Nedićeva Srbija – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Nema sažetka izmjene
Red 47:
}}
 
'''Srbija''' (u nekim izvorima poznata i kao '''Nedićeva Srbija''') je u toku [[Drugi svetski rat|Drugog svetskog rata]] (od 1941. do 1944. godine) bila [[marionetska država]] i protektorat pod okupacijom vojske [[Nacistička Nemačka|Nacističke Nemačke]]. Vrhovnu vlast na ovoj teritoriji predstavljala je nemačka vojna uprava poznata kao [[Vojna Uprava u Srbiji]] (nemački: ''Militärverwaltung in Serbien''), dok su domaće kvislinške organe vlasti, podređene vojnoj upravi, činile dve srpske vlade: [[Komesarska vlada Milana Aćimovića]] (1941.) i [[Vlada nacionalnog spasa Milana Nedića]] (1941-1944). Područje okupirane Srbije obuhvatalo je veći deo teritorije kasnije poznate kao [[Centralna Srbija]], severni deo [[Kosovo|Kosova]] (okolina [[Kosovska Mitrovica|Kosovske Mitrovice]]) i [[Banat]] (koji je imao specijalan status u okviru Srbije i lokalnu nemačku upravu).
 
NemačkaMarionetska okupacijadržava SrbijeSrbija je uspostavljena nakon sloma [[Kraljevina Jugoslavija|Kraljevine Jugoslavije]] u aprilskom ratu, a ukinuta je oslobođenjem [[1944]]. nakon pobede [[NOVJ|jugoslovenskih partizana]] i [[SSSR|sovjetske]] [[Crvena armija|Crvene armije]] u [[bitka za Srbiju|bici za Srbiju]].
 
==Ime==
U zvaničnim istorijskim dokumentima se za ovu okupiranumarionetsku teritorijudržavu koristio naziv ''Srbija'', ali se ona u literaturi često kolokvijalno naziva ''Nedićeva Srbija'', po kvislinškoj [[Vlada nacionalnog spasa Srbije|Vladi nacionalnog spasa]] na čijem čelu je bio [[Milan Nedić]], a čije su pristalice ponekad nazivane i ''[[nedićevci]]''.
 
==Istorijat==
Okupacijom i podelom Jugoslavije od strane Sila osovine 1941. godine, stvorenstvorena je nemačkimarionetska protektoratdržava Srbija, kojikoja se nalazionalazila pod nemačkom vojnom upravom, a prostiraoprostirala se na većem delu teritorije kasnije poznate kao Centralna Srbija, severnom delu Kosova (okolina Kosovske Mitrovice) i području Banata, koje je, iako u sastavu Srbije, imalo autonomoiju i bilo pod faktičkom upravom lokalne nemačke nacionalne manjine. 30. aprila 1941. godine, u Srbiji je formirana civilna kvislinška uprava poznata kao Komesarska vlada Milana Aćimovića.
 
Usled dolaska velikog broja izbeglica iz svih krajeva okupirane Jugoslavije izvan područja Srbije, Komesarska vlada stvara zaseban Komesarijat za izbeglice. Nemci su iz anektiranih delova Slovenije na teritoriju Srbije preselili i oko 20.000 Slovenaca.
 
