Viktor Kovačić – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m Fix
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 1:
'''Viktor Kovačić''' ([[Ločka Vas]] kraj [[Hum na Sutli|Huma na Sutli]], [[28. 8.|28. kolovoza]] [[1874]]. - [[Zagreb]], [[21. 10.|21. listopada]] [[1924]].), [[hrvatski jezik|hrvatski]] arhitekt.
 
Već za života Viktor Kovačić postat će karizmatičnom osobom, no svojim ostvarenjima, a još više istupima u javnosti, steći će više neprijatelja no prijatelja, postavši time ujedno i jednim od najvećih tragičara hrvatske moderne. Antun Jiroušek 1925. pisat će u »[http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac345.nsf Vijencu]«: »Život je Kovačićev klasičan primjer za pojave ovakove vrsti, koje su se javljale u prošlosti, a javljaju se i u sadašnjosti hrvatske arhitekture.« Kovačićev suvremenik, slikar [[Ljubo Babić]] svjedoči: »Rijetki su ga voljeli. Dosta je bilo onih koji su ga tolerirali, a najviše je bilo onih, koji su ga antipatijom susretali. A s njime je bilo doista teško: osjetljiv, tvrdoglav, prepotentan: prema slabijima grub i osoran, a prema jačima laskav, umiljat; indolentan, nelagodan. Kretao se među ljudima kao kakav veliki gospodin... Izoliran postao je čudak; bohem, koji je predstavljao aristokrata. Takav je ostao u uspomeni većine. Oni, pak koji su ga voljeli, upamtili su ga kao dosjetljivog i duhovitog šaljivdžiju, čiji je sarkazam pogađao duboko i točno... Oni malobrojni koji su ga uistinu voljeli, znali su, da se u njemu krije čovjek umjetnik, čovjek od vrijednosti, skeptik spram svega, a najviše spram sebe, čovjek patnik, izranjen i izmrcvaren okolinom. Znali su da je u njemu negdje duboko skrita težnja za drugim, ljepšim skladnijim svijetom... Znali su da u svojoj mansardi crtka na svoje papire zanose i sanje o izlazu iz svega ružnoga, kaotičnog i prljavog, da se zanosi maštom za dalekim nekim imaginarnim [[New York|New Yorkom]]om, iluziji o dalekoj nedohvatnoj slobodi, u sjeni koje počiva ljepota, i da sanja o dalekim perspektivama... kristalnim arhitekturama, o novim ljepotama...«
 
== U Bolléovom atelijeru ==
Red 12:
Takvi istupi obojici će, i Loosu u Beču i Kovačiću u Zagrebu, stvoriti mnogo neprijatelja. Već je glasovita anegdota kada je Kovačić nakon povratka u Zagreb u potrazi za poslom pokucao na vrata tada poznatu vladinu inženjeru, doslovce mu sasuvši u lice: »Došao sam da bih arhitekturu u Hrvatskoj postavio na nove osnove — ja sam sunčev zrak novog umjetničkog stremljenja.« Zbunjeni vladin službenik savjetovao mu je da se pridruži svom nekadašnjem učitelju Bolléu, na što mu je ovaj u svom stilu odbrusio: »Ma kakav Bollé! Topove bi trebalo dovući i napucati oba tornja stolne crkve.« Kovačić će sve do smrti biti u bespoštednom sukobu, osobito s [[Izidor Kršnjavi|Izidorom Kršnjavijem]]. No čangrizavi i ostarjeli vladin predstojnik za bogoštovlje i nastavu znao mu je žestoko uzvratiti: »Talentiran čovjek. Ima dobrih ideja i ukusa, ali je lijenčina, koji ne uči niti radi ustrajno, nego po kavanama pripovijeda koliko je vrijedan. Bohéma. Šteta za njega.«
 
