Alija Sirotanović – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
→‎Reference: + lifetime
Nema sažetka izmjene
Red 14:
}}
'''Alija Sirotanović''' ([[Orahovo (Breza)|Orahovo]], 14.8.1914. — [[Breza (BiH)|Breza]], 16.5.1990.), rudar iz Trtorića kod Breze, radnik [[udarnik]], [[Orden junaka socijalističkog rada|junak socijalističkog rada]] koji je oborio svjetski rekord u kopanju ugljena. Njegovo ime i višestruko simbolično prezime je urezano u kolektivno sjećanje svih građana bivše [[SFRJ]], obični čovjek koji je zauvijek obilježio jedno vrijeme. Uz njegov lik i djelo se veže nekoliko legendi koje su kao i uvijek samo djelomično točne.
 
== Biografija ==
Alija je rođen u [[Orahovo (Breza)|Orahovu]], a odrastao je i ostatak života proveo u [[Trtorići]]ma, nadomak Breze. Imao je šest braće i dvije sestre, i svi su radili u rudnicima. Jedan od njegove braće, Ahmed, poginuo je u rudarskoj nesreći 1970. Ahmedov sin, Arif, osnovao je udruženje u čast svoga strica "Alija Sirotanović i njegovi komorati" kako bi nastavo živjeti Alijin duh i radišnost. Alija je u rudniku bio kopač i njegova alat je bilo pneumatska bušilica, a znao je raditi i sa dvije u isto vrijeme. Alija je cijeli radni staž proveo u istom statusu – rudar-brigadir, otišao je u mirovinu sredinom sedamdesetih. Iako su u to vrijeme rudarske plaće bile znatno veće od radničkih, mirovina mu je bila skromna. Nuđen mu je novi stan u Brezi no on ga je odbio i zatražio da se ponudi onima koji nemaju svoj smještaj. Slična priča je bila i kad su mu je [[Tito]] pri jednom prijemu nudio "auto po želji" pa se Alija odlučio za [[Fićo|fiću]]. U intervjuu zagrebačkoj Areni njegova unuka je izjavila: “Kad je umro [[Tito]], dedo je plak’o tri dana.”<ref>[http://leksikon-yu-mitologije.net/sirotanovic-alija/ Leksikon YU mitologije]</ref> Točan datum njegove smrti je dvojben. Do 2013. godine većina novina i internetskih portala se prisjećala legendarnog udarnika 13.5. na godišnjicu njegove smrti, no [[Dnevni avaz]] je te godine objavio intervju s njegovim stričevićem Arifom u kojem je kazao "da je njegov amidža umro 16. maja 1990. godine, a ne 13. maja, kako su jučer objavili mnogi mediji. -Neko je na [[Wikipedija|Wikipediji]] napisao da je amidža umro 13. maja 1990., što je pogrešno."
Linija 60 ⟶ 61:
* Po jednoj legendi, na Titovo pitanje kako mu može pomoći ovaj je rekao: "Nije moje da tražim, druže Tito, jer ja sam rudar, ali ne pitam za sebe… Kad bi se moglo dovuć’ malo struje u ono moje selo Trtoriće." Kažu da je struja u njegovo selo stigla prije nego što se on iz [[Beograd]]a vratio. Struja je stigla u njegovo rodno selo, naravno ne tako brzo, no put koji su seljani sami planirali napraviti se radio 30 godina kako sam priznaje u intervjuju iz 1975. godine.
* Tvrdilo se da je Andrzej Wajda, inspiriran njegovim podvigom, snimio film Čovjek od mramora. Wajda nije snimio taj film inspiriran Alijom Sirotanovićem, već Mateuszom Birkutom, poljskim stahanovcem i nosiocem ordena Heroj socijalističkog rada. Nije bio rudar, već zidar, a orden je zaslužio 1952. godine, pošto je sa petoricom pomoćnika u jednoj smjeni postavio 30.000 cigala i time postigao svjetski rekord, koji je kasnije nekoliko puta premašivao.
*
 
== Izvori ==
Red 68:
* [https://www.youtube.com/watch?v=mQY9zpza9lE Prilog BHT o Aliji Sirotanoviću - heroju rada]
* Ninoslav Milenković, [http://yugopapir.blogspot.com/2014/10/alija-sirotanovic-legendarni.html Yugopapir: Alija Sirotanović, legendarni jugoslovenski heroj rada: Zar ga i u Beogradu znaju?], TV novosti 1975.
 
=== Reference ===
<references/>
 
{{lifetime|1914|1990|Sirotanović, Alija}}
[[Kategorija:Junak socijalističkog rada]]
[[Kategorija:Bošnjaci]]
[[Kategorija:Dobitnici nagrada]]