Mameluci – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka izmjene
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 6:
'''Mameluci''' ({{jez-ar|مملوك}} (jednina), مماليك (množina), {{jez-tur|Kölemen}}, "posedovan") su bili islamizovani robovi vojnici koji su služili muslimanske [[kalifa|kalife]] i [[sultan]]e dinastije [[Ajubidi|Ajubida]] u toku [[Srednji vijek|srednjeg veka]]. Vremenom su se pretvorili u veoma moćnu vojnu kastu i više puta su otimali vlast, kao na primer u [[Egipat|Egiptu]], gde su vladali u [[Mamelučki sultanat|Mamelučkom sultanatu]] od [[1250]]. do [[1517]]. godine.
 
== Pregled ==
Prvi mameluci služili su [[Abasidi|abasidske]] [[kalif]]e u [[9. vijek|9. veku]] u [[Bagdad]]u. [[Abasidi]] su uglavnom regrutovali iz područja oko [[Kavkaz (region)|Kavkaza]] (uglavnom [[Čerkezi|Čerkeze]] i Gruzijce) i u području oko [[Crno more|Crnog mora]] većinom turske narode. Većina zarobljenika nije bila muslimanskog porekla. Mameluke bi obično u roblje prodavale osiromašene stepske porodice ili bi ih kidnapovali trgovci robljem. Mamelučki sistem je bio bitan za vladare, jer vojska nije bila povezana ni sa jednom strukturom moći. Lokalni ratnici bi obično bili lojalni svojim šeicima, svojim porodicama ili plemićima pre nego sultanu ili kalifu. Kad bi neki komandant spremao zaveru protiv vladara nije ga biloi moguće utišati, a da se ne izazove nemir među plemstvom i onima vezanim za njega. Vojnici robovi su bili stranci sa najnižim statusom i nisu mogli biti umešani u zaveru protiv vladara, a lako ih je bilo kazniti kad izazivaju nevolje.
 
== Organizacija ==
Mameluci bi najpre bili prevedeni na [[islam]]. Nakon toga su bili obučavani kao konjanici. Sledili su posebna pravila ponašanja i vrednosti, u kojima je hrabrost i darežljivost bila visoko na ceni. Veoma značajna je bila taktika konjice, streljaštvo i davanje prve pomoći ranjenima. Živeli su u svojim [[garnizon]]ima i uglavnom su provodili vreme zajedno. Njihova zabava su bili sportovi kao takmičenje u streljaštvu ili borba na konjima. Intenzivna i stroga obuka za svakoga novoga [[regrut]]a osiguravala je kontinuitet mamelučke prakse. Tehnički gledano, nakon obuke nisu više bili robovi, ali bili su još uvek obavezni da služe [[sultan]]a ili [[kalif]]a. Sultan ih je držao kao vanjsku silu pod svojim direktnim zapovedništvom, da bi ih koristio u slučaju lokalnih plemenskih sukoba. Sultan bi ih slao čak do Španije. Sultani su imali najviše Mameluka, ali i ostali [[emir]]i su mogli imati svoju mamelučku vojsku. Mnogi Mameluci su došli do visokih položaja, uključujući komandu vojske. U početku njihov status nije bio nasledan, ali vremenom su postali povezani sa postojećom strukturom moći.
 
== Mameluci u Indiji ==
Mamlučki komandant muslimanskih snaga u [[Indija|Indiji]] [[Kutbudin Ajbak]] proglasio se [[1206]]. sultanom i osnovao je prvu mamelučku dinastiju koja je trajala do [[1290]]. Naziva se i robovska dinastija
 