== Potraga za samoodređenjem ==
 
Upravo će ta, kako je [http://www.oefg.at/text/wittgenstein/schorske.htm C. E. Schorske] naziva u knjizi Beč krajem stoljeća, »generacijska pobuna protiv otaca u potrazi za novim samoodređenjem«, 1905. primorati nekoliko mlađih zagrebačkih arhitekata: [[Stjepan Podhorsky|Stjepana Podhorskog]], [[Vjekoslav Bastl|Vjekoslava Bastla]], [[Edo Šen|Edu Šena]] i Viktora Kovačića, da kao ishodište strukovnogeneracijskog djelovanja osnuju [[Klub hrvatskih arhitekta]] — jednu od prijelomnica hrvatske moderne. Sukob Kovačića i sredine u kojoj je djelovao u jednom je trenutku poprimio tolike razmjere da mu je 1912, tijekom suradnje s arhitektom [[Hugo Ehrlich|Hugom Ehrlichom]], skupina provincijskih vladinih službenika, predvođena stanovitim Augustom pl. Pisačićem, nastojala osporiti čak i pravo korištenja zvanja ovlaštenog i civilnog arhitekta. Sav očajan Kovačić tada piše banu [http://en.wikipedia.org/wiki/Slavko_Cuvaj Cuvaju]: »13 sam se godina nesmetano služio ovim naslovom, izvršavao bezprikorno svoje zvanje, ispunjavao dostojno svoje mjesto kao koristan član države u svojstvu arhitekta... Time je bez moje krivnje sav moj životni trud, sva moja marljivost, vrijeme i energija što sam je u svoje nauke i u svoje znanje uložio uzaludan, te se uništuje moja eksistencija... Time mi ne preostaje ništa drugo, nego svoje dosadanje polje uspješnoga rada ostaviti i seliti poput prognanika iz vlastite domovine«. Sukob s državnim činovništvom trajat će gotovo do Kovačićeve iznenadne smrti, koja će ga zateći 1924. usred izvedbe jedne od njegovih najvažnijih realizacija — palače zagrebačke Burze.
Red 19:
 
== Posthumno priznanje ==
Godinu nakon smrti, na međunarodnoj pariškoj izložbi za umjetnost i obrt (Expositions des Arts Décoratifs), arhitektu Viktoru Kovačiću posthumno je dodijeljem Grad Prix. No danas je u javnosti malo poznato da je Kovačiću glavna nagrada dodijeljena u jakoj međunarodnoj konkurenciji, koju su činila imena poput [[Auguste Perret|Augusta Perreta]], [[Le Corbusier|Le Corbusiera]]a, [[Bruno Taut|Brune Tauta]] i [[Konstantin Melnikov|Konstantina Meljnikova]]].
 
== Projekti i realizacije ==
 
 
 
* 1892.- Pregradnja stambene kuće Hermann Eisner, Trg Nikole Šubića Zrinskog 14, (Atelijer [[Kuno Waidamnn|Kune Waidmanna]]), Zagreb
 
* 1893. – 1896.- Izrada nacrta i vođenje gradnja pravoslavne crkve kraj [[Generalski Stol|Generalskog Stola]], (Atelijer [[Hermann Bollé|Hermanna Bolléa]])
 
* 1896.- Idejni projekt za vidikovac na vrhu brda, Nagrada: Trogodišnja mađarska državna stipendija za studij arhitekture na bečkoj Akademie der Bildenden Kunste. Rad je publiciran u časopisu „Architektonische Monatshefte“, Beč, 1901.
 
* 1898. Idejni projekt hotela na Wienzele, Beč, studentski rad. Rad je publiciran u časopisu „Der Architekt“, Beč, 1898.
 
* 1899.- Idejni projekt carskog ljetnikovca Oriadna na Krimu, [[Beč]], diplomski rad
 
* 1901. – 1903.- Stambena uglovnica Eisner, Tomislavov trg 11, Kneza Branimira, Zagreb
 
* 1902.- Stambena zgrada dr. Oskar Kornitzer, Gundulićeva 22, ([[Atelijer Gjuro Carnelutti|Gjure Carneluttija]]), Zagreb
 
* 1902. -1903.- Pregradnja stambene zgrade dr. Eugen Winkler, Preradovićeva 14, ( Atelijer Gjure Carneluttija), Zagreb
 
* 1902. – 1903. Stambena zgrada Ivančan, Boškovićeva 10, (Atelijer [[Martin Pilar|Pilar]], Mally i Bauda), Zagreb
 
* Natječajni projekt Hrvatsko- slavonske zemaljske hipotekarne banke, Zagreb (otkup)
 
