Enver Hoxha – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Gerakibot (razgovor | doprinos)
m r2.7.1) (robot Dodaje: az:Ənvər Xoca
Autobot (razgovor | doprinos)
m Bot: ispravljena preusmerenja
Red 14:
| roditelji =
}}
'''Enver Hodža''' (albanski: Enver Hoxha, 16.10.1908. — 11.4.1985.) je bio vrhovni vođa [[Albanija|Albanije]] od kraja [[Drugi svetskisvjetski rat|Drugog svetskog rata]] do svoje smrti [[1985]]. godine, kao Prvi sekretar Komunističke albanske partije rada. Bio je i premijer Albanije od 1944. do 1954. i ministar spoljnih poslova od 1946. do 1953.
 
== Rana mladost i Drugi svetski rat ==
Hodža je rođen u Girokastru (Gjirokastër), gradu na jugu Albanije. Njegov otac, trgovac tkaninom, je putovao po Evropi te je najveći uticaj na Hodžu bio njegov stric, Hisen Hodža, militantni borac za nezavisnost Albanije. Hisen Hodža se takođe borio i protiv represivnih vlada koje su došle nakon nezavisnosti.
 
[[1930]]. godine otišao je na studije na Monpelješki Univerzitet u Francuskoj, kao državni stipendista, ali je ubrzo odustao. Od 1934. do 1936. bio je sekretar u albanskom konzulatu u [[BriselBruxelles|Briselu]]u. Tamo je i studirao, a vratio se u Albaniju 1936. godine i postao nastavnik u Korču (Korçë).
 
Hodža je otpušten sa ovog radnog mesta nakon što su Italijani okupirali Albaniju [[1939]], zbog toga što je odbio da pristupi [[Albanska fašistička stranka|Albanskoj fašističkoj stranci]]. Otvorio je radnju duvana u Tirani, gde su ubrzo komunisti počeli da se okupljaju. Uz pomoć jugoslovenskih komunista, osnovao je i postao vođa [[AlbanskaKomunistička partija radaAlbanije|Albanske komunističke partije]] (kasnije preimenovane u Partiju rada) u novembru [[1941]]. Bio je i vođa oslobodilačke borbe (Narodna oslobodilačka armija), koja je preuzela vlast [[1944]]. godine.
 
== Socijalne i ekonomske reforme ==
Hodža se izjašnjavao kao ortodoksni Marksista-Lenjinista i divio se [[Josif Staljin|Staljinu]]u. Prihvatio je model Sovjetskog Saveza i zaoštrio je odnose s jugoslovenskih komunistima, nakon raskola [[1948]]. godine. Nad ministarom odbrane, Koči Džodžom (Koçi Xoxe), 1949. godine je izvršena smrtna kazna zbog navodne projugoslovenske aktivnosti.
 
Režim je konfiskovao obradivu zemlju od bogatih zemljoposednika i konsolodovao je u kolektivno zemljište (kooperativi), uz hiljade zatvaranja i ubijanja tokom procesa. Albanska vlast je tvrdila da je Albanija postala potpuno samostalna u snabdevanju hranom tokom komunističke vlasti, kao i uspesima u industrijalizaciji, elektrifikaciji i izbijanju nepismenosti i bolesti.
Red 39:
 
== Odnosi sa Kinom ==
Hodža nije bio zadovoljan Kineskom saradnjom s SAD početkom sedamdesetih godina dvadesetog veka. Smrt [[Mao ZedongTse-tung|Mao Zedonga]]a 1976. i njene posledice su dovele do razdora odnosa Kine i Albanije, te je Albanija opet ušla u političku izolaciju. Hodža je optuživao i Kineze i Sovjete za revizionizam.
 
1981. se dogodio još jedan progon državnika. Premijer Mehmet Šehu je tada možda bio ubijen, mada se zvanično tvrdilo da je izvršio samoubistvo.