Wikipedija:Biografije živih osoba – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 26:
==Otklanjanje izvorima nepokrivenih i loše pokrivenih kontroverznih materijala==
 
Korsinici trebaju brisati sve kontroverzne materijale o živim osobama koji su ili nepokriveni izvorima, ili se oslanjaju na izvore koji nikako ne zadovoljavaju Wikipedijine kriterije, ili su vlastita interpretacija korisnika koji je pridonosio članku. U slučajevima gdje su informacije nepokrivene izvorima ili su loše pokrivene jedini sadržaj članka, [[wikipedija:administratori|Wikipedijini administratori]] trebaju brisati čitav članak, nalazio se on na korisničkoj stranici za razgovor, [[Wikipedija:kafićPijaci|KafićuPijaci]] ili u glavnom imenskom prostoru. Ako isti korisnik, prijavljen ili neprijavljen, namjerno i opetovano krši pravila, može biti blokiran. Također, administratori trebaju brisati sve članke u kojima čitav sadržaj narušava načelo [[wikipedija:nepristrano gledište|neutralnog gledišta]].
 
[[Jimmy Wales|Jimbo]] je rekao: ''Ne mogu nikako ovo dovoljno naglasiti. Postoji ogromna zabuna među korisnicima da ono '''čuo sam to negdje i stavio u Wikipediju''' zaslužuje predložak koji poziva na pokrivanje izvorima. Krivo. Treba biti brisano, agresivno, osim ako se izvor ne pojavi. Ovo vrijedi za sve informacije, no osobito vrijedi kad je riječ o negativnim pojedinostima iz biografija živih osoba.'' Osim toga, rekao je i: ''Pravi [[čovjek|ljudi]] uključeni su u ovaj projekt, i upravo oni mogu biti povrijeđeni i Vašim riječima! Mi nismo žuti tisak, mi smo [[enciklopedija]]!''
 
==Pouzdani izvori==
 
Bilo koji unos u Wikipedijin članak o živoj osobi koji bi mogao mogao biti kleveta ukoliko je netočan '''mora''' biti pokriven izvorima. Bez pouzdanoga izvora za kojeg je uvjet da je neutralna osoba koja nema veze s [[wikipedija|Wikipedijom]], biografski članak će narušavati [[Wikipedija:Što ne spada u Wikipediju#Wikipedija nije mjesto objavljivanja originalnih ideja|odredbu da Wikipedija nije mjesto objavljivanja originalnih ideja]] i onu koja određuje da svaki sadržaj u WIkipedijinom članku mora biti pokriven izvorima. Podatci pronađeni na internetskim stranicama s pristranim sadržajem ili u nepoznatim novinama i časopisima moraju biti uzeti s velikom dozom opreza ako se s njima namjerava na Wikipediju, iako je najpametnije '''ne koristiti''' takve tekstove. Podaci koji se nalaze samo u knjigama i časopisima koji izlaze u vlastitoj nakladi ili na osobnim internetskim stranicama i blogovima nikad ne bi trebali biti rabljeni, osim u slučaju da ih piše sama dotična osoba (vidi dolje).
 
Nisu sve novine, internetske strenice itd. iste razine pouzdanosti. Postoje časopisi i novine, te internetske stranice koji ulaze u kategoriju '''žutog tiska''' jer se bave tračevima i šire neistine o osobama i događajima sa svrhom privlačenja čitatelja. Ako namjeravate unijeti sadržaj teksta u članak, zapitajte se je li taj sadržaj moralno prihvatljiv, odnosno, želite li vi širiti iste tračeve? Čak i ako je taj podatak točan, potrebna je velika doza opreza u načinu unosa u Wikipedijin članak, jer ovo je ipak enciklopedija. Kad takvi mediji objavljuju podatke u čiju istinitost ili točnost nisu sigurni, često koriste zaobilazan govor, kako bi se zaštitili od sudskog gonjenja. Ako, dakle, ni sam žuti tisak ne vjeruje u ono što piše, zašto bismo mi?
 
===Korištenje osobe o kojoj se piše kao izvor===
 
U nekim slučajevima, osoba o kojoj se piše članak može biti ujedno i izvor. Te osobe mogu doprinosti o sebi samima ili mogu imati predstavnika koji će pisati o njima na Wikipediji. Postoji i način da se obavi civiliziran razgovor putem e-pošte ili [[wikipedija:Pijaca|Pijace]] u kojem te osobe mole da se o njima pišu samo provjerene informacije. Te osobe mogu izdati i [[autobiografija|autobiografiju]] ili pokrenuti [[blog]] na kojem izdaju informacije o sebi samima. Naravno, svaki doprinos koji nije objavljen na enciklopedijski način mora biti prerađen da udovoljava Wikipedijinim zahtjevima.
 
Informacija koje je iznijela osoba o kojoj se piše '''smije''' biti prihvaćena u članak (i eventualno prerađena) ako:
* je vjerodostojna, izriče [[wikipedija:nepristrano gledište|nepristrano gledište]], te nije neko izvorno istraživanje;
* nije podređena samopropagiranju iste osobe;
* nema sumnje da je informaciju izdala osoba o kojoj se radi.
 
Blog ili web-site kojeg piše osoba o kojoj se u članku radi treba se svrstati u podnaslov '''Vanjske poveznice''', čak i ako ta osoba nije izvor informacija.
 
