Svete tajne – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Vraćene izmjene 178.149.216.44 (razgovor) na posljednju izmjenu korisnika Legobot
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 4:
U [[Pravoslavlje|pravoslavlju]] su to [[krštenje]], [[miropomazanje]] i [[sveštenstvo]] i ne mogu se ponoviti, dok se ostale tajne ponavljaju. Pristup životu u [[Pravoslavlje|Pravoslavnoj crkvi]] u celini je svetotajinski.
 
Po [[Hrišćanstvo|hrišćanskom]] verovanju, sveta tajna je čin koji preobražava. Preobraženje je istinski cilj [[Bog|Gospoda Boga]] u njegovim spasiteljskim delima. U [[Isus Hristos|Hristu]], [[Bog]] ne samo da nas spasava, ne samo da nam oprašta [[greh|grehe]]e nego, i preobražava naše živote. Svete tajne su sveštene radnje kojima [[Crkva (zajednica)|Crkva]] preobražava naš život, osvećuje ga. [[Bog]] je stvorio [[materija|materiju]] kao i [[duh]], a stvarni [[Greh|greh]] čoveka je što je razdvojio i podvojio materiju i duh da bi se podredio materiji, postao njen [[rob]]. Svete tajne ponovno spajaju razdvojeno.
 
Obično se kaže da u [[Crkva|Crkvi]] ima sedam svetih tajni, jer broj sedam označava savršenstvo. Međutim u [[Crkva|Crkvi]] ima bezbroj svetih tajni, u njoj je sve Sveta tajna.
Red 50:
Svetom tajnom pričešća primamo pod vidom hleba i vina pravo Telo i pravu Krv Gospoda Isusa Hrista. Ova Sveta tajna predstavlja vrhunac ljubavi i zajedništva između Boga i čoveka. Svetu tajnu pričešća ustanovio je sam Isus Hristos na Tajnoj večeri: “A kad su jeli, uze Isus hleb, blagoslovi, izlomi i dade učenicima i reče: uzmite, jedite; ovo je telo moje. Tada uze čašu i zahvali, dade im i reče: pijte iz nje svi; jer ovo je moja krv saveza, koja se proliva za mnoge radi oproštaja grehova.” (Matej 26; 26-28).
 
Sveto pričešće se priprema i prima za vreme najvažnijeg crkvenog bogosluženja, Svete liturgije. Vernici se za Sveto pričešće pripremaju postom i molitvom. Za zdrave vernike priprema je strožija, nego za bolesne, odnosno zdravi vernici strožije poste nego bolesni. Nedelju dana pred pričešće drži se strogi post, tj. posti se na vodi, ne upotrebljava se zejtin. Na Svetoj liturgiji vernici ispovedaju svoje grehove svešteniku, on ih zatim razrešava grehova i utvrđuje da li su spremni da prime Svetu tajnu, tek posle toga vernici mogu pristupiti putiru (čaši) sa Svetim pričešćem.
 
U izuzetnim slučajevima kada su u pitanju bolesnici na samrti, i kada je potrebno brzo pričešće, mogu izostati uobičajene pripreme, tj. ovi vernici ne poste pre pričešća, već ih sveštenik samo ispovedi i pričesti. Ovo se čini zbog toga da bi se vernik pre smrti sjedinio sa Bogom. U ovakvim slučajevima sveštenik odnosi Svete darove u dom bolesnika i tamo ga pričešćuje.
Red 76:
U ovoj Svetoj tajni episkop uvodi u [[oltar]] kandidata, koji je ispunio sve uslove potrebne za obavljanje svešteničke službe, stavlja mu ruku na glavu i čita [[molitva|molitvu]] posvećenja, da bi na kandidata sišla Božanska blagodat [[Sveti duh|Svetog duha]].
 
Posle ovoga rukopoloženi ima pravo, u zavisnosti od dobijenog čina, da vrši sveštenoradnje, da uči verne i da upravlja Crkvom. Ovo pravo sveštenstvu je dao sam [[Isus Hrist|Isus Hristos]]os, kada je uoči Vaznesenja rekao apostolima: “idite, dakle, i naučite sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Svetoga Duha, učeći ih da sve drže što sam vam zapovedio” (Matej 28; 19, 20).
 
U [[Pravoslavna crkva|Pravoslavnoj crkvi]] imamo sledeće činove rukopoloženja: [[đakon]]i, [[prezviter]]i (sveštenici) i [[episkop]]i (vladike).
Red 98:
Zato što smo preko sveštenika u svetoj tajni krštenja preporođeni u decu božju; preko njih u svetoj tajni pričešća dobijamo nebesku hranu (Hristovo telo i krv); u svetoj tajni pokajanja preko njih dobijamo oproštenje od svojih grehova, a u ostalim svetim tajnama naročite darove Svetog Duha. Pored toga, sveštenici sa za nas neprestano mole, uče nas, savetuju, opominju nas i nama rukovode. Prema tome, oni su zaista naši duhovni oci. Svakako oni moraju biti dostojni tog imena i te velike službe.
 
== [[Brak]] ==
 
Sveta tajna braka je Sveta tajna kroz koju [[Sveti Duh]] sjedinjuje u jedno biće dva krštena punoletna lica različitog pola, koji pred sveštenikom izjave da će se ceo svoj život uzajamno voleti, biti verni jedno drugom, i u kojoj primaju blagoslov za rađanje i vaspitanje dece.
 
Brak je Sveta tajna koju je [[Bog]] ustanovio još u [[Raj|Raju]]u, rekavši Adamu i Evi: “Rađajte se, i množite se i napunite zemlju” (Postanje I; 28). Kasnije je Gospod [[Isus Hrist|Isus Hristos]]os potvrdio Svetu tajnu braka odgovarajući [[fariseji|farisejima]]ma na njihovo kušanje, “da li sme čovek da otpusti ženu za svaku krivicu?” rečima: “Zar niste čitali da ih je tvorac od početka stvorio kao muško i žensko i reče:“Zato će čovek ostaviti oca i majku i prionuće uz ženu svoju, i biće dvoje jedno telo”? Tako nisu više dva nego jedno telo. Što je Bog sastavio, čovek neka ne rastavlja.” (Matej 19; 4-6). Takođe je osvetio brak Svojim prisustvom na svadbi u Kani Galilejskoj, gde učini prvo čudo pretvorivši vodu u vino.
 
Mladić i devojka koji odluče da stupe u brak prvo odlaze kod svog sveštenika da obave '''predbračni ispit'''. Ovo je neophodno učiniti da bi se otkrile sve eventualne smetnje za stupanje u brak, kao što su: maloletstvo, krvno ili duhovno srodstvo, nesaglasnost roditelja... Ako ne postoji nikakva smetnja za stupanje u brak posle tri Svete Liturgije mladenci dolaze u [[hram]] da se venčaju.
Red 110:
Kao što smo već rekli brak je doživotna zajednica, ali u krajnjem slučaju, kao što je neverstvo ili smrt nekog od supružnika, Crkva dozvoljava drugom supružniku da stupi u novi brak.
 
== [[Jeleosvećenje]] ==
 
Ova Sveta tajna vrši se uglavnom nad teškim bolesnicima, bilo telesnim bilo duševnim. U njoj se bolesniku čitaju molitve i pomazuje se osvećenim uljem (jelejom), kroz koje deluje Božja blagodat za ozdravljenje bolesnika.