Otvori glavni meni

Nagrada BAFTA za najbolji film (engl. BAFTA Award for Best Film) je najveća filmska nagrada Britanske akademije filmske i televizijske umjetnosti (BAFTA) u kategoriji filmskog stvaralaštva, koja se dodjeljuje u Ujedinjenom kraljevstvu od 1949. godine.

Nagrada BAFTA za najbolji film
Dodjeljuje se za najbolji film
Dodjeljuje Britanska akademija filmskih i televizijskih umjetnosti (BAFTA)
Zemlja  Ujedinjeno Kraljevstvo
Prvo dodjeljivanje 1949.
Aktualni dobitnik Boyhood (2014)
Službene stranice bafta.org

HistorijaUredi

Prva nagrada dodijeljena je pod imenom British Film Academy Awards. Prvobitno su nagrade dodjeljivane u kategorijama za najbolji strani film sa britanskom produkcijom pod nazivom Najbolji film bilo kojeg izvora (engl. Best film from any source). Od 1948. do 1968. dodjeljivale su se nagrade u dvije kategorije: "Najbolji film bilo kojeg izvora" (za strani film), te "Najbolji britanski film". Od 1969. do 1982. dodjeljuje se samo nagrada za najbolji film, a od 1983. nagrada za najbolji film, te nagrada za najbolji film na jeziku koji nije engleski. Od 1993. dodjeljuje se nagrada za najbolji britanski film "Alexander Korda".

DobitniciUredi

1940-eUredi

Kategorija Film Režiser Producent Država
1948.
Najbolji strani film Najbolje godine naših života William Wyler Samuel Goldwyn   SAD
Najbolji britanski film Bjegunac Carol Reed Carol Reed
1949.
Najbolji strani film Hamlet Laurence Olivier Laurence Olivier   Ujedinjeno Kraljevstvo
Unakrsna vatra Edward Dmytryk Adrian Scott   SAD
Pali idol Carol Reed Carol Reed   Ujedinjeno Kraljevstvo
Gospodin Vincent Maurice Cloche Viscount George de la Grandiere   Francuska
Goli grad Jules Dassin Mark Hellinger   SAD
Paisà Roberto Rossellini Rod E. Geiger
Roberto Rossellini
  Italija
Šetnja u oblacima Alessandro Blasetti Giuseppe Amato   Italija
Najbolji britanski film Pali idol Carol Reed Carol Reed
Hamlet Laurence Olivier Laurence Olivier
Oliver Twist David Lean Ronald Neame
Jednom je jedan radnik... Jack Lee Ian Dalrymple
Crvene cipelice Michael Powell
Emeric Pressburger
Michael Powell
Emeric Pressburger
Scott od Antarktika Charles Frend Michael Balcon
Mali glas Fergus McDonell Anthony Havelock-Allan