==Zlonamjeran sadržaj==
 
Korisnici moraju paziti da ne ubacuju zlonamjeran sadržaj u članke o nekoj živoj osobi. Ako se, pak, pojavi netko tko uporno provlači upravo zlonamjerne sadržaje, prvo se treba provjeriti izvor s kojega je korisnik uzeo tu informaciju.
 
Kritike bi trebale biti predstavljene u članku ako odgovaraju onom što je općepoznato o nekoj osobi ili su utemeljene na provjerljivom izvoru, te do one mjere dokle su kritike napisane na način da ne obuhvaćaju cjelokupan sadržaj članka. Osim ovoga, strogo se mora paziti da se osobne '''ne smiju''' ubacivati u članak. Poželjno je vrlo jezgrovito i enciklopedijski opisati mišljenje većine, a mišljenje manjine u proporcionalnom odnosu. Ukoliko je pak riječ o vrlo maloj manjini, tada se njezino mišljenje ne stavlja u članak. Pripazite na pozitivne ili negativne tvrdnje koje bi mogle ovisiti o generaliziranju.
 
==Korištenje kategorija==
 
Kategorije u koju se članci svrstavaju moraju odgovarati sadržaju članka. Članak mora iznijeti činjenice koje rezultiraju uvrštavanjem kategorije na dnu članka. Te činjenice moraju biti pohranjene na skupnom mjestu koja se nazivaju kategorije. Npr. [[:Kategorija:Američki odmetnici]] treba biti dodana u članak isključivo nakon što je dokazano da je osoba kriva ili je sama priznala zločin. Sve informacije prije određivanja krivnje ili nevinosti ne smiju se stavljati na Wikipediju, jer '''Wikipedija nije žuta tiskovina'''.
 
Kategorije koje se tiču [[religija|religije]] i seksualnog opredijeljenja ne bi se trebale stavljati, osim ako:
* osoba čija se biografija uređuje sama izjasnila na ova pitanja;
* vjerovanja iste osobe što se tiče nekakvih opredijeljenja idu uz usporedni način ponašanja u javnosti.
 
Svi korisnici se pozivaju na oprez prilikom stavljanja kategorija jer se nehotice (ili namjerno) osoba o kojoj se piše može predstaviti u negativnom svjetlu.
 
==Način ponašanja kada korisnik uređuje vlastiti biografski članak==
 
Dok Wikipedija '''obeshrabruje''' korisnike da pišu [[autobiografija|autobiografije]] ili znatno proširuju već postojeće, korisnici, neprijavljeni ili prijavljeni, dobrodošli su ako nastoje ispraviti neistine o njima samima ili ukloniti totalne neistine.
 
[[Jimmy Wales]] upozorava druge korisnike da razmisle dva puta kada se nađu pred ovakvom situacijom: ''...revertanje nekoga tko pokušava ispraviti neistine o samome sebi je strašno glupa stvar.'' [http://mail.wikimedia.org/pipermail/wikien-l/2006-May/046723.html (izvorni transkript)] na [[Engleski jezik|engleskom]]).
 
Izmjene neprijavljenih korisnika koje se svode na brisanje (blankanje) mora se uzeti s oprezom. Kada je taj korisnik upravo osoba o kojoj se radi u članku, ''to obično nije vandalizam'', već napor osobe da makne neistine i tračeve o sebi. Korisnici koji patroliraju nad nedavnim promjenama moraju biti vrlo oprezni kada se nađu u takvoj situaciji, jer '''pretjerana i vatrena''' reakcija bi se na Wikipediji općenito '''trebala izbjegavati'''.
 
==Način ponašanja prema člancima koji govore o Vama==
 
Ako Vas muči članak koji sadrži neistine o Vama samima, možete [[w:en:Contact us/Article problem/Factual error (from subject)|kontaktirati englesku Wikipediju putem elektroničke pošte]]. U alternativi, molimo Vas da se obratite korisnicima na srpskohrvatskoj Wikipediji kako biste bili bolje upoznati s pravilima. Ako vam treba pomoć, obratite se [[wikipedija:administratori|administratoru]].
 
Općenito, ako ne znate kako postupiti u nekoj situaciji, '''obratite se administratoru ili iskusnom korisniku.'''
 
==Zakonska strana Wikipedije==
 
Ako ste upravo Vi osoba o kojoj se govori u članku i ako imate zakonskih problema, obratite se Jimmyju Walesu na ovom mjestu.
 
Jimmy Wales, Designated Agent<br>
Wikimedia Foundation, Inc.<br>
146 2nd St N, # 310<br>
St. Petersburg FL 33701<br>
United States<br>
Facsimile number: +1(727)258-0207<br>
 
Elektronička pošta se može poslati i na ovu adresu: '''info-en''' "at" '''wikipedia.org''' (zamijenite "at" s @) ili [http://wikimediafoundation.org/wiki/Contact_us ovdje]
 
== Vidi još ==
* [[Wikipedija:Kriteriji]]
* [[Wikipedija:Što Wikipedija nije]]
* [[Wikipedija:Kako stvoriti novu stranicu]]
* [[Wikipedija:Kako uređivati stranicu]]
* [[Wikipedija:Stil]]
* [[Pomoć:Sadržaj]]
 
==Daljnja literatura==