Hronologija budizma – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m [r2.5.2] robot Dodaje: hu:A buddhizmus időrend szerint
Autobot (razgovor | doprinos)
m ispravke
Red 2:
:<small>'''Napomena:''' ''u izvorima se često daju različite godine Budinog života, što je navedeno u zagradi.''</small>
 
*624/[[560. p. n. epne.]] Budući [[Buda]], rođen je u Lumbiniju (u današnjem [[Nepal]]u) kao [[Sidarta Gautama]], princ plemena Sakja.
 
*595/[[531. p. n. epne.]] Gotama odbacuje svetovni život i odlazi u beskućnike (sa 29 godina).
 
*589/[[525. p. n. e]]. Dok je meditirao ispod bodi drveta u šumi kraj Gaje (danas [[Bodgaja]], [[Indija]]) u noći punog meseca u maju, Gotama postaje Buda, "Budni" (sa 36 godina). Tokom noći punog meseca u julu, Buda izgovara svoju prvu propoved blizu grada Varanasi, upoznajući svet sa Četiri plemenite istine i započinjući svoju 45-godišnju karijeru propovednika učenja koje je nazvao "Dhama-vinaja".
 
*544/[[480. p. n. epne.]] Gotama Buda umire, odnosno dostiže parinibanu (skt.: parinirvanu), konačno izbavljenje, u Kusinari (danas Kusinagar, Indija) sa 80 godina. Tokom perioda monsuna, kada se monasi zadržavaju na jednom mestu, koji je usledio neposredno posle Budine parinibane, sastaje se u Rađagahi, Indija, prvi budistički sabor, tokom kojeg 500 monaha koji su već bili dostigli stupanj arahanta, predvođeni Mahakasapom, recituju čitavo Budino učenje. Ovo recitovanje Vinaje za koje je bio zadužen Upali postaje prihvaćeno kao Vinaja pitaka; Dhamu je recitovao Ananda i ona postaje priznata kao Suta pitaka.
 
*444/[[380. p. n. epne.]] 100 godina posle Budine parinibane drugi budistički sabor se sakuplja u Vesaliju kako bi raspravljao o razmimoilaženjima u tumačenju Vinaje. Tu se i događa prvi raskol unutar sanghe, tako da se mahasanghika škola odvaja od traditionalne sthaviravade. Mahasanghika odbija da prihvati sute i Vinaju kao krajnji autoritet u pogledu Budinog učenja. Ovaj raskol je zapravo početak nastanka onoga što će kasnije evoluirati u mahajana budizam, koji će preovlađivati u severnoj Aziji (Kina, Tibet, Japan, Koreja).
 
*[[250. p. n. epne.]] Kralj Ašoka je sazvao treći budistički sabor u Pataliputri (Indija). Rasprave oko tumačenja učenja vodile su do novih raskola i do podele na sarvastivada i vibhajavada školu. Na ovom saboru je recitovana Abhidhama pitaka, zajedno sa još nekim dodatnim delovima Khudaka nikaje. Time je u suštini kompletirana savremena pali Tipitaka, premda neki naučnici sugerišu da su barem dva dela kanona (Parivara u Vinaja pitaki i Apadana u Suta pitaki) možda kasniji dodaci.
 
*247. p. n. epne. Kralj Ašoka šalje svog sina Mahindu u misiju prenošenja budizma na Šri Lanku. Tamošnji kralj Devanampija Tisa prihvata budizam kao državnu religiju.
 
*[[240. p. n. epne.]] Mahinda osniva Mahaviharu (Veliki manastir) u Anuradhapuri (Šri Lanka). Vibhajjavada zajednica koja u njemu živi postaje poznata pod nazivom Teravada. Mahindina sestra, Sanghamita, stiže na Šri Lanku donoseći izdanak bodi drveta pod kojim je Buda doživeo prosvetljenje i osniva red budističkih monahinja.
 
*[[100. p. n. epne.]] Glad i raskoli na Šri Lanki ukazuju na potrebu da se Tipitaka zabeleži i time sačuva Budino učenje. Kralj Vatagamani saziva četvrti budistički sabor, na kojem 500 recitatora i pisara iz Mahavihare po prvi put zapisuje pali Tipitaku na palmovim listovima.
 
*[[100]]. Teravada budizam se prvi put javlja u Burmi i centralnom Tajlandu.
Red 96:
*[http://www.yu-budizam.com/history.html Hronologija Teravada budizma]
 
[[CategoryKategorija:Budizam]]
 
[[cs:Buddhismus (časová osa)]]