Banovići – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 12:
'''Banovići''' su mali rudarski grad u sjeveroistočnoj [[Bosna i Hercegovina|Bosni]]. Površina Banovićke općine iznosi 176 km ², a prema popisu stanovništva iz [[1991]]. godine u ovom gradu je živjelo 26.507 stanovnika. Prema statistici, 176 km ² iznosi 0,34 % cjelokupne teritorije BiH. Broj stanovnika stalno je rastao tako da je npr. [[1981]]. godine broj stanovnika po 1 km2 iznosio 135 što je tada bilo iznad prosjeka u BiH. Banovići imaju 19 naselja i oko 74 zaseoka. Banovići imaju ukupno 14 ulica: Branilaca grada, 119 mbbr., Husinske bune, Rudarska, Habetova, 4. juli, 7. novembar, Radnička, Božićka Banovića, Zaima Subašića, 27. juli, Skojevska i Pionirska. Najduža ulica je "Branilaca grada", nekadašnja JNA koja se proteže duž cijelog grada od benzinske pumpe na ulazu do pijace i tvornice konfekcije "Borac" iz Travnika, na izlasku iz grada, a najkraća i možda najljepša ulica je 4. juli koja graniči sa gradskim parkom.
 
== Historija ==
Današnje ime Banovići su dobili prema [[stećci|stećku]] Božićka Banovića, nadgrobnom spomeniku iz srednjeg vijeka koji je lociran u istoimenom selu nedaleko od grada. Stećak je u obliku [[sarkofag|sarkofaga]]a sa kamenim postoljem veličine 2,20 x 0,90 x 0,70 m. na prednjoj strani je stiliziran cvijet, a sa bočne strane je natpis na bosančici sljedećeg sadržaja: ''Ase (ovdje) leži Božićko Banović, na svojoj zemlji, na plemenitoj Dramešini, a postaviše (stećak) Hlapac i Obodin i Branko sa braćom.'' Na području Banovića je pronađen i kovani novac za koga se pretpostavlja da potiče iz vremena 250 godina prije nove ere, dakle iz Rimskog perioda. Raniji naziv [[Litvanija|Litva]], što ga je grad dobio po istoimenoj rijeci koja kroz njega protiče, etimološki je nedefiniran.
 
Postanak, razvoj i rast općine determiran je eksploatacijom veoma kvalitetnog [[ugljen|uglja]] koji je i danas značajan izvor energije. Kao jedan od centara bosanskohercegovačkog [[rudarstvo|rudarstva]] Banovići su u dosadašnjoj historiji postigli izuzetne rezultate u eksploataciju uglja. [[Konjuh (planina)|Konjuh]] je jedna od rijetkih planina u BiH kojom se može šetati slobodno i bez straha od mina jer je ova planina imala sreću da je ovaj posljednji rat zaobiđe.
 
== Geografija ==
Grad je smješten na sjeverozapadnim obroncima planine [[Konjuh (planina)|Konjuh]] na nadmorskoj visini 330-380 metara, na magistralnom putu koji povezuje dva velika industrijska centra [[Tuzla|Tuzlu]] i [[Zenica|Zenicu]], odnosno dva velika kantona [[Tuzlanski kanton|Tuzlanski]] i [[Zeničko-dobojski kanton|Zeničko-dobojski]]. Banovići se graniče sa općinama [[Lukavac]], [[Živinice]], [[Kladanj]], [[Olovo]] i [[Zavidovići]] i na taj način predstavljaju tromeđu kantona Tuzlanskog, [[Sarajevo kanton|Sarajevskog]] i Zeničko-dobojskog. Banovići su udaljeni od Tuzle 36 km, a od [[Sarajevo|Sarajeva]], glavnog grada BiH 110 km. Najbliža morska obala nalazi se oko 300 km od Banovića u luci Ploče ([[Hrvatska|Republika Hrvatska]]) i za normalne vremenske i saobraćajne okolnosti iz Banovića se na more može stići za oko pet sati vožnje automobilom.
 
Red 48:
 
 
== Privreda ==
Banovićka privreda je uglavnom orijentisana na zadovoljavanje i funkcionisanje Rudnika mrkog uglja "Banovići" koji je najveći rudnik mrkog uglja u BiH. Osim Rudnika, Banovići imaju i prilično razvijenu metalnu industriju (Tvornica peći HELIOS, FGO - Fabrika građevinske opreme, "Elektroremont", TMB - Tvornica mikromotora i aparata), te Tvornicu konfekcije "Borac" kao i transportna preduzeća ("Litvatrans", "Autosaobraćaj" i "Autoremont"). Ulaganjem austrijskog kapitala otvoren je rudnik dijabaza "Plantrans-Dijabaz".
 
== Kultura ==
Zgrada Radničkog doma u Banovićima središte je kulturnih događanja. U ovom prelijepom zdanju smještene su između ostalih: prostorije radija i televizije Banovići, gradska biblioteka i čitaonica, savremeno opremljena i jedna od najboljih u BiH, pozorišna sala, zatim bilijar sala i restoran. Nedavno je puštena u funkciju obnovljena i rekonstruisana I faza "Bosanskog kulturnog centra" (ranije gradsko kino).
 
== Turizam ==
Banovići imaju hotel "Zlača ili Zlaća" smješten u samom podnožju planine Konjuh. Hotel "Zlača ili Zlaća" je naročito atraktivan za visinske pripreme sportista, za kongrese i seminare, odmor i svaku vrstu rekreacije. Kapaciteti ovog prelijepog objekta su skoro redovno zauzeti što iziskuje potrebu proširivanja kapaciteta i obogaćivanja sadržaja.
 
== Sport ==
[[Šah]], [[sportski ribolov]] i [[alpinizam|planinarenje]] u Banovićima, također imaju dugu tradiciju. Banovićki ribolovci su ekipa koja dostojno reprezentira svoj grad. Banovići imaju i svoje [[izviđači|skaute]] koji su na gotovo svim dosadašnjim (prijeratnim i poslijeratnim) takmičenjima osvajali najveća priznanja.
Zatim košarkaši i košarkašice,fudbaleri,takođe postižu zavidne rezultate.
Red 66:
 
== Vanjske veze ==
* [http://www.opcina-banovici.com.ba Službena stranica općine Banovići]
* [http://www.banovici.com Banovići]
* [http://www.rmub.ba RMU Banovići]
* [http://banovici-x.com/‎ Banovićki Info portal]
* [http://www.znamo.ba/ Znamo.ba]
* [http://www.nerda.ba Udruženje za razvoj Nerda - Banovići]
* [http://www.tmbanovici.com/ TMB Tvornica mikromotora Banovići dd]
* [http://www.historija.ba/d/768-pocela-izgradnja-pruge-brcko-banovici Počela izgradnja pruge Brčko-Banovići]
* [http://autokartamapa.com/mapa-banovici-bih-3234867]
* [http://www.kartabih.com/karta-banovici/ Karta Banovići-Karta BiH]
* [http://www.vrijemebih.com/vremenska-prognoza-za-banovici/]
{{Administrativna podjela Bosne i Hercegovine}}
{{commonscat|Banovići}}