Sloboda vodi narod – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
EmausBot (razgovor | doprinos)
Red 13:
'''Sloboda vodi narod''' je slavno remek-djelo [[romantizam|romantizma]] [[Francuska|francuskog]] [[slikar]]a [[Eugene Delacroix|Eugenea Delacroixa]]; prvo djelo koje povezuje romantičarske principe i ideale [[revolucija|revolucije]].
 
Историја [уреди - уреди]
==Povijest==
 
О овој славној слици инспираној јулским револуцијом 1830. године, Делакроа је написао свом брату, француском генералу: "Започео сам приказ модерне теме, сцене на барикадама ... и иако се нисам борио за своју земљу, сликао сам за њу. "
O ovoj slavnoj slici inspiranoj [[Srpanjska revoucija|Srpanjskom revolucijom]] [[1830.]] godine, Delacroix je napisao svom bratu, francuskom generalu:
''“Započeo sam prikaz moderne teme, scene na barikadama ... i iako se nisam borio za svoju zemlju, slikao sam za nju.”''
 
За ову слику Делацроик је урадио неколико скице оловком. Иако су неки научници тврдили како је фигура с високим цилиндром сам Делацроик, већ на предавању 1864. године Алекандре Думас је устврдио како Делацроик доиста није учествовао у сукобима [1]. Други су тврдили како је реч о Фрередерицу Виллоту, будућем куратор Лувра и Делацроиковом пријатељу. Млади дечак који маше пиштољем је инспирисао каснији лик Гавроцхеа у Хухоовим Јадницима (Јадници). Слику су савременици славили, но критика из часописа Ле Монитеур дес Артс је навела како је тешко замислити његову Слободу као ружнију жену, што би био случај да је Делакроа желио приказати стварност.
Za ovu sliku Delacroix je uradio brojne skice [[olovka|olovkom]]. Iako su neki znastvenici tvrdili kako je figura s visokim cilindrom sam Delacroix, već na predavanju 1864. godine [[Alexandre Dumas (otac)|Alexandre Dumas]] je ustvrdio kako Delacroix doista nije učestvovao u sukobima<ref> Hélene Toussaint, ''La Liberté guidant le peuple de Delacroix'', Pariz, 1982., Editions de la Réunion des Musées Nationaux</ref>. Drugi su tvrdili kako je riječ o [[Fréréderic Villote|Frérédericu Villotu]], budućem kuratoru [[Louvre]]a i Delacroixovom prijatelju. Mladi dječak koji maše pištoljem je inspirirao kasniji lik [[Gavroche]]a u [[Victor Hugo|Huhoovim]] ''[[Jadnici]]ma (Les Misérables)''. Sliku su suvremenici slavili, no kritika iz časopisa ''Le Moniteur des Arts'' je navela kako je teško zamisliti njegovu ''Slobodu'' kao ružniju ženu, što bi bio slučaj da je Delacroix želio prikazati stvarnost.
 
Нова влада је откупила слику за 3,000 франака и изложила ју испред престола у палати Лукембоург како би краља Луја Филипа увек подјећала на начин како је дошао на престо. Но владин наум није уродио плодом, јер је краљ слику преместио у музеј палате само неколико месеци пре но што ју је застално уклонио због њене побуњеничке поруке. Делацроик је било дозвољено да је пошаље тетки Фелић на чување. Слика је поново изложена 1848., те на париском Салону 1855. године, да би 1874. године дошла у колекцију музеја Лувр, где се налази и данас.
Nova vlada je otkupila sliku za 3,000 franaka i izložila ju ispred prijestolja u palači Luxembourg kako bi kralja Luja Filipa uvijek podjećala na način kako je došao na prijestolje. No vladin naum nije urodio plodom, jer je kralj sliku premjestio u muzej palače samo nekoliko mjeseci prije no što ju je zastalno uklonio zbog njene pobunjeničke poruke. Delacroixu je bilo dozvoljeno da je pošalje tetki Félicité na čuvanje. Slika je ponovno izložena 1848., te na pariškom Salonu 1855. godine, da bi 1874. godine došla u kolekciju muzeja [[Louvre]], gdje se nalazi i danas.
 
==Odlike==