Toksikologija – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
oznake: mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
Nema sažetka izmjene
oznake: mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
Red 1:
[['''Toksikologija''' (od [[grčki jezik|grčkih]] reči ''toksikon'' i ''logos'') je nauka o nepovoljnim uticajima hemikalija na žive organizme. Ona proučava simptome, mehanizme, lečenje i otkrivanje biološkog [[otrov|trovanja]] — posebno trovanja ljudi. Glavni kriterijum toksičnosti hemikalije je doza, to jest stepen izlaganja supstanci. Može se reći da su skoro sve supstance toksične pod određenim uslovima. [[Paracelsus|Paracelzus]], otac moderne toksikologije je rekao da „doza određuje otrov“.
 
Mnoge supstance koje se smatraju otrovima su toksične samo indirektno. [[Metanol]], je primer, jer sam po sebi nije toksičan, ali se u [[jetra|jetri]] hemijskim putem pretvara u [[formaldehid]], koji je otrovan. Mnogi molekuli lekova u jetri postaju toksični — dobar primer je [[acetominofen]] (paracetamol), posebno u prisustvu [[alkoholi|alkohola]]. Genetski varijabilitet određenih [[enzim]]a jetre čini da se toksičnost određenih jedinjenja razlikuje od pojedinca do pojedinca. Kako zadaci postavljeni pred određeni enzim jetre mogu da indukuju aktivnost u drugom, mnogi molekuli postaju toksični samo u kombinaciji sa drugim molekulima. Skup aktivnosti kojima je zaokupljen veliki broj toksikologa uključuje izučavanje koji enzimi jetre pretvaraju [[molekula|molekul]] u otrov, šta su toksični proizvodi ove konverzije i pod kojim uslovima i u kojim pojedincima se ova konverzija odigrava.
Red 7:
Termin [[višestruka hemijska osetljivost]] je kontroverzna dijagnoza koje indicira da osoba pati od alergijskih simptoma koje uzrokuju količine hemikalija iz okruženja u tragovima.
 
Izraz toksikologija ne treba mešati sa izrazom [[toksinologija]]. Toksinologija je specijalizovana oblast toksikologije koja se bavi biološkim toksinima, poput zmijskih otrova ili otrovnih biljaka.]]
 
== Literatura ==