* 1903.- Vila Auer, Nazorova 10/1, Zagreb
 
* 1904.- Dogradnja stambene zgrade Lovrenčić, Gajeva 32, Zagreb
 
* 1905.- Natječajni projekt regulacija Tomislavova trga, Zagreb (1. nagrada)
 
* 1905. Idejna studija za gradnju dvorane pjevačkog društva „Kolo“, Mažuranićev trg, Zagreb
 
* 1905.- Idejna studija paviljona za Zemaljsku gospodarsku izložbu
 
* 1905.- Natječajni projekt palače Rossia Foncier, [[Beograd]] (1. nagrada)
 
* 1905. - 1906.- Slikarski atelijer i vila Auer, Rokova 9, Zagreb
 
* 1905. - 1906.- Vila Perok/ Kavić, Masarykova 9/1 (dvorišni objekt), Zagreb
 
* 1906. - 1907.- Stambeno – trgovačka zgrada Oršić i Divković, Masarykova 21- 23, Zagreb
 
* 1907.- Natječajni projekt za palaču Zemaljske vlade, Zagreb (otkup)
 
* 1907.- Uređenje unutrašnjosti dvorane Kola (Hrvatski sokol), Mažuranićev trg, Zagreb
 
* 1908- Natječajni projekt regulacije Kaptola i okolice, Zagreb (1. nagrada)
 
* 1908.- Postav izložbe „Lade“ na 3. jugoslavenskoj izložbi, Umjetnički paviljon, Zagreb
 
* 1908. – 1909.- Neizvedeni projekt regulacije Svačićevog trga, Zagreb
 
* 1909.- Regulacija Rokova groblja (Rokov perivoj) , Zagreb
 
* 1909.- Idejni prijedlog regulacije Strossmayerova šetališta, Zagreb
 
* 1909.- Regulacija Jezuitskog trga, Zagreb
 
* 1910.- Izrada pretprojekta regulacije Kaptola i okolice (neizvedeno)
 
* 1910. – 1911.- Vila Frangeš, Rokov perivoj 2, Zagreb
 
* 1910. - 1911.- Vila Vrbanić, I. Gorana Kovačića 2 (Atelijer Kovačić & [[Hugo Ehrlich|Ehrlich]]), Zagreb
 
* 1910. - 1911.- Stambena zgrada Lustig, Mihanovićeva/ Kumičićeva 10 (Atelijer Kovačić & Ehrlich) , Zagreb
 
* 1910. – 1913.- Crkva sv. Blaža, Prilaz Gjure Deželića 64, Zagreb
 
* 1910. - 1914. Ljetnikovac grofice Kulmer (Atelijer Kovačić & Ehrlich), [[Novi Vinodolski]]
 
* 1911.- Izrada pretprojekta regulacije Dolca, Zagreb (neizvedeno)
 
* 1911.- Idejna studija zgrade vojne uprave, Zagreb
 
* 1911.- Idejni projekt kuće Cik, Jurjevska ulica, Zagreb
 
* 1911.- 1912.- Stambena zgrada Banke za promet nekretninama, Mihanovićeva 20/Kumičićeva, H. Ehrlich radi idejni projekt a Kovačić izvedbene nacrte (Atelijek Kovačić & Ehrlich), Zagreb
 
* 1911.– 1912.- Stambena zgrada Banke za promet nekretninama, Mihanovićeva 14/Haulikova, H. Ehrlich radi idejni projekt a Kovačić izvedbene nacrte (Atelijek Kovačić & Ehrlich), Zagreb
 
* 1912. Portal zasunske komore Gradskog vodovodnog rezervoara, Tuškanac/Jabukovac, Zagreb
 
* 1912.- Stambeno poslovna zgrada Hrvatske banke za promet nekretninama, Medulićeva 2, Ehrlich radi idejni projekr a Kovačić izvedbene nacrte (Atelijer Kovačić & Ehrlich)
 
* 1912.- Idejni projekt spomenika [[Josip Juraj Štrosmajer|Josipu Juraju Strossmayeru]], Zagreb
 
