Zapadni Šošoni – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m Bot: Automatska zamjena teksta (-</ref> +</ref>)
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m Clean
Red 1:
[[Datoteka:Westliche shoshone.png|mini|Područje Zapadnih Šošona.]]
'''Western Shoshoni''' (Western Shoshone; Zapadni Šošoni). -Kolektivno ime za više bandi i plemena američkih Indijanaca iz grupe pravih [[Šošoni|Šošona]]. Ostala plemena koja pripadaju pravim Šošonima i nose njihovo ime su: 1) [[Wind River]] (sa ogrankom [[Komanči]]; (Comanche); 2) [[Northern Shoshoni]], saveznici [[Bannock|Bannocka]]a iz [[Idaho|Idaha]]; 3) Goshute ili [[Gosiute]], koje Swanton klasificira u Zapadnu granu Šošona. Zapadni Šošoni pripadaju grupi noga-Indijanaca jer nisu bili pleme koje je živjelo od konja. Njihova kultura pripada Bazenu Velikog Slanog Jezera koju simbolizira sakupljanje po škrtom pustinjskom i polupustinjskom području. Insekti ([[kukci]]), [[gmazovi]], korijenje i razne bobice čine osnovu njihove prehrane do koje se u njihovoj zemlji moglo doći. Nešto lova na sitniju divljač također je bilo zastupljeno, osobito lov na zeca. Lov na zeca bio je kolektivan a mogao se organizirati jedino ako je bilo dovoljno ljudi i ako je netko od njih posjedovao mrežu za lov. Ova mreža slična mreži kakva se koristi u [[tenis|tenisu]]u, sličnih očica i približne visine, razvlačila se u području gdje je trenutno bilo zečeva. Lovci su tada išli u hajku tjerajući životinje prema mreži. Ovakve hajke nisu bile baš najčešće, i na 'stolu' Zapadnih Šošona meso divljači je bilo rijtki gost.
 
Zapadni Šošoni, za razliku Od Istočnih, odnosno Wind Rivera i Sjevernih, nisu imali konja, organizirali su se po malenim bandama koje se sastoje od par srodnih obitelji, čija je brojnost ovisila o količini hrane koja se mogla pronaći. Ove njihove malene bande koje su vječito tumarale u potrazi da se nešto pronađe i popuni uvijek prazan želudac, veoma su nalik na malene skupine zapadno-brazilskih [[Nambikwara]] koji su vodili veoma sličan život. - Slobodan život u prirodi kod Zapadnih Šošona, osobito u [[Kalifornija|Kaliforniji]], zapečatila su krda domaće stoke ([[1849]]) koja su uništila ionako oskudne izvore prehrane zapadno-šošonskog stanovništva. Nezaobilazne boginje [[1851]]. pogađaju kalifornijski grupu. Nešto kasnije [[1862]]., Indijanci su zasmetali poštanskim diližansama i '[[pony expressu]]' pa ih je veliki dio pobijen u dolini [[Steptoe Valley]] u Nevadi.
 
== Bande ==
Zapadni Šošoni brojali su oko 4,500 duša (1700)u područjima sjeverne i zapadne Nevade. danas (2000) broj im iznosi 3,800 (NAHDB kalkulacija). Postojalo je 11 glavnih bandi na granici [[Utah|Utaha]]a i [[Nevada|Nevade]] čiji potomci danas žive oko gradova i na rezervatima između [[Wells|Wellsa]]a i [[Winnemucca|Winnemucce]].
 
Steward (1937) je nabrojao 43 zaapdnošošonskih skupina, od kojih je devet označeno terminom ''band'', a 34 kao ''district''. Razlike između ovih skupina svakako su prije geografske nego sociopolitička organizacija. Većina ovih termina su zemljopisni nazivi, a 13 od njih temelje se na lokalnom izvoru hrane.
Red 21:
:11. [[Dixie Valley Šošoni|Dixie Valley]], živjeli su možda na Dixie Creeku, nema ih na karti.
:12. [[Elko Šošoni|Elko]], Sjeverni Šošoni sa rijeke Snake nazivali su ih tsogwiyuyugi. Po Stewardu ,tzsogwi je neka neidentificirana biljka, a glagol yuyuki, znači ''drhtati'', 'tresti se' (poput želea<ref>[http://books.google.com/books?id=g5nTRmIVQaEC&amp;pg=PA848&amp;lpg=PA848&amp;dq=Tussawehe&amp;source=bl&amp;ots=hL4t4VdT7O&amp;sig=YdWCpQSRctoc57M8qAULzTR1e9c&amp;hl=en&amp;ei=lYplTOWJItqgOKLO0NUN&amp;sa=X&amp;oi=book_result&amp;ct=result&amp;resnum=12&amp;ved=0CEAQ6AEwCw#v=onepage&amp;q=Tussawehe&amp;f=false Handbook...]</ref>).
:13. [[Fish Eaters Šošoni|Fish Eaters]], o njima govori kao o Cache Valley ili Pangwiduka Šošonima. Dolazi od painkwitikka, u dijalektu i penkwitikka, =''eaters of fish''.
:14. [[Fish Springs Valley Šošoni|Fish Springs Valley]], nema ih na mapi (1937)
:15. [[Gosiute]], Steward u njih uključuje Deep Creek Gosiute, Skull Valley Gosiute, i Trout Creek Gosiute. Naziv se služneo speluje kao Goshute. Šošonski je naziv kusiutta (Miller, 1972), pisano kucyut (kušyut; Kroeber, 1909), riječ se često analizira da dolazi od kusippih (0ashes; pepeo), drugo joj je značenje i 'dry earth' (=suha zemlja)
Red 57:
== Zapadni Šošoni danas ==
''Zapadni Šošoni iz Kalifornie''
* Zapadni Šošoni u Kaliforniji danas žive na rezervatima Big Pine, Bishop, Lone Pine, te na kolonijama Bridgeport i Death Valley (ovi su poznati kao Timbisha)
 
''Zapadni Šošoni iz Nevade''
* U Nevadi Zapadni Šošoni danas žive na rezervatu Duck Valley.
 
== Izvori ==
{{izvori}}
== Vanjske poveznice ==
* [http://www.webpanda.com/white_pine_county/ethnic/shoshone.htm Western Shoshoni Indians in Nevada]
* [http://www.sacred-texts.com/nam/ca/wsm/ Some Western Shoshoni Myths]
* [http://www.nativeweb.org/pages/legal/shoshone/ruby_valley.html UNITED STATES TREATY WITH THE WESTERN SHOSHONI, 1863]
* [http://www.onlineutah.com/shoshonehistory.shtml SHOSHONI INDIANS: Northwestern Shoshones]
* [http://www.accessgenealogy.com/native/idaho/westernshoshonihist.htm Western Shoshoni Indian Tribe]
 
[[Kategorija:Shoshonean]]
Red 77:
[[Kategorija:Indijanci, Kalifornija]]
[[Kategorija:Indijanci Velikog Bazena]]
[[Kategorija:indijanskaIndijanska plemena]]