Mehmed Spaho – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Autobot (razgovor | doprinos)
m +infobox biografija
prošireno
Red 15:
}}
'''Mehmed Spaho''' ([[1883]]. - [[1939]].), je bio jedan od najznačajnijih bosanskih političara u XX stoljeću. Njegova smrt je obavijena velom tajni jer je bio jedan od najglasnijih protivnika [[sporazum Cvetković-Maček|sporazuma Cvetković-Maček]].
 
Spahino mišljenje, koje je prevagnulo u [[Jugoslavenska muslimanska organizacija|Jugoslavenskoj muslimanskoj organizaciji]], bijaše da [[Bosna i Hercegovina]] treba nastojati da očuva svoj identitet kao autonomna jedinica u jugoslavenskoj državi.<ref name="Malcolm">[http://utickibosnjaci.com/video/media/document/393.pdf Povijest Bosne - Noel Malcolm]</ref>
 
== Biografija ==
 
Mehmed Spaho je rođen [[1883]]. godine u [[Sarajevo|Sarajevu]] . Otac mu je bio veliki poznavalac šerijatskog prava, te kadija u [[Jajce|Jajcu]], [[Sofija|Sofiji]] , [[Damasek|Damasku]] i [[Kairo|Kairu]]. Mehmed je završio osnovnu školu i gimnaziju u Sarajevu ([[1902]].), a Pravni fakultet u [[Beč|Beču]] ([[1906]]. god.). Doktorski ispit je polagao krajem [[1907]]., a [[1908]]. je promoviran u doktora pravnih nauka. Isprva se posvetio sudačkom zvanju, te je 1906.-1908. godine bio sudski prislušnik, a do [[1910]]. godine advokatski pripravnik. Kada je u Sarajevu osnovana Trgovačko-obrtnička komora, izabran je za njenog sekretara. No tom položaju je ostao do stupanja u politički život. Bio je član Muslimanske narodne organizacije, član Narodnog vijeća poslije sloma Austro-Ugarske i ministar u Kraljevini SHS od [[1921]]. do [[1939]]. godine.
 
Kad su u studenom [[1920]]. održani u cijeloj Jugoslaviji izbori za ustavotvornu skupštinu koja će odluciti o strukturi jugoslavenske države, Spahina stranka osvojila je gotovo sve muslimanske glasove u Bosni i Hercegovini i na taj nacin stekla pravo na 24 zastupnicka mjesta u skupštini.<ref>Banac, National Question, str. 370-371.</ref> Buduci da su glasovi tih poslanika mogli donijeti prevagu u skupštini, ostali jugoslavenski političari nastojali su ih predobiti za sebe. Spahi je najviše bilo stalo do toga da ublaži udarac [[agrarna reforma|agrarnih reformi]] zadan muslimanskim zemljoposjednicima. Spaho se svim silama borio da zemljoposjednici dobiju novčanu nadoknadu od države za svoju zemlju. Na kraju je država doista isplatila na milijune dinara, ali je općenito visina nadoknade bila ispod tržišne vrijednosti zemlje. Ta je reforma pogodila otprilike 4000 muslimanskih zemljoposjednickih obitelji, od kojih su neke pale na prosjacki štap.<ref>Tomasevich, ''Peasants, Politics, and Economic Change'', str. 347-355</ref> Zbog te djelatnosti Spahu i njegovu stranku kritičari su proglasili predstavnicima stare feudalne klase, iako su zapravo samo šestorica od 78 kandidata na izbornim listama stranke 1920. godine bili zemljoposjednici, a pedeset dvojica bili su odvjetnici, učitelji i drugi školovani ljudi.<ref>Banac, ''National Question'', str. 370.</ref>
Umro je [[1939]]. godine u Beogradu pod nerazjašnjenim okolnostima. Pretpostavlja se da je otrovan, da bi se uklonio kao moguća prepreka [[Cvetković-Maček sporazum|Cvetković-Maček sporazumu]].
 
Mehmed Spaho je bio prvi [[Bošnjaci|Bošnjak]] u Vladi [[Kraljevina SHS|Kraljevine SHS]], a kao jedan od trojice ministara iz [[Bosna i Hercegovina|BiH]] i to po etničko-vjerskom ključu: Hrvat dr. [[Tugomir Alaupović]] je bio ministar vjera, a Srbin [[Uroš Krulj]] ministar zdravlja. Spaho je također jedan od dva priznata zastupnika Jugoslovenske muslimanske organizacije među 11 Bošnjaka od 42 zastupnika Narodnog vijeća SHS za BiH. [[Jugoslovenska muslimanska organizacija]] je u to vrijeme smatrala da joj pripada 15 zastupničkih mjesta.
 
Umro je [[1939]]. godine u Beogradu pod nerazjašnjenim okolnostima. Pretpostavlja se da je otrovan, da bi se uklonio kao moguća prepreka [[Cvetković-Maček sporazum|Cvetković-Maček sporazumu]].
 
== Izvori ==
{{Izvori}}
 
== Također pogledati ==
* [[Sakib Korkut]]
* [[Jugoslavenska muslimanska organizacija]]
 
{{DEFAULTSORT:Spaho,Mehmed}}