Flavije Arbogast – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Bot: popravljanje preusmjeravanja
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 3:
'''Flavije Arbogast''' ([[latinski jezik|lat]]: ''Flavius Arbogastus'', umro [[394]]. godine) je bio rimski vojskovođa [[Franci|franačkog]] porekla.
 
Arbogast je postao vrhovni zapovednik rimske vojske zapadnog dela Rimskog carstva negde između 385. i 388. godine, nakon smrti drugog franačkog oficira [[Bauton|Bautona]]a. Suprotno običajima, Arbogasta na visoki vojni položaj nije imenovao mladi car [[Valentinijan II]], već je izabran od strane vojske. Pred uzurpatorom [[Magnus Maksim|Magnusom Maksimom]], koji je već držao ostatak rimskog zapada, Valentinijan je [[387]]. morao da pobegne svom istočnom savladaru [[Teodosije I|Teodosiju I]]. Arbogast je kao jedan od Teodosijevih zapovednika ratovao u Galiji 388. gde je porazio i pogubio Maksimovog sina i savladara Flavija Viktora.
 
Nakon Maksimovog poraza Valentinijan je upućen u carsku rezidenciju Vjen u [[Galija|Galiji]] odakle je trebalo da vlada uz Arbogastovu pomoć i zaštitu pošto se 391. Teodosije vratio na istok. Međutim, Valentinijan, koji je 388. imao već 17 godina, ostao je u senci svog vrhovnog zapovednika vojske. Arbogast jer sve važne položaje prepustio svojim poslušnicima i mladi car je živeo u kućnom pritvoru. Najzad, Arbogastova nadmoć je bila toliko očigledna da je čak svojom rukom ubio jednog od Valentinijanovih savetnika, izvesnog Harmonija, koji je spas potražio u carevim skutima. Posle ovog incidenta, Valentinijan je planirao da ponovo pobegne u [[Konstantinopolj]] Teodosiju. Izgovor za napuštanje Vjena bio je pohod protiv varvara u gornjem Podunavlju. Arbogast je zabranio caru da napušta Vjen i, kada je Valentinijan pokušao da ga otpusti, Franak je pocepao carski nalog i izjavio da ne duguje svoj položaj caru tako da ga ovaj ni ne može otpustiti. Na kraju, Valentinijan je pokušao da ubije Arbogasta mačem koji je oteo jednom od gardista i, kako nije uspeo, [[15. 5.|15. maja]] [[392]]. je izvršio samoubistvo obesivši se u carskoj palati u Vjenu.
Red 11:
U proleće [[394]]. Teodosije je poveo svoju istočnorimsku vojsku ponovo na zapad, ovoga puta protiv Evgenija. Arbogast je caru postavio zasedu u jednoj od dolina koje su iz [[Julijski Alpi|Julijskih Alpa]] vodile u Italiju u blizini reke Frigid (danas [[Vipavska dolina]] u [[Slovenija|Sloveniji]]). Zaseda je propala zbog velike oluje koja se podigla i tokom dvodnevne [[Bitka na Frigidu|bitke na Frigidu]] (5. i 6. septembar [[394]]. godine) Teodosije odneo potpunu pobedu. U hrišćanskoj tradiciji pobeda hrišćanskog cara predstavljala je odsudnu pobedu u sukobu sa paganstvom. Dok je Evgenije zarobljen i ubijen, Arbogast je pobegao u planine i posle dva dana izvršio samoubistvo.
 
== Literatura ==
* O'Flynn, J.M, ''Generalissimos of the Western Roman Empire'', Edmonton 1983, str. 7-12.
* ''The Prosopography of the Later Roman Empire I: A.D. 260 - 395'', Eds. A.H.M. Jones, J.R. Martindale, J. Morris, Cambridge 1971, str. 95 - 97.
 
== Eksterni linkovi ==
* [http://www.roman-emperors.org/eugene.htm Walter E. Roberts of Emory University lectures on Aborgast]
 
[[Kategorija:Franci]]