Suradnja četnika sa snagama Osovine u Drugom svjetskom ratu – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 48:
* njihovi pripadnici će preći pod Mihailovićevu komandu u trenutku raspada okupacionog sistema;
 
Sa Nedićem je bio u kontaktu, dobijao od njega pare, i obećanja "da će se angažovati kod nemačkih vlasti da Mihailović ne bude zarobljen ili kažnjen."<ref>http://www.znaci.net/00001/4_14_1_243.htm IZVEŠTAJ HAROLDA TURNERA OD 6. NOVEMBRA 1941. O POKUŠAJIMA DRAŽE MIHAILOVIĆA DA PREGOVORIMA SA NEDIĆEM I NEMCIMA OJAČA SVOJ POLOŽAJ ZA BORBU PROTIV KOMUNISTA1</ref> SukladnoMihailović postignutimje dogovorimapreko višihNedića instancitražio kontakt sa Nemcima za "borbu protiv komunizma", Štabali Nedić im je preneo da se Mihailović nalazi neposredno pred uništenjem, da želi da dobije u vremenu da bi se spasao, naročito preko zime, da je potpuno nepouzdana ličnost i da nema svrhe 1pregovarati.<ref>http://www.znaci.net/00001/4_14_1_243.htm valjevskogIZVEŠTAJ četničkogHAROLDA odredaTURNERA 13OD 6. decembraNOVEMBRA 1941. naređujeO saradnjuPOKUŠAJIMA saDRAŽE kvislinškimMIHAILOVIĆA vlastimaDA uPREGOVORIMA borbiSA protivNEDIĆEM I NEMCIMA OJAČA SVOJ POLOŽAJ ZA BORBU PROTIV KOMUNISTA1</ref> Kakogod, o želji Mihailovića da pregovara je obaveštena i nemačka Vrhovna partizanakomanda:
 
{{citiranje|13.11.41: Vrhovna komanda oružanih snaga traži provjeru vijesti da je „izvjesni“ Mihailović poslao delegate Nediću, i preko njih ponudio Nijemcima pregovore. <ref>NAW, T-311, Roll 175, 000119: Izvještaj o djelatnosti operativnog odjeljenja komande Jugostoka.</ref>}}
 
Uprkos neuspehu pregovora sa Nemcima, četnici su ipak postigli dogovor sa kvislinškom vladom. Sukladno postignutim dogovorima viših instanci, Štab 1. valjevskog četničkog odreda 13. decembra 1941. naređuje saradnju sa kvislinškim vlastima u borbi protiv partizana:
 
{{citiranje|