Maxwellove jednadžbe – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
struktura
Red 14:
 
Maxwellove jednadžbe su temelj klasične [[elektrodinamika|elektrodinamike]] i teorijske [[elektrotehnika|elektrotehnike]]. Neki put se ovom skupu pridruži i [[Lorencova sila|Lorencova jednačina]].
 
== Zakoni ==
 
=== Gaussov zakon električnoga polja ===
{{main|Gaussov zakon električnoga polja}}
 
Prva[[Gaussov jednačinazakon]] govori da je [[električni naboj]] izvor električnog polja. Ukupni [[električni tok]] kroz zatvorenu površinu proporcionalan je količini električnog naboja koji se nalazi unutar zapremine te površine. Ako unutar te zatvorene površine nema električnog naboja, ukupni [[električni tok]] kroz tu zatvorenu površinu je nula. To ne znači da u toj zapremini uopšte nema električnog polja, već samo da ukupni tok iščezava. Dakle, ako nema električnog naboja u posmatranoj zapremini, koliko [[silnica]] električnog polja ulazi kroz površinu koja opisuje zapreminu, toliko ih izlazi iz te zatvorene površine.
 
=== Gaussov zakon magnetskoga polja ===
{{main|Gaussov zakon magnetskoga polja}}
 
Druga[[Gaussov jednačinazakon sličnamagnetskoga polja]] je prvojsličan prvom (u situaciji u kojoj ne postoji naboj), ali opisuje [[magnetno polje]]. Ova jednačina izriče da ne postoji „magnetni naboj” ([[Magnetic monopole|magnetni monopol]]), to jest ne postoji izvor magnetnog polja, iz kojega bi proizlazio [[magnetni tok]] različit od nule. U svakoj tački prostora, količina silnica magnetnog polja koja ulazi u tu tačku jednaka je količini silnica koje izlaze iz te tačke. Stoga ukupni [[magnetni tok]] kroz zatvorenu površinu uvek iščezava. To vredi i za izvore magnetnog polja, stoga je svaki izvor magnetnog polja barem [[dipol]].
 
Drugi zakon navodi činjenicu da [[magnetski monopol|magnetskih monopola]] u prirodi nema. Postoje samo dipoli a jedini izvor magnetnog polja je električna struja i promenljivo električno polje.
 
=== Faradejev zakon indukcije ===
{{main|Faradejev zakon indukcije}}
 
[[Faradejev zakon indukcije]] zakon pokazuje, da je promenljivo (nestatičko) magnetno polje (B) uzrok nastanka električnog polja.
 
=== Amperov zakon magnetnog polja ===
{{main|Amperov zakon magnetnog polja}}
 
== Jednačine ==
Linija 118 ⟶ 140:
::<math>\mu_0={1\over{\varepsilon_0 \cdot c^2}}</math>
:gde je <math>c \ </math> [[brzina svetlosti]].
 
== Objašnjenje jednačina ==
 
Prva jednačina govori da je [[električni naboj]] izvor električnog polja. Ukupni [[električni tok]] kroz zatvorenu površinu proporcionalan je količini električnog naboja koji se nalazi unutar zapremine te površine. Ako unutar te zatvorene površine nema električnog naboja, ukupni [[električni tok]] kroz tu zatvorenu površinu je nula. To ne znači da u toj zapremini uopšte nema električnog polja, već samo da ukupni tok iščezava. Dakle, ako nema električnog naboja u posmatranoj zapremini, koliko [[silnica]] električnog polja ulazi kroz površinu koja opisuje zapreminu, toliko ih izlazi iz te zatvorene površine.
 
Druga jednačina slična je prvoj (u situaciji u kojoj ne postoji naboj), ali opisuje magnetno polje. Ova jednačina izriče da ne postoji „magnetni naboj” ([[Magnetic monopole|magnetni monopol]]), to jest ne postoji izvor magnetnog polja, iz kojega bi proizlazio [[magnetni tok]] različit od nule. U svakoj tački prostora, količina silnica magnetnog polja koja ulazi u tu tačku jednaka je količini silnica koje izlaze iz te tačke. Stoga ukupni [[magnetni tok]] kroz zatvorenu površinu uvek iščezava. To vredi i za izvore magnetnog polja, stoga je svaki izvor magnetnog polja barem [[dipol]].
 
Drugi zakon navodi činjenicu da [[magnetski monopol|magnetskih monopola]] u prirodi nema. Postoje samo dipoli a jedini izvor magnetnog polja je električna struja i promenljivo električno polje.
 
Faradejev zakon pokazuje, da je promenljivo (nestatičko) magnetno polje (B) uzrok nastanka električnog polja.
 
== Makroskopska formulacija ==