Fon (narod) – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
 
Millica (razgovor | doprinos)
Nema sažetka izmjene
Red 1:
<div style="margin-left: 10px; padding-top: 10px; padding-bottom: 10px; padding-left: 5px; padding-right: 5px; background: #f9f9f9; border:1px solid #8888aa; border-right-width:2px; border-bottom-width:2px; font-family: times new roman; font-size: 40pt; text-align: center; font-weight: bold; float: right;"><span style="text-decoration: blink">Srpsko-hrvatski jezik NE postoji</span><br><br>
{{otheruses}}
 
'''Fon''' predstavljaju jednu od glavnih zapadnoafričkih i etničkih i lingvističkih skupina. Oni žive u [[Benin]]u ili [[Dahomej]]u te jugozapadnoj [[Nigerija|Nigeriji]]. Ima ih više od 2 miliona. [[Fon jezik]] je glavni jezik kojim se govori u južnom Beninu, te pripada [[Gbe jezici|Gbe jezičkoj]] skupini. Kulture srodne Fonima jesu [[Ewe (narod)|Ewe]], [[Aja (narod)|Aja]] i [[Guin]] narodi. Za Fone se tvrdi da su nastali u [[Tado]]u, selu u jugoistočnom [[Togo]]u, blizu granice s Beninom.
 
Kultura je patrilinealna i dozvoljava [[poligamija|poligamiju]] i [[razvod]]. [[Pogreb]]i (i obljetnice smrti) su najvažniji kulturni događaji, a žalovanje uključuje bubnjanje i plesanje koje traje danima. Foni vjeruju da dio osobe umire a dio se [[reinkarnacija|reinkarnira]].
 
Većina Fona danas živi u selima i malim gradovima gdje su kuće od blata. Gradovi koje su sagradili Foni uključuju [[Abomey]], historijsku prijestolnicu Dahomeya i [[Ouidah]]. Ovi gradovi su bili središta [[trgovina robljem|trgovine robljem]].
 
==Fon vjera==
:''V. glavni članak [[Dahomejska mitologija]] i [[Vudu]]''
Dok mnogi Foni za sebe tvrde da su kršćani, većina ispovjeda beninsku nacionalnu religiju [[Vodun]]. Fon naziv za boga ili duha je "Vodu". Rituali mogu uključivati bubnjanje kako bi se izazvala [[posjednutost]] jednim od tih bogova ili duhova. Fon [[religija]] je [[politeizam|politeistička]], s vrhovnim (ali ne i svemoćnim) božanstvom poznatim kao [[Nana Buluku]].
 
==Fon utjecaj na Novi Svijet==
Mnogi potomci Fona danas žive na američkom kontinentu zbog [[Atlantska trgovina robljem|Atlantske trgovine roblje]]. Zajedno s mnogim drugim kulturnim grupama iz Fon regije kao što su [[Yoruba]] i [[Bantu]], Fon kultura se stopila s francuskom, portugalskom i špnaskom kako bi stvorila specifične religije ([[Vudu]], [[Candomblé]] i [[Santería]]) te plesne i muzičke stilopve([[Arará]], [[Yan Valu]]).
 
 
[[Category:Afrički narodi]]
[[Category:Narodi]]
{{U začetku}}
 
[[de:Fon (Volk)]]
[[en: Fon people]]
[[sv:Fon (folk)]]
[[pt:Fon]]