Grace Kelly – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m Bot: Brisanje šablona: Link GA.
Nema sažetka izmjene
Red 23:
}}
 
'''Princeza Grace od Monaka''' ''née'' '''Grace Patricia Kelly''' ([[12. 11.|12.11.]] [[1929]] – [[14. 9.|14.9.]] [[1982]].) bila je [[Academy Awards|Oscarom]] nagrađena [[sjedinjene Američke Države|američka]] filmska i [[teatar|kazališna]] [[glumci|glumica]] koja je, nakon udaje za [[Princ Rainier III od Monaka|princa Rainiera III od Monaka]] godine [[1956]]. postala '''Njeno Uzvišeno visočanstvo Princeza od [[Monako|Monaka]]''', iako se češće nazivala '''Princza Grace od Monaka'''. Princeza Grace nakon braka imala dvojno američko i monegaško državljanstvo. Trenutni vladar [[Princ Albert II od Monaka|Albert II]] je sin princa Rainiera i princeze Grace. [[Američki filmski institut]] je Kelly stavio na 13. mjesto među [[AFI's 100 Years... 100 Stars|najvećim ženskim zvijezdama svih vremena]].
 
== Biografija ==
Red 31:
U svom prvom filmu “Fourteen hours” pojavljuje se 1951. sporednom ulogom i time joj se otvaraju vrata u svet filma. Odmah sledeće godine dobila je ulogu u filmu “High noon” uz legendardnog Gary Cooper-a, film koji se kasnije pokazao kao veoma popularan a zatim snima “Mogambo” uz Clark Gable-a i Avu Gardner. Svi ovi filmovi je donekle izbacuju u sferu poznatijih glumica, ali tek “Rear Window” koji snima 1954. sa James Stewart-om je izbacuje u prvi plan. To je bio prvi film koji je snimala pod režijom poznatog režisera Alfreda Hitchcock-a i ujedno je to film koji je od nje načinio “bona fide” zvezdu. 1954. je bila plodna godina za Grace, ukupno snima pet filmova: posle “Green fire” pojavljuje se u “Dial M for Murder” (režija Alfred Hitchcock), zatim snima “Country Girl” sa Bign Crosby-em, za kojeg dobija Oskara za najbolju žensku ulogu, i napokon poslednji film te godine, “Bridges at Toko-Ri” uz plejadu ponajboljih glumaca tog doba.
 
Sledeće godine ponovo se nalazi pod režijskom palicom Alfreda Hitchcock-a U “To Catch a Thief” gde glumi uz Cary Grant-a, a 1957 odrađuje zajedno sa Frank Sinatrom I Bing Crosby-em mjuzikl “High Society”, obradu filma “Philadelphia story” iz 1940. Iz tog filma ostaje nezaboravna melodija “True love” koju Grace peva u duetu sa Bingom, a ujedno će se pokazati da je to njeno poslednje pojavljivanje na velikom ekranu.
Sledeće godine ponovo se nalazi pod režijskom palicom Alfreda Hitchcock-a U “To Catch a Thief” gde glumi uz Cary Grant-a,
a 1957 odrađuje zajedno sa Frank Sinatrom I Bing Crosby-em mjuzikl “High Society”, obradu filma “Philadelphia story” iz 1940. Iz tog filma ostaje nezaboravna melodija “True love” koju Grace peva u duetu sa Bingom, a ujedno će se pokazati da je to njeno poslednje pojavljivanje na velikom ekranu.
 
Velika promena u njenom životu dešava se kada Grace upoznaje i odluči se da se uda za princa Rainier-a III od Monaka. Postavši princeza, odustaje od filmske karijere i odlazi sa velikih ekrana, posvećuje se porodici – braku i troje dece. Iako se povukla iz holivudskog sjaja i slave, ostala je u srcima svih obožavalaca – miliona ljudi širom sveta, koji su u njoj videli ostvarenje najluđih i najlepših snova. Nažalost, sve je snažno potresla vest o njenoj tragičnoj preranoj smrti – princeza Grace od Monaka poginula je automobilskoj nesreći septembra 14. 1982. u svojoj 52 godini, u Monaku – ironičnom igrom sudbine - u blizini mesta gde je snimljena scena piknika u filmu “Country Girl”, scena tokom koje je prvi put čula za princa Rainier-a videvši njegove vrtove koji se prostiru niz mediteransku obalu.
Linija 63 ⟶ 61:
{{Zlatni globus za sporednu glumicu}}
 
[[Kategorija:Američke filmske glumice]]
[[Kategorija:DobitniceAmeričke Zlatnogteatarske globusa za najbolju glumicu - dramaglumice]]
[[Kategorija:Monako]]
[[Kategorija:Hollywood Walk of Fame]]
[[Kategorija:DinastijaDobitnice GrimaldiZlatnog globusa za najbolju glumicu - drama]]
[[Kategorija:Dobitnice Zlatnog globusa za najbolju sporednu glumicu]]