Gavrilo Princip – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 108:
[[Datoteka:Princip Gavrilo grafit.JPG|mini|Grafit u Beogradu sa Principovim stihovima.]]
 
Odmah posle Prvog svetskog rata u novonastaloj [[Kraljevina SHS|Kraljevini SHS]] Sarajevski atentat se ni na koji način se nije slavio.<ref name="Đorgović"/> U [[Beograd|Beogradu]]u, glavnom gradu, smatralo se da je to bio akt terorizma.<ref name="Đorgović">[http://www.danas.rs/dodaci/vikend/gavrilo_princip_heroj_ili_terorista.26.html?news_id=267202 Gavrilo Princip: Heroj ili terorista („Danas“, 6. septembar 2013)]</ref> Tri godine po završetku rata, točne [[1921]]. Principovo telo je preneseno u Sarajevo i sahranjeno u zajedničku grobnicu atentatora [[Mlada Bosna|Mlade Bosne]]. Početkom 1930. na poslastičarnici ispred koje je pucao Princip postavljena je uz pravoslavnu crkvenu ceremoniju (iako je Princip bio ateista<ref name="Đorgović"/>) memorijalna ploča na kojoj je pisalo "Na ovom istorijskom mestu Gavrilo Princip navijesti slobodu na Vidov-dan 15. (28.) juna 1914.".<ref name=vreme>Muharem Bazdulj, [http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1147276 Priča o jednoj fotografiji-Srećan rođendan, gospodine Hitler], Vreme.com, 31.10.2013.</ref> U to vreme su Srbi već počeli porediti Gavrila Principa sa [[Miloš Obilić|Milošem Obilićem]], koji je ubio turskog cara.<ref name="Đorgović"/>
 
Spomen ploča je uspostavom [[Nezavisna Država Hrvatska|Nezavisne Države Hrvatske]] i dolaskom nemačke okupacijske sile maknuta.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=QhLeaqhPXVU Filmski žurnal u kojem je zabilježeno skidanje ploče], 44ta sekunda, Youtube</ref> Tri dana po [[Aprilski rat|kapitulaciji Jugoslavije]], [[Adolf Hitler]] je proslavio svoj 52. rođendan i tada mu je uručen i prigodni rođendanski poklon, jedini ratni trofej iz raskomadane Jugoslavije, spomen ploča Gavrilu Prinicpu.{{fact}} Mlađi brat Gavrilov, Nikola Princip, uhapšen je i ubijen od ustaša, 1941. Gavrilov bratanac, [[Slobodan Princip Seljo]], bio je [[partizan]]ski komandant. Jula 1941. godine u okolini Bosanskog Grahova formiran je [[Grahovsko-peuljski partizanski odred]] „Gavrilo Princip“.
 
Niti mjesec dana nakon što su partizani oslobodili Sarajevo, i prije kapitulacije [[Treći Reich|trećeg Reicha]], otkriva se nova spomen-ploča uz veliki miting u kojem se uspoređivale Gavrilove ideje s idejama [[Bratstvo i jedinstvo|bratstva i jedinstva]]. Na ploči je zlatnim slovima stajalo: "U znak vječite zahvalnosti Gavrilu Principu i njegovim drugovima borcima protiv germanskih osvajača, posvećuje ovu ploču omladina Bosne i Hercegovine – Sarajevo 7. maja 1945. godine". Glorifikacija Principa nastavila se u SFRJ, ali ne kao srpskog heroja, već kao simbola jugoslovenskog revolucionarnog pokreta protiv imperijalističkih sila.
 
Nije ni ta ploča stajala dugo jer se 28.6.1953. postavila nova ploča prilikom otvaranja Muzeja Mlade Bosne. Na ploči koja je stajala do 1992. godine pisalo je (ćirilicom): "Sa ovoga mjesta 28. juna 1914. godine Gavrilo Princip svojim pucnjem izrazi narodni protest protiv tiranije i vjekovnu težnju naših naroda za slobodom."