Krvavi marš – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 20:
 
== Marš smrti ==
[[Datoteka:Streljanje Šabac 1941.jpg|minijatura|Zločin Nemaca u Šapcu 1941.]]
 
Do 26. septembra 342. divizija je postavila koncentracioni logor kod sela [[Jarak]] u [[Srem]]u. Na kraju sela, levo od puta [[Šabac]] – [[Ruma]], jedna velika poljana ograđena je bodljikavom žicom sa nekoliko kula osmatračnica na uglovima, na kojima su bili nemački stražari sa mitraljezima. [[26. septembar|26. septembra]] [[1941.]] godine pre podne izdvojeni su i pušteni kućama dečaci od 14 godina, a ostali Šapčani su postrojeni u kolonu po pet i usiljenim maršom sprovedeni za Jarak. Put od 23 kilometara pređen je za četiri časa tako da je skoro cela kolona, naročito začelje, prešla ovaj put u trku. Nemački vojnici, praćeni kolaboracionistima, išli su na kamionima, konjima i biciklima.
 
Iznemogle i nesposobne Šapačane, koji su padali od umora ili zaostajali, sprovodnici su usput sve likvidirali. Po izjavama preživelih, na putu od Mihajlovca do Jarka likvidirano je oko 120 ljudi.
 
Posle višednevnog mučenja žeđu, glađu, batinanjem, pucanjem preko glava. Meštani sela Jarka izdejstvovali su odobrenje kod komande koncentracionog logora da mogu pohapšenim pružiti pomoć. [[Voda]], koju su im seljaci iz Jarka na kolima donosili od 28. septembra, spasila je od smrti mnoge Šapačane. Grad Šabac je tih dana bio sablasano pust, bila je to skupa cena preuranjenog ustanka u Srbiji. Nemci su pohapšene stanovnike vratile [[30. septembra|30. septembra]] [[1941.]] godine u Šabac, u novo postavljeni koncentracioni logor, koji je po naređenju Vrhovnog zapovednika Srbije, generala [[Franc Beme|Franca Bemea]] uspostavljen u šabačkoj južnoj kasarni.
 
== Masovna streljanja ==