Semiramida – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Pokrajac (razgovor | doprinos)
m Vraćene izmene korisnika Millica na poslednju izmenu korisnika 213.202.86.60
dodatak sa srpske, interwiki
Red 1:
'''Sammur-amat''' ili '''Semiramida''' je legendarna asirska kraljica koja je živjela oko godine 800. p.n.e. Predmetom je brojnih mitova i legenda o njenom božanskom porijelu i razvratnosti. Smatra se kako je kao temelj za te legende poslužila [[Shammuramat|babilonska supruga]] asirskog kralja [[Shamshi-Adad V|Shamshi-Adada V]].
 
==Legenda o Semiramidi==
{{U začetku}}
 
[[Image:Semiramis.jpg|250px|thumb|left|Pastir pronalazi Semiramidu, ilustracija E. Wallcousinsa iz 1910.]]
 
Kako Ktesijas i [[Diodor]] pišu, ona je bila mitska junakinja božanskog porekla. Bila je kći boginje-ribe Atagartis iz Askalona u [[Sirija|Siriji]]. Rano napuštenu, odgajili su je golubovi, sve dok je nije našao Simas, kraljevski pastir.
 
Veruje se da je nakon pobede kod Baktre srela Ninusa, mitskog osnivača [[Niniva|Ninive]]. U to vreme bila je udata za jednog od Ninusovih oficira, Onesa, za koga se smatra da ga je Ninus lično uklonio ili da je izvršio samoubistvo. Impresioniran njenom hrabrošću u bici kod Baktre, Ninus je uzima za ženu.
 
Sa Ninusom je Semiramida imala dete, Niniasa. Nakon Ninusove smrti, nasleđuje ga na prestolu. Podiže mu je mauzolej u blizini Vavilona, devet stadija visok i deset širok. Podiže velike gradove, posebno [[Vavilon]], i čudesne spomenike, i puteve kroz nepristupačne planine. Semiramida je naredila izgradnju Visećih vrtova Vavilona. Bila je neuspešna samo u napadu na Indiju. Na kraju vladavine, nakon 42 godine, prepušta presto sinu Niniasu i nestaje. Prema onome što se smatra originalom ove priče, pretvara se u golubicu i od tada biva obožavana kao boginja.
 
Ninus je vladao od 2189. godine p.n.e, vladao je 52 godine, do 2137 godine p.n.e, što treba da bude potvrda da je Semiramida živela u to vreme.
 
==Zanimljivosti==
 
Popularna [[etimologija]], koja joj je prva povezala ime s golubovima (asirski: "sumat" - golub), pokrenula je identifikaciju istorijske Semiramide sa boginjom [[Ištar]] i njenim golubovima.
 
Jevrejski istoričar Josif povezuje Ninusa sa [[biblija|biblijskim]] kraljem [[Nimrod]]om.
 
Protestantski mitolog Aleksander Hislop podigao je Semiramidu na kosmički pijedestal. U svojoj knjizi "Dva Vavilona" pokušava da pokaže da su Semiramida i Ninus, kratko pomenut u [[Knjiga postanja|Knjizi postanja]] kao moćni lovac pred [[Bog]]om, isti kao [[Izis]] i [[Oziris]], ili [[Astarte]] i [[Tamuz]]. Prema Hislopovoj verziji ove priče, Semiramida postaje Blagoslovena devica Marija; većina svetskih mitskih figura su samo kopije priče o Semiramidi i Ninusu. Ova teorija je trebalo da pokaže da je rimsko katoličanstvo zapravo paganstvo. Malo je ljudi prihvatilo ovu verziju priče, a ona se danas održava kroz stripove Džeka Čika.
 
Semiramida se pojavljuje u više drama i opera, od kojih su najznačajniji:
*[[Voltaire|Volterova]] tragedija ''Semiramis''
*opera Domenika Kimaroze ''Semiramida'' i
*opera Đoakina Rosinija, takođe ''Semiramida''.
 
[[category:Mitološki vladari]]
 
 
[[ang:Sameramis]]
[[ar:سميراميس]]
[[arc:ܫܡܝܪܡ]]
[[ast:Semíramis]]
[[bs:Semiramis]]
[[ca:Sammu-ramat]]
[[cy:Semiramis]]
[[de:Semiramis]]
[[el:Σεμίραμις]]
[[en:Semiramis]]
[[es:Semíramis]]
[[et:Semiramis]]
[[eu:Sammu-ramat]]
[[fa:سمیرامیس]]
[[fi:Semiramis]]
[[fr:Sémiramis]]
[[gl:Semíramis]]
[[hy:Շամիրամ]]
[[is:Semíramis]]
[[it:Semiramide (regina)]]
[[ja:セミラミス]]
[[ko:세미라미스]]
[[lt:Semiramidė]]
[[nds:Semiramis]]
[[nl:Semiramis]]
[[no:Semiramis]]
[[pl:Semiramida]]
[[pt:Semíramis]]
[[ru:Семирамида]]
[[sk:Sammu-rámat]]
[[sr:Семирамида]]
[[sl:Semiramida]]
[[sv:Semiramis]]
[[zh:萨穆-拉玛特]]