Simboli u elektronici – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka izmjene
Nema sažetka izmjene
Red 8:
 
Simboli se mogu podeliti u četiri kategorije: <ref>Gordon McComb i Earl Boysen, Elektronika za neupućene (str. 110), Beograd, 2007.</ref>
* Osnovni šematski simboli: [[napajanje]] i [[uzemljenje]], [[električni spoj|tačke spajanja]], ulazi i izlazi
* [[Elektronske komponente]]: [[otpornici]], [[tranzistori]], [[diode]] i [[prigušnica|prigušnice]]
* Logički[[Logičko simbolikolo|Logička kola]]: I, ILI, NILI i NE (invertor)
* Raznovrsni drugi simboli: [[prekidači]], [[sijalice]] i ostali [[hardver]]
 
== Oznake komponenti ==
 
Svaki simbol komponente na šemi često prati jedna ili više sledećih oznaka: <ref>Gordon McComb i Earl Boysen, Elektronika za neupućene (str. 115), Beograd, 2007.</ref>
* ''Referentna identifikaciona oznaka'': Identifikaciona oznaka, na primer ,,R1“ ili ,,Q3“. Prihvaćeno je da se za tip komponente koristi slovo. Obično se R koristi za otpornik, C za kondenzator, D za diodu, L za induktivni kalem, T za transformator, Q za tranzistor i U ili IC za integrisano kolo. Ako u kolu postoji više komponenata istog tipa, brojčani sufiks (R3, na primer) identifikuje određenu komponentu.
* ''Kataloški broj'': Koristi se ako je komponenta standardna, ako je reč o tranzistoru ili integrisanom kolu, ili ukoliko proizvođač koristi oznake za obeležavanje svojih proizvoda. Primera radi, ta oznaka može biti 2N2222 (često koriščen tranzistor) ili 555 (tip integrisanog kola koje se koristi u uređajima za merenje vremena).
* ''Vrednost'': Koristi se ako komponenta nema kataloški broj. Vrednosti se najčešće koriste za otpornike i kondenzatore. Na primer, kada se koristi neki otpornik, vrednost otpora (u omima) može biti navedena pored simbola otpornika ili referentne identifikacione oznake.
 
== Šematski dijagram ==