1950-eUredi

Kategorija Film Režiser Producent Država
1950.
Najbolji strani film Kradljivci bicikla Vittorio De Sica Giuseppe Amato   Italija
The Ballad of Berlin R.A. Stemmle Alf Teichs   Zapadna Njemačka
The Last Stage Wanda Jakubowska   Poljska
The Set-Up Robert Wise Richard Goldstone   SAD
Treći čovjek Carol Reed Carol Reed   Ujedinjeno Kraljevstvo
Blago Sierra Madre John Huston Henry Blanke   SAD
Prozor Ted Tetzlaff Frederic Ullman Jr.   SAD
Najbolji britanski film Treći čovjek Carol Reed Carol Reed
Kind Hearts and Coronets Robert Hamer Michael Balcon
Passport to Pimlico Henry Cornelius Michael Balcon
The Queen of Spades Thorold Dickinson Anatole de Grunwald
A Run for Your Money Charles Frend Michael Balcon
The Small Back Room Michael Powell
Emeric Pressburger
Michael Powell
Emeric Pressburger
Whisky Galore! Alexander Mackendrick Michael Balcon
1951.
Najbolji strani film Sve o Evi Joseph L. Mankiewicz Darryl F. Zanuck   SAD
Džungla na asfaltu John Huston Arthur Hornblow Jr.   SAD
Beauty and the Beast René Clair Salvo D'Angelo   Francuska
Intruder in the Dust Clarence Brown Clarence Brown   SAD
Ljudi Fred Zinnemann Stanley Kramer   SAD
On the Town Stanley Donen
Gene Kelly
Arthur Freed   SAD
Orpheus Jean Cocteau André Paulvé   Francuska
Najbolji britanski film The Blue Lamp Basil Dearden Michael Balcon
Chance of a Lifetime Bernard Miles Bernard Miles
Morning Departure Roy Ward Baker Jay Lewis
Seven Days to Noon John Boulting
Roy Boulting
John Boulting
Roy Boulting
State Secret Sidney Gilliat Sidney Gilliat
Frank Launder
The Wooden Horse Jack Lee Ian Dalrymple
1952.
Najbolji strani film La Ronde Max Ophüls Ralph Baum
Sacha Gordine
  Francuska
Amerikanac u Parizu Vincente Minnelli Arthur Freed   SAD
The Browning Version Anthony Asquith Teddy Baird   Ujedinjeno Kraljevstvo
Detective Story William Wyler William Wyler   SAD
Sunday in August Luciano Emmer Sergio Amidei   Italija
Fourteen Hours Henry Hathaway Sol C. Siegel   SAD
Miss Julie Alf Sjöberg Rune Waldekranz   Švedska
The Lavender Hill Mob Charles Crichton Michael Balcon   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Magic Box John Boulting Ronald Neame   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Magic Garden   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Man in the White Suit Alexander Mackendrick Michael Balcon   Ujedinjeno Kraljevstvo
No Resting Place Paul Rotha Colin Lesslie   Ujedinjeno Kraljevstvo
Crvena medalja za hrabrost John Huston Gottfried Reinhardt   SAD
The Small Miracle Maurice Cloche
Ralph Smart
Anthony Havelock-Allan   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Sound of Fury Cyril Endfield Robert Stillman   SAD
A Walk in the Sun Lewis Milestone Lewis Milestone   SAD
White Corridors Pat Jackson John Croydon
Joseph Janni
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Edward and Caroline Jacques Becker   Francuska
Najbolji britanski film The Lavender Hill Mob Charles Crichton Michael Balcon
The Browning Version Anthony Asquith Teddy Baird
The Magic Box John Boulting Ronald Neame
The Magic Garden
The Man in the White Suit Alexander Mackendrick Michael Balcon
No Resting Place Paul Rotha Colin Lesslie
The Small Miracle Maurice Cloche
Ralph Smart
Anthony Havelock-Allan
White Corridors Pat Jackson John Croydon
Joseph Janni
1953.
Najbolji strani film Zvučna barijera David Lean David Lean   Ujedinjeno Kraljevstvo
Afrička kraljica John Huston Sam Spiegel   SAD
Angels One Five George More O'Ferrall John W. Gossage
Derek N. Twist
  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Boy Kumasenu Sean Graham   Zlatna Obala
Carrie William Wyler William Wyler   SAD
Golden Helmet Jacques Becker Raymond Hakim
Robert Hakim
  Francuska
Cry, the Beloved Country Zoltán Korda Zoltán Korda
Alan Paton
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Death of a Salesman László Benedek Stanley Kramer   SAD
Limelight Charles Chaplin Charles Chaplin   SAD
Mandy Alexander Mackendrick
Fred F. Sears
Michael Balcon
Leslie Norman
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Čudo u Milanu Vittorio De Sica Vittorio De Sica   Italija
The Young and the Damned Luis Buñuel Óscar Dancigers
Sergio Kogan
Jaime A. Menasce
  Meksiko
Outcast of the Islands Carol Reed Carol Reed   Ujedinjeno Kraljevstvo
Rashomon Akira Kurosawa Minoru Jingo   Japan
The River Jean Renoir Kenneth McEldowney
Jean Renoir
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Pjevajmo na kiši Stanley Donen
Gene Kelly
Arthur Freed   SAD
Tramvaj zvani čežnja Elia Kazan Charles K. Feldman   SAD
Viva Zapata! Elia Kazan Darryl F. Zanuck   SAD
