Orden rada
Orden rada (mak. Орден на трудот; sl. Red dela) bilo je odlikovanje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Savezne Republike Jugoslavije i Državne zajednice Srbije i Crne Gore u tri reda.
Orden rada prvog, drugog i trećeg reda ustanovilo je Predsedništvo Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije, 1. maja 1945. godine. Odlukom Prezidijuma i Veća naroda Narodne skupštine Federativne narodne republike Jugoslavije od 28. novembra 1947. godine, pored Ordena rada ustanovljena je i Medalja rada. Ovo odlikovanje dodeljivalo se „pojedincima, organizacijama udruženog rada, drugim organizacijama i jedinicama oružanih snaga SFRJ, koji postignu lične uspehe u privredi i za rad od posebnog značaja za napredak zemlje u ostalim društvenim delatnostima“.
Autor Ordena rada i Medalje rada je vajar Antun Augustinčić.
Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o odlikovanjima FNRJ od 1. marta 1961. izvršena je izmena naziva ordena, pa je od tada orden imao sledeće redove:
- Orden rada sa crvenom zastavom (ranije Orden rada I reda) - 15. u važnosnom redu jugoslovenskih odlikovanja.
- Orden rada sa zlatnim vencem (ranije Orden rada II reda) - 25. u važnosnom redu jugoslovenskih odlikovanja.
- Orden rada sa srebrnim vencem (ranije Orden rada III reda) - 33. u važnosnom redu jugoslovenskih odlikovanja.
Dodeljivanje Ordena rada počelo je u julu 1945. godine. Od osnivanja do kraja 1985. godine, dodeljeno je 7,096 Ordena rada sa crvenom zastavom, 36,000 Ordena rada sa zlatnim vencem, 182,910 Ordena rada sa srebrnim vencem, te 133,233 Medalja rada. Do 1971. godine, Ordenom rada sva tri reda odlikovano je 1,546 omladinskih radnih brigada.
Posle raspada SFRJ, odlikovanje se nije dodeljivalo sve do 4. decembra 1998. godine, kada je donošenjem Zakona o odlikovanjima SRJ, ponovo uvršteno u odlikovanja Savezne Republike Jugoslavije, a kasnije i Državne zajednice SCG.
Izgled i trake odlikovanja
urediOrden rada sa crvenom zastavom | Orden rada sa zlatnim vencem | Orden rada sa srebrnim vencem | Medalja rada |
---|---|---|---|
Literatura
uredi- Vojna enciklopedija. Beograd 1975. godina
- Opća enciklopedija JLZ. Jugoslovenski leksikografski zavod, Zagreb 1980. godina.
- Boris Prister, Odlikovanja zbirke dr. Veljka Malinara. Zagreb 2000. godina.