Essaouira – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m uklonjena kategorija Arheološki lokaliteti u Maroku; dodana kategorija Arheološka nalazišta u Maroku pomoću gadgeta [[Wikipedia:Alati/Gadgeti/HotCat|Hot...
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 152:
Gospodarstvo grada uglavnom čini proizvodnja hrane (uglavnom ribolov), i kožarska industrija.
 
== Povijest ==
 
Ovo područje je bilo naseljeno još u [[prapovijest]]i, [[Feničani]] su postali dominantni u 7. stoljeću pr. Kr., još prije osnutka Kartage. [[Kartaga|Kartaški]] moreplovac [[Hanno]] ga je posjetio u 5. stoljeću pr. Kr., te je tu osnovao trgovačku postaju<ref>Véronique Krings, ''[http://books.google.be/books?id=tdPwhNHB3Z4C&pg=PA779#v=onepage&q&f=false La civilisation phénicienne et punique]'', éd. Brill, 1995., str. 779. {{fr}} Preuzeto 26. svibnja 2011.</ref>, a padom Kartage naselili su ga [[Rimljani]]. [[Numidija|Numidijski]] kralj [[Juba II.]], rimski sužanj, je u 1. stoljeću pr. Kr. u Esauiri zasnovao tvornicu bojenja tkanina, te su njihove purpurne toge (bojene pigmentima dobivenim iz lokalnih školjaka) nosili i [[Rimsko Carstvo|rimski]] [[senat]]ori.
Red 160:
God. 1506. [[Portugalci]] su ga utvrdili, ali su ga ubrzo morali napustiti 1541. god. Za marokanskog [[sultan]]a Mulaj Abdelmaleka, iz dinastije [[Saadi]], 1628. godine se nastavila graditi [[utvrda]], i to uz pomoć kršćanskih robova. Današnji grad datira iz 1765. godine, kada je sultan Sidi Muhamed ben Abdulah, iz dinastije [[Alaouite]], odlučio izgraditi najveću luku u to vrijeme, koja će otvoriti Maroko vanjskom svijetu i pomoći u razvoju poslovnih odnosa s Europom. Sultan je zatvorio sve južne luke europskim trgovcima, primoravši ih da se služe novom lukom u Mogadoru, te je grad postao poznat kao "Luka [[Timbuktu]]a" iz kojega je dolazila roba iz središnje Afrike (ponajviše crni [[rob]]ovi). Sljedećih stoljeća grad je ojačao svoj ​​status kao važno trgovačko središte kao luka [[Marakeš]]a, s prometom robe duplo većim od [[Rabat]]a. ''Mellah'' ("[[geto]]") je [[Židovi|Židovska]] četvrt koja je odigrala vrlo važnu ulogu u povijesti grada, budući da je sultan koristio ovu zajednicu za uspostavljanje odnosa s Europom i organiziranje trgoviačkih djelatnosti. Oni su dobili titulu ''Toujjar Es-Sultan'' ("kraljevski trgovci"), dajući im značajne gospodarske i političke privilegije.
 
Nakon što su ga osvojili [[Francuzi]] 1893. godine, mnogi trgovački putovi prema unutrašnjosti Afrike su se zatvorili i Mogador je izgubio negdašnji značaj. Grad je ostao dijelom francuskog protektorata sve do osamostaljenja Maroka 1956. godine, i danas mnogi stanovnici Eauira govore [[francuski jezik]]. Esauira je 1960-ih postao "meka" [[hipi]]cima, a danas je popularna destinacija za mnoge turiste iz većih marokanskih gradova i Europe.
 
== Znamenitosti ==
{{UNESCO-svjetska baština
|ime mjesta = Medina Esauire
Red 186:
 
 
== Izvori ==
{{commonscat|Essaouira}}
{{izvori}}
* Michael Dumper i Bruce E. Stanley, ''Cities of the Middle East and North Africa: A Historical Encyclopedia'', Santa Barbara, 2007. ISBN 15760791981-57607-919-8
 
== Vanjske poveznice ==
 
* [http://www.marokko.net/info/staedte/html/tetouan.html Tétouan na Marokko.net]