== Mameluci u Egiptu ==
[[Saladin]] je [[1169]]. osvojio [[Egipat]] u ime zengidskog kralja Damaska. Sam Saladin je [[1174]], osnovao dinastiju [[Ajubidi|Ajubida]]. Nakon osvajanja [[Jeruzalem|Jerusalima]] Saladin je sa svojom kurdskom porodicom osigurao kontrolu nad Bliskim istokom. Nakon Saladinove smrti dolazi do podele među sinovima. Saladinov brat Al Adil je 1200 uspeo nakon dugih borbi da konsoliduje vlast pobedom nad raznim rođacima. Svaki od Saladinovih sinova imao je mamelučku vojsku, tako da je tokom dinastičkog sukoba dolazilo i do sukoba mamlučkih vojski.
Al Adil je objedinio vojsku. Proces dimnastičkih borbi se ponavljao svaki put po smrti prethodnog vladara. Ajubidi su sve više postali ovisni o Mamelucima i ubrzo si ih uključili u unutrašnju poliotiku dvora.
 
=== Francuski napad i Mamelučko preotimanje ===
Za vreme [[Sedmi krstaški rat|Sedmog krstaškog rata]] francuski kralj [[Luj IX., kralj Francuske|Luj IX]] se iskrcao u Egiptu. Egipatska vojska se najpre povukla. Sultan je bio umro. Vlast je nakratko preuzeo njegov sin, pa onda njegova žena Šajar al Dur. Šajar je poslala mamelučku vojsku da izvede kontranapad. Pobedili su [[križarski ratovi|krstaše]] [[1250]], a francuski kralj je dugo oklevao sa povlačenjem, pa je bio zarobljen. Morao je platiti otkup od 250.000 livri. Kasnije je rastao politički pritisak da Egipta treba imati muškog vladara, pa se Šajar al Dur udala za mamelučkog komandanta [[Ajbak]]a. Usledila je borba za vlast, pa su Ajbaka ubili, a vlast je preuzeo [[Kutuz]], koji je osnovao prvi [[Mamelučki sultanat]] i dinastiju Bahri.
 
=== Mameluci i Mongoli ===
Kada je [[Hulagu-kan]] opustošio [[Bagdad]] i preuzeo [[Damask]] [[1258]]. Iz [[Damask]]a je pobegao mamelučki general [[Bajbars]]. Pobegao je u [[Kairo]]. Hulagu je zahtevao od [[Kutuz]]a da preda Kairo. Kutuz je uz pomoć Bajbara mobilizovao vojsku. Hulagu je morao da ode na istok, kada je umro Mogke kan. Ostavio je svom zameniku zapovedništvo nad velikom mongolskom vojskom. Kutuz je navukao mongolsku vojsku u zasedu i teško je porazio u [[bitka kod Ajn Džaluta|bici kod Ajn Džaluta]] [[1260]]. Kada se Kutuz vratio u Kairo [[Bajbars]] je ubio Kutuza i preuzeo je vlast. Na isti način vlast je prelazila sa jednoga na drugoga sultana. Prosečno vreme vlasti mamelučkih sultana bilo je sedam godina. Mameluci su 1260. još jednom pobedili [[Mongoli|Mongole]] kod Hormsa i potiskivali ih sve dok nisu preuzeli [[Sirija|Siriju]]. Utvrdili su poodručje. Bajbarova vojska je pobedila i poslednje krstaše u Svetoj Zemlji.
Dinastija Burdži ili Bukri je [[1382]]. preuzela vlast. Dinastiju su činili [[Čerkezi]].
 
=== Osmansko carstvo ===
[[Otomansko Carstvo|Osmansko carstvo]] je [[1517]]. zauzelo [[Mamelučki sultanat]]. Mamelučke institucije su i dalje postojale i pod Turcima, ali nisu bile iste kao u doba sultanata.
 
[[Napoleon]] je [[1798]]. pobedio Mameluke kada je napao [[Egipat]] u [[bitka kod piramida|bici kod piramida]] i proterao ih u gornji Egipat. Nakon povlačenja Francuza Mameluci su započeli borbu za nezavisnost protiv Osmanskog carstva i Velike Britanije. Mamelučki vođa Ibrahim beg je [[1803]]. pisao ruskom ambasadoru tražeći da posreduje između njih i sultana, a tražili su i da se vrate u Gruziju. Ruski ambasador je odbio da posreduje. Mameluci su [[1806]]. nekoliko puta pobedili tursku vojsku, a u junu je došlo do mirovnog sporazuma. Prema sporazumu Mamelucima se predaje vlast, a [[Muhammad Ali|Muhamed Ali]] treba napustiti poziciju guvernera. Sukobi među Mamelucima sprečili su sprovođenje svega toga.
 