* 1912.- Idejni projekt kinematografskog kazališta, Ilica 31, Zagreb
 
* 1912.- Idejni projekt kina „Union“, Gajeva ulica, Zagreb
 
* 1912.- Mauzolej markiza Etienne de Piennesa, ( Atelijer Kovačić & Ehrlich),[[Vrbovec]]
 
* 1912. Natječajni projekt Narodnog doma u Koprivnici (Atelijer Kovačić & Ehrlich)
 
* 1912. - 1913. Uređenje stambene zgrade dr. Nikole Tomašića, Hebrangova 17- 19
(za Kovačić & Ehrlich) , Zagreb
 
* 1912.- Stambeno poslovna zgrada Hrvatske banke za promet nekretninama, Medulićeva 2, Ehrlich radi idejni projekr a Kovačić izvedbene nacrte (Atelijer Kovačić & Ehrlich)
 
* 1912. – 1913.- Stambena kuća Frank, Mažuranićev trg 1/Hebrangova 33 ( Atelijer Kovačić &
Ehrlich), Zagreb
 
* 1912. – 1913.- Idejni projekt regulacije Svačićeva trga
 
* 1912. – 1913. Projekt rekonstrukcije dvorca Turković, [[Kutjevo]]
 
* 1912. – 1913.- Pregradnja stambene zgrade Tomašić, Hebrangova 17/19, /Atelijer Kovačić & Ehrlich)
 
* 1912. – 1913.- Natječajni projekt za župnu crkvu i župni stan u Opatija|Opatiji (otkup)
 
* 1912.- 1914.- Stambeno poslovna zgrada Hrvatske banke za promet nekretninama, Ilica 100, Ehrlich radi idejni projekr a Kovačić izvedbene nacrte (Atelijer Kovačić & Ehrlich)
 
* 1912.- 1916.- Rekonstrukcije dvorca nadbiskupskog dvorca Bauer, [[Brezovica]]
 
* 1913.- Natječajni projekt Hrvatskog narodnog kazališta u [[Osijek|Osijeku]]u, ( 2. nagrada)
 
* 1913.- Vila Rado, Rokov perivoj 7, Ehrlich radi idejni projekt a Kovačić izvedbene nacrte (Atelijer Kovačić & Ehrlich), Zagreb
 
* 1913.- Projekt namještaja za vilu Vrbanić, I.G. Kovačića, Zagreb
 
* 1913.- Stambena zgrada Hellenbach, Vranyczanijeva poljana 13, (Atelijer Kovačić & Ehrlich), Zagreb
 
* 1913. - 1914.- Pregradnja stambene zgrade Kušević, Čirilometodska 3/ Kuševićeva 1
(Atelijer Kovačić & Ehrlich), Zagreb
 
* 1913. – 1914.- Vila Čepulić, Jurjevska 63 a (Atelijer Kovačić & Ehrlich) , Zagreb
 
* 1913. – 1914.- Pregradnja palače Kušević, Ćirilometodska 3/Kuševićeva 1 (Atelijer Kovačić & Ehrlich), Zagreb
 
* 1914.- Idejni projekt obiteljske kuće Breyer, Tuškanac 17, (Atelijer Kovačić & Ehrlich)
 
* 1916.- Uređenje interijera nekadašnje kavane „Klub“, Ilica 13, Zagreb
 
* 1916.- Natječajni projekt mađarske gimnazije, Zagreb
 
* 1916.- Obiteljska kuća Ehrlich, Tuškanac 17, Ehrlich radi idejni projekt a Kovačić izvedbene nacrte, Zagreb
 
* 1916. - 1917.- Projekti vojničkih groblja u [[Vinkovci|Vinkovcima]]ma i [[Slavonski Brod|Slavonskom Brodu]]
 
* 1918. – 1920.- Pregradnja vile Herzog, Hercegovačka ulica, Zagreb
 
* 1919. – 1920.- Vila Frölich (tzv. Drvena vila), Bosanska 54, Zagreb
 
* 1920.- Idejni projekt kuće Rudović, Trg maršala Tita 3/Masarykova 25, Zagreb
 
* 1920.- Stambena kuća Slavex, Svačićev trg 13, Zagreb
 
* 1920.- Dogradnja stambene zgrade Herzog, Pod zidom 6, Zagreb
 
* 1920. – 1923.- Pregradnja kuće Švrljuga, Rokov perivoj 7, Zagreb
 
* 1921.- Idejni projekt kuće Horvatić, Vončinina ulica, Zagreb
 
* 1921.- Uređenje vlastitog stana na tavanu kuće Divković, Masarykova 21, Zagreb
 
* 1921. -1923.- Pregradnja kuće i atelijera Meštrović, Mletačka 6,8 i 10, (dovršili [[Harold Bilinić]] i [[Drago Ibler]]), Zagreb
 
