Đuro Brodarac – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Nema sažetka izmjene
Red 20:
 
==Život==
Poslovno politčkapolitička karijera Đuro Brodarca rođenog 1944. godine počinje kada u svojoj 21 godini po izvršenoj vojnoj obavezi s samosa završenom srednjom školom biva postavljen na položaj člančlana uprave Željezare Sisak, sekretara tvorničkog komiteta omladine i člana Općinskog odbora [[Savez komunista Hrvatske|Saveza komunista]]. Dvije godine kasnije to jest, 1967. Đuro Brodarac je zastupnik Sabora Socijalističke Republike Hrvatske, a istovremeno napreduje na položaj sekretara Centralnog komiteta Narodne omladine Hrvatske i zapostaje članačlan [[Matica Hrvatska|Matice Hrvatske]]. Tijekom političkih čistki nakon Hrvatskog proljeća Đuro Brodarac koji je u vojsci bio zaslužiostekao čin rezervnog oficira je bio direktno sudjelovao na sastanku u kojem se odlučivalo o izbacivanju prohrvatskih članova,a potom je izabran i u komisiju od pet članova koja je ispitivala protudržavne aktivnostaktivnosti Matice Hrvatske. Nakon završetka političkih čistki pripadnika [[Hrvatsko proljeće|Hrvatskog proljeća]] gdje je Brodarac još obavljao dužnost jednog od sedam delegata izborne skupštine Saveza rezervnih vojnih starješina on nastavlja s svojom normalnom karijerom provjerenog komunističkog aparatčika kojem su zbog nikada završenog fakulteta su ipak uskraćene najviše državne, republičke funkcije. Početak raspada Jugoslavije Đuro Brodarac dočekuje na položaju u centralnom radničkom savetusavjetu Elektroprivrede Jugoslavije sa sjedištem u [[Beograd]]u.
 
U doba demokratskih izbora u Hrvatskoj 1990. godine Đuro Brodarac, bivši vatreni komunist i politički progonitelj nacionalistički nastrojenih Hrvata postaje jedan od najistaknutijih članova [[HDZ]]-a 1990-ih koji šire područje Siska predaje u ruke svojoj novoj stranki. U doba rata u Hrvatskoj on obavlja dužnost šefa policije policijske uprave Sisak u doba kada na tom području dolazi do ubojstvaubojstava oko 40 [[Srbi|srpskih]] civila koja nikada neće biti rješena. Bez obzira na ta zataškana ubojstva pažnju javnosti je stekao za vrijeme [[Rat u Hrvatskoj|rata u Hrvatskoj]] kao uspešni policijski zapovjednik kojemu se pripisuje važna uloga u obrani grada od snaga [[JNA]] i [[RSK|krajiških Srba]]. Nagrada za ta djela postaje pozicija dugogodišnjeg župana [[Sisačko-moslavačka županija|Sisačko-moslavačke županije]], a potom je služio i kao savjetnik za razminiranje premijera [[Ivo Sanader|Ive Sanadera]].
 
21.6. 2011. je bio uhapšen zbog sumnje za sudjelovanje u [[Ubojstva Srba u Sisku 1991-1992|nestancima i ubojstvima građana srpske nacionalnosti]] u Sisku za vrijeme rata te odveden u pritvor u [[Osijek]]u. Tokom istrage mu je 12.7. 2011. iznenada pozlilo, te je preminuo u osječkoj bolnici 13.7. 2011.