Matična ploča – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Red 1:
[[Datoteka:Funkcionisanje.jpg|thumb|left|300px|Način komuniciranja između svih dijelova u računaru]]Jedan od najvažnijih dijelova matične ploče je sabirnica. Jednostavno, preko sabirnice idu svi podaci te tako komponente međusobno komuniciraju. Brzina sabirnice se mjerieri u MHz-ima (Megahercima), te logično, što je veća brzina to više podataka istovremeno može brže proći. Najbitnija sabirnica je FSB, sabirnica koja povezuje Northbridge i CPU, a kako memorija ide preko northbridge-a FSB-ova brzina može dramatično povećati performanse računara. Osim FSB-a, imamo i druge sabirnice:
[[Matična ploča]] je dio [[računar]]a koji veže sve komponente na njoj te omogućava komunikaciju između raznih dijelova u [[računar]]u, praktično matična ploča je dom za ostale komponente. Od matične ploče mnogo toga zavisi, matična ploča direktno utiče na performanse [[računar]]a shodno mogućnostima njenog [[čipset]]a, [[socket]]a i same izvedbe matične ploče ona podržava ili ne podržava različite vrste procesora. Po dodacima ugrađenim u matične ploče imamo one osnovne i druge. Danas obavezni osnovni ugrađeni dijelovi su [[floppy]], [[ATA]] i [[SATA]] kontroleri, utori za miša, USB utor i tipkovnice. Svi proizvođači matičnih ploča barem na dijelu svojih proizvoda ugrađuju još i zvučni čip, grafički čip, [[LAN]] (mrežni) čip, pa čak i [[procesor]] (VIA). Kroz godine pojavljivali su se razni standardi za matične ploče, tzv. Form Factor koji određuje oblik i veličinu matične ploče, danas je uobičajeni ATX standard, dok imamo i njegovu micro inačicu mATX, logično napravljene da bi se mogle smjestiti u manja [[kućište|kućišta]], dok je obična ATX ploča nešto veća. Također postoji stari AT standard koji je osnova ATX-a, ali se danas više ne proizvode matične ploče za taj standard.
 
== Dijelovi matične ploče ==
[[Datoteka:Maticnaploca.jpg]]
* '''[[Čipset]]''': Glavni dio koji veže sve ostale dijelove sa [[procesor]]om te šalje CPU informacije ostalim dijelovima, sastoji se od dva dijela: NorthBridge i SouthBridge.
** '''NorthBridge''': NorthBridge je direktno konektovan sa [[procesor]]om ([[CPU]]) preko [[Sabirnica|FSB]]-a (Front Side Bus ili [[Sabirnica]]) što omogućava brzu dostupnost podataka iz memorije i grafičke. Od njega najviše zavise performanse matične ploče te je integrisan na matičnu ploču što znači da se ne može mijenjati.
** '''Southbridge''': Southbridge je sporiji od Northbridge-a te sve informacije iz [[CPU]]-a idu prvoa Intel napušta praveći vlastiti socket čime dolazi do današnje podjele na sockete za Intel (i VIA ga koristi) i AMD. Danas je nemoguće staviti [[AMD]] [[procesor]] u matičnu ploču koja podržava [
 
== Kako matična ploča funkcionira? ==
[[Datoteka:Funkcionisanje.jpg|thumb|left|300px|Način komuniciranja između svih dijelova u računaru]]Jedan od najvažnijih dijelova matične ploče je sabirnica. Jednostavno, preko sabirnice idu svi podaci te tako komponente međusobno komuniciraju. Brzina sabirnice se mjeri u MHz-ima (Megahercima), te logično, što je veća brzina to više podataka istovremeno može brže proći. Najbitnija sabirnica je FSB, sabirnica koja povezuje Northbridge i CPU, a kako memorija ide preko northbridge-a FSB-ova brzina može dramatično povećati performanse računara. Osim FSB-a, imamo i druge sabirnice:
* Memorijska sabirnica spaja northbridge sa memorijom
* IDE sabirnica spaja southbridge sa hard diskovima ili CD/DVD uređajima