnim abortusa je mala, jer ih u 90% slučajeva izvode školovani liječnici. <ref>Dr. Mary Calderone, The American Journal of Public Health, srpanj-juli 1960.</ref> U [[SAD]]-u je broj smrtnih slučajeva pri ilegalnim abortusa bio visok prije upotrebe [[penicilin]]a i ostalih [[antibiotik]]a i brojio se u tisućama, a napretkom medicine i poboljšanjem higijenskih uvjeta broj se smanjio na 39 smrtnih slučajeva [[1972]]. godine, godinu dana prije nego je pobačaj legaliziran u SAD-u. <ref>Will dangerous back-alley abortions return if abortions are forbidden?, Hayes Publishing Co., Cincinnati 1995.</ref>
Prema studiji iz [[2007]]. godine pokazano je da iako je globalno broj abortusa pao s 45,6 milijuna [[1995]]. godine na 41,6 milijuna [[2003]]. godine, nesigurni abortusi još uvijek čine 48% svih pobačaja učinjenih u 2003. godini. Zdravstvena naobrazba povezana s planiranjem [[obitelj]]i i napretkom zdravstvene zaštite mogu objasniti ovaj pad broja pobačaja.
 
Red 135:
U [[SFRJ|bivšoj Jugoslaviji]], abortus je legaliziran [[1978]]. godine. Tada je usvojen "Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece", koji je u većini država nasljednica još uvijek na snazi. Prema tom zakonu, prekid [[trudnoća|trudnoće]] se može izvršiti do isteka deset tjedana od dana začeća. <ref>http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503322080&forum=21</ref> Nakon toga isteka, abortus se može izvršiti samo po odobrenju komisije, a pod uvjetima i po postupku utvrđenom ovim zakonom. Obavlja se samo u ovlaštenim stacionarnim zdravstvenim ustanovama. Prema članku 97. Kaznenog zakona, tko protivno propisima o prekidu trudnoće, trudnoj ženi s njezinim pristankom započne vršiti, izvrši ili joj pomogne izvršiti prekid trudnoće, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.
 
== Vanjski linkovi udruženja protiv abortusa ==
* [http://www.stopabortus.com/ Centar za nerođeni život Karlovac]
* [http://www.abortioneducation.org/ae/ Abortion education]
Red 150:
[[Kategorija:Abortus|*]]
[[Kategorija:Latinizmi]]
 
{{Link FA|hr}}
 
Linija 172 ⟶ 173:
[[es:Aborto inducido]]
[[et:Abort]]
[[eu:HaurgaltzeAbortu]]
[[fa:سقط جنین]]
[[fi:Abortti]]