Hlor – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
→‎Dobijanje: popravljene pravopisme greske
oznake: mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
dodao sadrzaj
oznake: vraćena izmjena mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
Red 171:
'''Hlor''' ili '''klor''' ('''Cl''', [[latinski]] - ''chlorium'', od [[grčki jezik|grčke]] reči ''chloros'' koja znači "zelenožuti") je [[nemetal]] sa [[atomski broj|atomskim brojem]] 17, pripada [[halogeni elementi|VIIA]] grupi. Stabilni [[izotop]]i su mu: <sup>35</sup>Cl i <sup>37</sup>Cl.Hlor je žuto zeleni gas oko 2,5 puta teži od [[vazduh]]a, neprijatnog, zagušljivog mirisa, veoma otrovan. Hlor se koristi kao sredstvo za izbeljivanje i dezinfekciju. Sastojak je mnogih [[so]]li i drugih jedinjenja. Hlor je veoma rasprostranjen u prirodi i može se naći u skoro svakom živom organizmu. Hlor ima veoma velik biološki značaj, spada u [[makroelementi|makroelemente]]. Joni hlora su jedni od najbitnijih anjona u vodenim organizmima, a sonu kiselinu mnoge životinje koriste za varenje. U organizmu čoveka od 70 [[kilogram]]a nalazi se oko 95 [[gram]]a hlora.
 
== Osobine == JA SAM MU RODJAK
Čist hlor se javlja u vidu dvoatomskih [[molekul]]a Cl<sub>2</sub>. U jedinjenjima se javlja sa [[oksidacioni broj|oksidacionim brojem]] od -1 do +7.
Hlor se dobro rastvara u vodi i gradi hlornu vodu, koja zbog nascentnog kiseonika ima baktericidno dejstvo, a služi i za beljenje organskih boja.