Polimer – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 1 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q4832255 na Wikidati
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 2:
'''Polimeri''' su prirodne ili vještačke materije koje se sastoje od velikih [[molekula]] sačinjenih od povezanih serija ponovljenih jednostavnih [[monomer]]a.Ostaci amino-kiselina npr.
 
== Tipovi polimera ==
Prirodni polimeri su: [[proteini]], [[celuloza]] i drugi. Veštački polimeri se još nazivaju i sintetičke smole. Polimeri su visokomolekularna jedinjenja čiji se molekuli sastoje od od nekoliko stotina ili nekoliko hiljada molekula. Ovako velike molekule se nazivaju [[makromolekula]]ma. Termoplastični polimeri su: [[polietilen]], [[polivinilhlorid]], polimetilakrilat, polivinilacetat i poliizobutilen. Termostabilni polimeri su: fenolaldehidi, epoksidi, poliestri, poliuretani i [[silicijum]]-organski polimeri.
U polimere spadaju i kaučuk i [[guma]].
 
== Osobine polimera ==
[[Polimerizacija]] predstavlja reakciju dobijanja polimera iz odgovarajućih monomera. Struktura polimera je u općem slučaju amorfna, što znači da u okviru ovih supstanci ne postoji neki pravilan raspored čestica koje grade polimer. Modifikacijom polimera, postignutom na razne načine, dobija se širok spektar materijala koji nose opšti naziv [[plastika|plastične mase]]. Polimere proučava [[nauka o materijalima]].
 
== Metode sinteze polimera ==
Za sintezu makromolekularnih spojeva iz monomera koriste se dvije metode: polimerizacija i polikondenzacija. ''Polimerizacija'' je poseban slučaj reakcije adicije i odnosi se na spajanje velikog broja monomernih molekula, koje posjeduju višestruku vezu bez izdvajanja sporednih produkata. Zbog toga monomer i polimer imaju isti elementarni hemijski sastav. ''Polikondenzacija'' je u suštini proces [[supstitucija|supstitucije]] kod kojeg se polimer stvara uz izdvajanje sporednih produkata, najčešće malih molekula (npr. H<sub>2</sub>O, NH<sub>3</sub>). Kod polikondenzacije monomeri moraju sadržavati najmanje dvije [[funkcionalna grupa|funkcionalne grupe]]. Produkt polikondenzacije ima različit elementarni sastav od polaznih monomera.
 
== Također pogledajte ==
* [[Polimerizacija]]
* [[Makromolekula]]
{{Commonscat|Polymers}}