=== Kraj mamelučke vasti u Egiptu ===
Muhamed Ali je 1811. pozvao sve Mameluke u svoju palatu na svečanost. Bilo je oko 600 mameluka i sve ih je pobio. Započeo je pokolj Mameluka. na ulicama je ubijeno oko 3.000 mameluka i njihovih rođaka. Deo mameluka je uspeo da pobegne u Sudan. Tu su uspostavili bazu za trgovinu robovima. Sultan od Senara u Sudanu je 1820. zamolio Muhameda Alija da ga reši Mameluka. Ali je izvršio invaziju Sudana, rešio ga Mameluka i zauzeo ga za sebe.
 
== Mameluci u Napoleonovoj vojsci ==
[[Napoleon]] je oformio vlastiti mamelučki korpus. Čak je i njegova carska garda imala Mameluka. Jedan Napoleonov čuveni telohranitelj Rustan je bio Mameluk. Jedna Gojina slika prikazuje napad mamelučke konjice protiv naroda u Madridu. Mameluci su se borili u bici kod Austerlica [[1805]].
 
== Literatura ==
* A. Allouche: ''Mamluk Economics : A Study and Translation of Al-Maqrizi's Ighathat.'' Salt Lake City, 1994
* R. Amitai-Preiss: ''Mongols and Mamluks: The Mamluk-Ilkhanid War 1260-1281''. Cambridge, 1995
Red 50:
* [http://www.historyforkids.org/learn/islam/history/mamluks.htm Mamluks – History for Kids]
* [http://mamluk.uchicago.edu The Chicago Online Bibliography of Mamluk Studies and The Chicago Online Encyclopedia of Mamluk Studies, Mamluk Studies Review, and other Mamluk Studies Resources]
 
 
[[Kategorija:Historija Egipta]]
Linija 60 ⟶ 59:
[[ar:مماليك مصر]]
[[arz:الدوله المملوكيه]]
[[id:Mamluk]]
[[ms:Mamluk]]
[[bg:Мамелюци]]
[[bs:Memluci]]
Linija 69 ⟶ 66:
[[el:Μαμελούκοι]]
[[en:Mamluk]]
[[es:Mameluco]]
[[eo:Mamelukoj]]
[[es:Mameluco]]
[[eu:Mameluko]]
[[fa:مملوک‌ها]]
[[fi:Mamelukit]]
[[fr:Mamelouk]]
[[gl:Mameluco]]
[[he:ממלוכים]]
[[hr:Mameluci]]
[[id:Mamluk]]
[[it:Mamelucchi]]
[[ja:マムルーク]]
[[ka:მამლუქები]]
[[ko:맘루크]]
[[lt:Mameliukai]]
[[lv:Mameluks]]
[[ltms:MameliukaiMamluk]]
[[new:मम्लुक]]
[[nl:Mamelukken]]
[[nn:Mamelukk]]
[[new:मम्लुक]]
[[no:Mamelukk]]
[[nnpl:MamelukkMamelucy]]
[[pnb:بحری مملوک]]
[[pl:Mamelucy]]
[[pt:Mamelucos]]
[[ro:Mameluc]]
Red 97:
[[so:Dawladii Mamaaliikta]]
[[sr:Мамелуци]]
[[fi:Mamelukit]]
[[sv:Mamluker]]
[[vi:Chiến binh Mamluk]]
[[tr:Memlûkler]]
[[uk:Мамелюки]]
[[ur:مملوک]]
[[msvi:Chiến binh Mamluk]]
[[zh:马木留克]]