* 1922.- Projekt vile Ehrmann, Jurjevska 65, Zagreb
 
* 1922. – 1923.- Trgovačko stambena kuća „Eksploatacija drva“, Trg žrtava fašizma 3, Zagreb
 
* 1922. – 1923.- Studija uređenja i opreme salona vile Švrljuga, Rokov perivoj 7, Zagreb
 
* 1923. – 1924. Palača Burze, Trg hrvatskih velikana 3/Račkoga 1/Martićeva 1, (gradnju dovršili 1927. [[Hugo Ehrlich]], [[Alfred Albini]] i [[Mladen Kauzlarić]]), Zagreb
 
== Izbor iz literature ==
* Babić Ljubo- Arhitekt Viktor Kovačić, „Obzor“, Zagreb LXIX/ 1928., 37, 2-3
* Babić Ljubo- Umjetnost kod Hrvata u 19. stoljeću, Matica hrvatska, Zagreb, 1934.
* Babić Ljubo- Pregled hrvatske umjetnosti, Obzor, Spomen knjiga 1860 – 1935., Zagreb, 1935.
* Domljan Žarko- Viktor Kovačić 1, 15 dana, broj 3, Zagreb, 1974.
* Domljan Žarko- Viktor Kovačić 2, 15 dana, broj 4/5, Zagreb, 1974.
* Domljan Žarko- Hrvatska arhitektura na prijelazu stoljeća, Arhitektura, broj 156/7, Zagreb, 1976.
* Galović Krešimir- Arhitekt Kovačić, skice i crteži, Biblioteka Psefizma, UHA, Zagreb, 1997.
* Galović Krešimir- Povijest hrvatske arhitekture 20. st: Između mita i neznanja, Vijenav 163, Zagreb, 2000.
* Galović Krešimir- Povijest hrvatske arhitekture 20. st.: Viktor Kovačić (1874. – 1924.)- San o kristalnoj arhitekturi, Vijenac, 166, Zagreb, 2000.
* Galović Krešimir- Klub hrvatskih arhitekata, Vijenac, 172, Zagreb, 2000.
* Galović Krešimir- I Kovačić šaptom pade, Vijenac, 284, Zagreb, 2005.
* Jiroušek Antun- Viktor Kovačić, Vijenac, broj 5, Zagreb, 1925.
* Jiroušek Antun- Viktor Kovačić, Vijenac, broj 7/8, Zagreb, 1925.
* Jiroušek Antun- U spomen hrvatskog arhitekta Viktora Kovačića, Hrvatski narod, Zagreb, 22. 10. 1941.
* Jurić Zlatko- Herojski prolog u modernu I, Od kasnog historicizma k secesiji, ČIP, broj 5/12, Zagreb, 1995.
* Jurić Zlatko- Herojski prolog ka moderni II, Početak direktnog sukoba arhitektonskih generacija, ČIP, broj 1/2 Zagreb, 1996.
* Jurić Zlatko- Herojski prolog u modernu III, Ne rušite Bakačevu kulu!, ČIP, broj 3, Zagreb, 1996.
* Jurić Zlatko- Herojski prolog u modernu IV, Pirova pobjeda, ČIP, broj 6/8, Zagreb, 1996.
* Jurić Zlatko- Herojski prolog u modernu V, Arhitektura kao moralno i umjetničko poslanstvo, ČIP, broj 9/10, Zagreb, 1996.
* Jurić Zlatko- Herojski prolog u modernu VI, Doba kada su arhitekturom vladale individualne umjetničke geste, ČIP, broj 11/12, Zagreb, 1996.
* Jurić Zlatko- Crkva Sv. Blaža u Zagrebu 1908. – 1914., Život umjetnosti, broj 59, Zagreb, 1997.
* Jurić Zlatko- Crkva Sv. Blaža u Zagrebu, Arhitekt Viktor Kovačić, život i djelo, zbornik radova, HAZU, Zagreb, 2003.