Najbolji britanski film Zvučna barijera David Lean David Lean
Angels One Five George More O'Ferrall John W. Gossage
Derek N. Twist
Cry, the Beloved Country Zoltán Korda Zoltán Korda
Alan Paton
Mandy Alexander Mackendrick
Fred F. Sears
Michael Balcon
Leslie Norman
Outcast of the Islands Carol Reed Carol Reed
The River Jean Renoir Kenneth McEldowney
Jean Renoir
1954.
Najbolji strani film Forbidden Games René Clément Robert Dorfmann   Francuska
The Bad and the Beautiful Vincente Minnelli John Houseman   SAD
Come Back, Little Sheba Daniel Mann Hal B. Wallis   SAD
The Cruel Sea Charles Frend Leslie Norman   Ujedinjeno Kraljevstvo
Two Cents Worth of Hope Renato Castellani Sandro Ghenzi   Italija
Odavde do vječnosti Fred Zinnemann Milo Adler-Gillies   SAD
Genevieve Henry Cornelius Henry Cornelius   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Heart of the Matter George More O'Ferrall Ian Dalrymple   Ujedinjeno Kraljevstvo
Julije Cezar Joseph L. Mankiewicz John Houseman   SAD
The Kidnappers Philip Leacock Sergei Nolbandov
Leslie Parkyn
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Lili Charles Walters Edwin H. Knopf   SAD
The Medium Gian-Carlo Menotti Walther Lowendahl   Italija
Mogambo John Ford Sam Zimbalist   SAD
Moulin Rouge John Huston John and James Woolf   Ujedinjeno Kraljevstvo
We Are All Murderers André Cayatte François Carron   Francuska
Don Camillo (film) Julien Duvivier Giuseppe Amato   Francuska/  Italija
Roman Holiday William Wyler William Wyler   SAD
Shane George Stevens George Stevens   SAD
The Sun Shines Bright John Ford Merian C. Cooper
John Ford
  SAD
Najbolji britanski film Genevieve Henry Cornelius Henry Cornelius
The Cruel Sea Charles Frend Leslie Norman
The Heart of the Matter George More O'Ferrall Ian Dalrymple
The Kidnappers Philip Leacock Sergei Nolbandov
Leslie Parkyn
Moulin Rouge John Huston John and James Woolf
1955.
Najbolji strani film Nadnica za strah Henri-Georges Clouzot Raymond Borderie   Francuska
The Caine Mutiny Edward Dmytryk Stanley Kramer   SAD
Carrington V.C. Anthony Asquith Teddy Baird   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Divided Heart Charles Crichton Michael Truman   Ujedinjeno Kraljevstvo
Doctor in the House Ralph Thomas Betty E. Box   Ujedinjeno Kraljevstvo
Executive Suite Robert Wise John Houseman   SAD
For Better, for Worse J. Lee Thompson Kenneth Harper   Ujedinjeno Kraljevstvo
Hobsonov izbor David Lean David Lean   Ujedinjeno Kraljevstvo
Kako se udati za milionera Jean Negulesco Nunnally Johnson   SAD
Gate of Hell Teinosuke Kinugasa Masaichi Nagata   Japan
The Maggie Alexander Mackendrick Michael Truman   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Moon Is Blue Otto Preminger Otto Preminger   SAD
Na dokovima New Yorka Elia Kazan Sam Spiegel   SAD
Bread, Love and Dreams Luigi Comencini Marcello Girosi   Italija
The Purple Plain Robert Parrish John Bryan   Ujedinjeno Kraljevstvo
Prozor u dvorište Alfred Hitchcock Alfred Hitchcock   SAD
Riot in Cell Block 11 Don Siegel Walter Wanger   SAD
Robinson Crusoe Luis Buñuel Óscar Dancigers
Henry F. Ehrlich
  Meksiko
Romeo and Juliet Renato Castellani Sandro Ghenzi
Joseph Janni
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Seven Brides for Seven Brothers Stanley Donen Jack Cummings   SAD
Najbolji britanski film Hobsonov izbor David Lean David Lean
Carrington V.C. Anthony Asquith Teddy Baird
The Divided Heart Charles Crichton Michael Truman
Milo in the House Ralph Thomas Betty E. Box
For Better, for Worse J. Lee Thompson Kenneth Harper
The Maggie Alexander Mackendrick Michael Truman
The Purple Plain Robert Parrish John Bryan
Romeo and Juliet Renato Castellani Sandro Ghenzi
Joseph Janni
1956.
Najbolji strani film Richard III Laurence Olivier Laurence Olivier   Ujedinjeno Kraljevstvo
Bad Day at Black Rock John Sturges Dore Schary   SAD
Carmen Jones Otto Preminger Otto Preminger   SAD
The Colditz Story Guy Hamilton Ivan Foxwell   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Dam Busters Michael Anderson   Ujedinjeno Kraljevstvo
Istočno od raja Elia Kazan Elia Kazan   SAD
The Ladykillers Alexander Mackendrick Seth Holt
Michael Balcon
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Marty Delbert Mann Harold Hecht   SAD
The Night My Number Came Up Leslie Norman Michael Balcon   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Prisoner Peter Glenville Vivian Cox   Ujedinjeno Kraljevstvo
Sedam samuraja Akira Kurosawa Sojiro Motoki   Japan
Simba Brian Desmond Hurst Peter De Sarigny   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Road Federico Fellini Dino De Laurentiis
