Petar Iljič Čajkovski – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 31:
Tvdrnju Mekove o finansijskoj propasti osporavaju neki istoričari koji veruju da je prekinula pokroviteljstvo Čajkovskog zato što je navodno saznala za njegovu homoseksualnost. Moguće je da je planirala da uda jednu od svojih ćerki za Čajkovskog, kao što je navodno pokušala da jednu od njih uda za [[Klod Debisi|Kloda Debisija]], koji je neko vreme živeo u Rusiji kao profesor muzike za njenu porodicu. Takođe, jedan od njenih sinova, Nikolaj, je bio oženjen Anom Davidovom, nećakom Čajkovskog.
 
Život Čajkovskog je tema filma [[Ken Rasel|Kena Rasela]] '' [[LJubiteljiLjubitelji muzike]] ''. Druga dva filma zasnovana na njegovom životu su - niskobudžetni i u velikoj meri fiktivni [[Pesma moga srca]] , pušten u prodaju 1948, a iz 1969 je film na ruskom jeziku "[[Čajkovski (film)|Čajkovski]]" , nominovan za [[Oskar]]a za [[najbolji strani film]] . NJegovoNjegovo prezime je izvedeno od reči ''čajka'' (čaйka), što znači [[galeb]] u mnogim slovenskim jezicima. Moguće je da njegovo poreklo nije u potpunosti rusko. U jednom od prvih pisama upućenih [[Nadeždi fon Mek]] , Čajkovski kaže da se zove [[Poland]] i da su njegovi preci "verovatno bili [[Poljaci]]."
 
Umro je 06.11.1893. po zvaničnim tvrdnjama od kolere (tada je plamtela epidemija kolere u Rusiji), iako se sada zna da je neposredno pred njegovu smrt pozvan na izvestan "sud časti" gde je njegov srtučni kolegijum duboko osudio njegove seksualne afiniteta, što je bilo podstaknuto činjenicom da je njegom poslednji ljubavnik bio rođak samog Ruskog cara. Kolege su, naime, jasno tražile od ČAjkovskogČAakovskog da prestane sa seksualnim odnosima sa pripadnicima istog pola. Po povratku sa ovog nemilog sastanka, Čajkovski je javno, u više navrata ispio nekoliko čaša neprokuvane vode, što je dovelo do jakih bolova u trbuhu, ali ne i do svih znakova kolere. Stoga se spekuliše sa činjenicom da se kompozitor, na vrhuncu svoje slave otrovao arsenom, što bi izazvalo sasvim identične simptome, ali nije želeo da bude njegova smrt bude jasna posledica samoubistva (smatrao je da će time obrukati familiju) te je "iscenirao" smrt zbog kolere.
 
Osvrtom na ceo njegov život, jasno se vidi da je kompozitor duboko patio zbog svoje homoseksualnosti. Nije imao načina da se protiv nje bori, a njegovoj krhkoj ličnosti bilo je isuviše teško da prekine da zadovoljava svoje potrebe. Čitavog života balasnirao je na ivici razuma, zbog potune svesti da je, kao kompletna ličnost, sasvim neprihvatljiv javnosti.
 
Mnogo puta je razmišljao, a u nekoliko navrata je i pokušao da izvrši samoubistvo. Sve neuspehe da ovu nameru ostvari, objašnjavao je time da bi njegovo samoubisto bacilo ljagu na porodično ime.
Sve veća slava za njega je predstavljala samo rastuće breme, jer mu je bilo nemoguće da u tajnosti pronalazi partnere. Često je bio sklon zaljubljivanju u veoma mlade dečake, posebno one sasvim nemoćne, kojima je trebala zaštita svake vrste.
 
Današnji stručnjaci veruju da koren njegove seksualne opredeljenosti leži u njegovoj intenzivnoj emociji prema dominantnoj majci, sa kojom, opet nije uspevao da ostvari odnos kakav želi, jer je ona opterećena njegovim dečijim emocionalnim potrebama, odlučila da ga, kao sasvim malog smesti u Internat za dečake, gde je Čajkovski iz prvih prijateljstava započinjao i prve homoseksulane veze.