* Jurić Zlatko- Ivo Maroević- Natječaji, izložbe Klub hrvatskih arhitekata, Arhitekt Viktor Kovačić, život i djelo, zbornik radova, HAZU, Zagreb, 2003.
* Jurić Zlatko- Od secesije prema klasicizmu: Viktor Kovačić, natječajni projekt za regulaciju Kaptola u Zagrebu, 1908. Secesija u Hrvatskoj, katalog izložbe, MUO, Zagreb, 2003.
* Jurić Zlatko- Viktor Kovačić- prolog u regulaciju Kaptola, 1908., Prostor, , 1(29), Zagreb. 2005.
* Knežević Snješka- Zagrebačka zelena potkova, Školska knjiga, Zagreb, 1996.
* Knežević Snješka- Kovačićeve vizije uređenja zagrebačkih trgova i perivoja 1905- 1909., Arhitekt Viktor Kovačić, život i djelo, zbornik radova, HAZU, Zagreb, 2003.
* Knežević Snješka- Zagreb u središtu, Istraživanja, studije i prikazi, Barbat, Zagreb, 2003.
* Laslo Aleksander- Arhitektonski vodič, Individualno stanovanje u Zagrebu od 1900. do 1940. godine, Arhitektura, broj 186/187/ 188, Zagreb, 1983./4.
* Laslo Aleksander- Izgradnja javnih objekata u Zagrebu do 1940., ČIP, broj 3, Zagreb, 1983.
* Laslo Aleksander- Lica moderniteta 1898.- 1918.: zagrebačka arhitektura secesijske epohe, Secesija u Hrvatskoj, katalog izložbe, MUO, Zagreb, 2003.
* Lunaček Vladimir ( atrib. Z. Jurić)- Iz naših umjetničkih atelijera: Viktor Kovačić, Obzor, Zagreb, XLVII/1906, 80, 2-3
* Maruševski Olga- Kovačić u kontekstu svoga vremena, Arhitekt Viktor Kovačić, život i djelo, zbornik radova, HAZU, Zagreb, 2003.
* Mikac Neven, Aleksander Laslo- Arhitektonski vodič I., Zagreb- donji grad, 19. i 20. stoljeće, ČIP, broj 9, 1982., Zagreb
* Plavšić Dušan- Poslije izložbe natječajnih radnja za regulaciju Kaptola i okolice, Obzor ilustrovani, Zagreb, 1908.
* Premerl Tomislav- Hrvatska moderna arhitektura između dva rata, Arhitektura, broj 156/7, Zagreb, 1976.
* Premerl Tomislav- Hrvatska moderna arhitektura između dva rata, Nova tradicija, Matica hrvatska, Zagreb, 1989.
* Radović- Mahečić Darja, Laslo Aleksandar- Viktor Kovačić- promotor hrvatske arhitekture, Radovi IPU, Zagreb, 1997.
* Radović- Mahečić Darja, Laslo Aleksander- Život i djelo Viktora Kovačića, Arhitekt Viktor Kovačić, život i djelo, zbornik radova, HAZU, Zagreb, 2003.
* Strajnić Kosta- Studije, Zagrebačka arhitektura, Zagreb, 1918.
* Szabo Gjuro- U spomen Viktora Kovačića, Savremenik, broj 2, Zagreb, 1928.
* Šegvić Neven- Viktor Kovačić, prvi graditelj hrvatske moderne arhitekture, ČIP, broj 3/4, Zagreb, 1991.
* Šen Edo- Arhitekt Viktor Kovačić, mapa- monografija, GNZ, Zagreb 1929.
* Šen Edo- Arhitekt Viktor Kovačić, mapa- monografija, komentari Žarko Domljan, Čovjek i prostor, broj 10/11, Zagreb 1974.
* Vrkljan Zvonimir- Obljetnice, Viktor Kovačić, ČIP, broj9/10, Zagreb, 1994.
 
{{Lifetime|1874|1924|Kovacčicć, Viktor}}