Carlo Ponti
  Italija
Summertime David Lean Ilya Lopert   Italija/  SAD
Najbolji britanski film Richard III Laurence Olivier Laurence Olivier
The Colditz Story Guy Hamilton Ivan Foxwell
The Dam Busters Michael Anderson
The Ladykillers Alexander Mackendrick Seth Holt
Michael Balcon
The Night My Number Came Up Leslie Norman Michael Balcon
The Prisoner Peter Glenville Vivian Cox
Simba Brian Desmond Hurst Peter De Sarigny
1957.
Najbolji strani film Gervaise René Clément Annie Dorfmann   Francuska
Friends for Life Franco Rossi Carlo Civallero   Italija
Baby Doll Elia Kazan Elia Kazan
Tennessee Williams
  SAD
The Battle of the River Plate Michael Powell
Emeric Pressburger
Michael Powell
Emeric Pressburger
  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Unfrocked One Léo Joannon Alain Poiré
Roger Ribadeau-Dumas
  Francuska
Guys and Dolls Joseph L. Mankiewicz Samuel Goldwyn   SAD
The Killing Stanley Kubrick James B. Harris   SAD
The Man Who Never Was Ronald Neame André Hakim   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Man with the Golden Arm Otto Preminger Otto Preminger   SAD
Picnic Joshua Logan Fred Kohlmar   SAD
The Cricket Samson Samsonov   SSSR
Reach for the Sky Lewis Gilbert Daniel M. Angel   Ujedinjeno Kraljevstvo
Buntovnik bez razloga Nicholas Ray David Weisbart   SAD
The Shadow   Poljska
Smiles of a Summer Night Ingmar Bergman Allan Ekelund   Švedska
A Town Like Alice Jack Lee Joseph Janni   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Trouble with Harry Alfred Hitchcock Alfred Hitchcock   SAD
War and Peace King Vidor Dino De Laurentiis   Italija/  SAD
Yield to the Night J. Lee Thompson Kenneth Harper   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film Reach for the Sky Lewis Gilbert Daniel M. Angel
The Battle of the River Plate Michael Powell
Emeric Pressburger
Michael Powell
Emeric Pressburger
The Dam Busters Michael Anderson
The Man Who Never Was Ronald Neame André Hakim
A Town Like Alice Jack Lee Joseph Janni
Yield to the Night J. Lee Thompson Kenneth Harper
1958.
Najbolji strani film Most na rijeci Kwai David Lean Sam Spiegel   Ujedinjeno Kraljevstvo
12 Angry Men Sidney Lumet Henry Fonda
Reginald Rose
  SAD
3:10 za Yumu Delmer Daves David Heilweil   SAD
The Bachelor Party Delbert Mann Harold Hecht   SAD
He Who Must Die Jules Dassin Henri Bérard   Italija/  Francuska
Edge of the City Martin Ritt David Susskind   SAD
Heaven Knows, Mr. Allison John Huston Buddy Adler
Eugene Frenke
  SAD
Song of the Road Satyajit Ray Government of West Bengal   Indija
Paths of Glory Stanley Kubrick Kirk Douglas
James B. Harris
Stanley Kubrick
  SAD
Gate of Lilacs René Clair René Clair   Francuska/  Italija
The Prince and the Showgirl Laurence Olivier Laurence Olivier   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Shiralee Leslie Norman Michael Balcon
Jack Rix
  Ujedinjeno Kraljevstvo
That Night! John Newland Himan Brown   SAD
The Tin Star Anthony Mann William Perlberg
George Seaton
  SAD
A Man Escaped Robert Bresson Alain Poiré
Jean Thuillier
  Francuska
Windom's Way Ronald Neame John Bryan   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film Most na rijeci Kwai David Lean Sam Spiegel
The Prince and the Showgirl Laurence Olivier Laurence Olivier
The Shiralee Leslie Norman Michael Balcon
Jack Rix
Windom's Way Ronald Neame John Bryan
1959.
Najbolji strani film Room at the Top Jack Clayton James Woolf
John Woolf
  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Unvanquished Satyajit Ray Satyajit Ray   Indija
Cat on a Hot Tin Roof Richard Brooks Lawrence Weingarten   SAD
The Defiant Ones Stanley Kramer Stanley Kramer   SAD
Ice Cold in Alex J. Lee Thompson W.A. Whittaker   Ujedinjeno Kraljevstvo
Indiscreet Stanley Donen Stanley Donen   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Cranes are Flying Mikhail Kalatozov Mikhail Kalatozov   SSSR
No Down Payment Martin Ritt Jerry Wald   SAD
Nights of Cabiria Federico Fellini Dino De Laurentiis   Italija
Orders to Kill Anthony Asquith Anthony Havelock-Allan   Ujedinjeno Kraljevstvo
Sea of Sand Guy Green Robert S. Baker
Monty Berman
  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Sheepman George Marshall Edmund Grainger   SAD
Wild Strawberries Ingmar Bergman Allan Ekelund   Švedska
The Young Lions Edward Dmytryk Al Lichtman   SAD
Najbolji britanski film Room at the Top Jack Clayton James Woolf
John Woolf
Ice Cold in Alex J. Lee Thompson W.A. Whittaker
Indiscreet Stanley Donen Stanley Donen
Orders to Kill Anthony Asquith Anthony Havelock-Allan
Sea of Sand Guy Green Robert S. Baker
Monty Berman

