Himalaja – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: Migrating 126 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5451 (translate me)
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 17:
Sastoji se od tri paralelna bila koja se strmo spuštaju prema Indo-gangeskoj nizini. Najsjeverni pojas (Visoka Himalaja) obuhvaća najviše dijelove; veći broj vrhunaca (pretežno u [[Nepal]]u) prelazi 8000 m, a od njih je najviši [[Mount Everest]]. Središnji planinski pojas (Niska Himalaja) s prosječnom visinom 3000-4000 m u Nepalu negdje zna doseći 6000 m. Najjužniji pojas od 700-1000 m predstavlja prijelaz prema Indo-gangeskoj nizini.
 
Na Himalajima se nalazi najviši planinski vrh na Zemlji [[Mont Everest]]. ''Himalaji'' znači "snežno boravište" na [[Sanskrit]]u ( od ''hima'' "sneg", i ''aalaya'' "boravište").
 
Himalaji se pružaju kroz pet država [[Pakistan]], [[Indija]], [[Kina]], [[Butan]] i [[Nepal]]. Otprilike 750 miliona ljudi živi u području reka koje izviru na Himalajima, a taj broj uključuje i [[Bangladeš]].
== Geografija ==
Himalaji se protežu oko 2400 km, od Nanga Parbata u [[Pakistan]]u na zapadu do Namče Barva na istoku. Širina Himalaja je između 250 i 300 km. Venac Himalaja sastoji se od tri paralelna venca, koji se razlikuju po visini i geološkoj starosti. Najmlađi je Podhimalajski venac sa visinom od oko 1200 m. Venac se sastoji od erozionog materijala sa Himalaja. Paralelno sa tim lancem je lanac Niži Himalaji koji ima visinu između 2.000 i 5.000 metara. Najseverniji lanac se naziva Veliki Himalaji i najstariji je od tri lanca. Visina mu je veća od 6.000 m i tu se nalaze mnogi najviši vrhovi sveta, uključujući i tri najveća [[Mont Everest]], [[K2]] i [[Kančendžunga]]. Većina [[Nepal]]a i [[Butana]] leži na Himalajima. Na Himalajima leži i većina od indijskih država [[Džamu i Kašmir]], [[Himačal Pradeš]], [[Utarančal]], [[Sikim]] i [[Arunačal Pradeš]], kao i pakistanska država Baltistan. Mali delovi [[Tibet]]a leže na Himalajima. Po definiciji Tibetske visoravni po definiciji nije na Himalajima.
 
== Poreklo i rast ==