Dana 7. jula 1941. godine komunistička partija započinje oružane akcije protiv nemačke okupacije, vršeći sabotaže i napadajući nemačke snage, na šta nemački okupatori uzvraćaju odmazdama i streljanjima nedužnih civila (za jednog poginulog nemačkog vojnika bilo bi streljano 100, a za ranjenog 50 srpskih civila). Usled ovih događaja, predstavnici kvislinške civilne uprave u Srbiji zaključuju da bi nastavkom partizanskih akcija i nemačkih odmazda, srpski narod bio uskoro potpuno istrebljen. Došlo se do zaključka da je postojeća Komesarska vlada slaba i da treba da podnese ostavku, a da je od Nemaca potrebno tražiti veća prava i garancije, kao i dozvolu za povećanje oružanih srpskih odreda, koji bi se mogli upotrebiti za gušenje partizanskih dejstava.
Pošto je Komesarska vlada podnela ostavku, formirana je (29. avgusta 1941.) nova kvislinška vlada poznata kao Vlada narodnog spasa Milana Nedića. U prvoj polovini septembra, vlada je održala sednicu na kojoj se donosi zaključak da postojeći žandarmerijski odredi nisu u stanju da se bore protiv partizana koji, ubijajući Nemce, izazivaju represalije i kaznene ekspedicije. Tada je iznet predlog da se formiraju posebne dobrovoljačke jedinice, koje bi bile upotrebljene za borbu protiv partizana. Posle ove sednice vlade, dolazi do formiranja Srpske dobrovoljačke Komande (SDK), koje je započelo 15. septembra 1941.
Red 71:
U leto 1942. godine došlo je do krize vlade u Srbiji zbog odluke Nemaca da iz Srbije izvezu u Nemačku 2.000 vagona pšenice. Pošto je vlada ovu pšenicu namenila za pomoć siromašnima i izbeglicama, neki ministri iz vlade podneli su ostavku, a i sam Milan Nedić je najavio sopstvenu ostavku ukoliko se ne odustane od izvoza pšenice. Nemci su tada odustali od svoje prvobitne namere i iz Srbije su izvezli samo manju količinu žita i to tek pošto su zadovoljene potrebe stanovništva. Posle ove krize, vlada je 8. oktobra 1942. rekonstruisana, kada umesto starih, u nju ulaze četiri nova ministra.
 
Tokom 1944. godine, gradove u Srbiji bombardovali su saveznički avioni i tom prilikom je poginulo preko 10.000 Srba. Zbog očekivanog dolaska sovjetske Crvene armije u Srbiju u jesen 1944. godine, Milan Nedić raspušta svoju vladu a prvi ministri napuštaju Beograd 4. oktobra. Milan Nedić napušta Beograd 6. oktobra, da bi u grad ubrzo ušla sovjetska Crvena armija, čime se označava završetak okupacije i prestanak postojanja marionetske države Srbije. NoveUmesto ove države, nove komunističke vlasti će, u okviru obnovljene Jugoslavije, formirati Federalnu Državu Srbiju.
 
==Administracija==
Red 80:
==Teritorija, granice i upravna podela==
[[Datoteka:Serbia 1941 44 Map01.png|thumb|right|Okruzi Srbije, 1941-1944.]]
NemačkiMarionetska protektoratdržava Srbija je formiranformirana na delu teritorije istorijske (predkumanovske) Srbije i području [[Banat]]a, koje se nalazilo pod faktičkom upravom lokalne [[Nemci|Nemačke nacionalne zajednice]] ([[folksdojčeri|folksdojčera]]), koji su kod Hitlera izdejstvovali da Banat ne okupiraju mađarske ili rumunske trupe. Na severozapadu, protektoratSrbija se graničiograničila sa [[Mađarska|Hortijevom Mađarskom]], na zapadu sa marionetskom državom [[NDH|Pavelićevom Nezavisnom Državom Hrvatskom]], na jugu sa italijanskim protektoratima [[Crna Gora|Crnom Gorom]] i [[Albanija|Albanijom]], na jugoistoku sa [[Bugarska|Bugarskom]] i na severoistoku sa [[Rumunija|Rumunijom]].
 
Okupirana Srbija je u početku administrativno bila podeljena na tri banovine: Dunavsku sa sedištem u Smederevu, Moravsku sa sedištem u Nišu i Drinsku sa sedištem u Užicu. Uz ove banovine je postojalo i zasebno područje uprave grada Beograda. 26. decembra 1941. dolazi do ukidanja banovina i nove podele na 14 okruga. U sastavu okruga nalazio se 101 srez. Okruzi su bili sledeći:
*Okrug Šabac
*Okrug Valjevo
Red 104:
 
==Demografija==
Područje okupirane Srbije imalo je oko 3.800.000 stanovnika, od čega 80% Srba. Preostalo stanovništvo sastojalo se od Nemaca, Mađara, Hrvata, Rumuna, Vlaha, Jevreja, Roma, Slovaka, Albanaca i jugoslovenskih muslimana - Bošnjaka.
 
== Zanimljivost ==
Otac ''NDH'' i otac Nedićeve Srbije je bio isti čovek u ličnosti SS generala [[Edmund Veesenmayer|Edmunda Veesenmayera]] koji dobija zadatak od [[Hitler]]a da na ruševinama Kraljevine Jugoslavije stvori dve nacističkoj Nemačkoj prijateljske države.
 
==Literatura==