1960-eUredi

Kategorija Film Režiser Producent Država
1960
Najbolji strani film Ben-Hur William Wyler Sam Zimbalist   SAD
Anatomy of a Murder Otto Preminger Otto Preminger   SAD
The Magician Ingmar Bergman   Švedska
The Big Država William Wyler Gregory Peck
William Wyler
  SAD
Compulsion Richard Fleischer Richard D. Zanuck   SAD
Gigi Vincente Minnelli Arthur Freed   SAD
Look Back in Anger Tony Richardson Harry Saltzman   Ujedinjeno Kraljevstvo
Maigret Lays a Trap Jean Delannoy J.P. Guibert   Francuska
North West Frontier J. Lee Thompson Marcel Hellman   Ujedinjeno Kraljevstvo
Priča o opatici Fred Zinnemann Henry Blanke   SAD
Ashes and Diamonds Andrzej Wajda   Poljska
Sapphire Basil Dearden Michael Relph   Ujedinjeno Kraljevstvo
Neki to vole vruće Billy Wilder Billy Wilder   SAD
Tiger Bay J. Lee Thompson John Hawkesworth
Leslie Parkyn
Julian Wintle
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Yesterday's Enemy Val Guest Michael Carreras   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film Sapphire Basil Dearden Michael Relph
Look Back in Anger Tony Richardson Harry Saltzman
North West Frontier J. Lee Thompson Marcel Hellman
Tiger Bay J. Lee Thompson John Hawkesworth
Leslie Parkyn
Julian Wintle
Yesterday's Enemy Val Guest Michael Carreras
1961
Najbolji strani film Apartman Billy Wilder Billy Wilder   SAD
The Angry Silence Guy Green Richard Attenborough
Bryan Forbes
  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Adventure Michelangelo Antonioni Cino Del Duca
Raymond Hakim
Robert Hakim
Amato Pennasilico
Luciano Perugia
  Italija/  Francuska
La Dolce Vita Federico Fellini Giuseppe Amato
Angelo Rizzoli
  Italija/  Francuska
Elmer Gantry Richard Brooks Bernard Smith   SAD
Hiroshima, ljubavi moja Alain Resnais Anatole Dauman
Samy Halfon
  Francuska/  Japan
Inherit the Wind Stanley Kramer Stanley Kramer   SAD
Let's Make Love George Cukor Jerry Wald   SAD
Black Orpheus Marcel Camus Sacha Gordine   Francuska/  Italija/  Brazil
Never on Sunday Jules Dassin   Grčka
The 400 Blows François Truffaut   Francuska
Saturday Night and Sunday Morning Karel Reisz Tony Richardson   Ujedinjeno Kraljevstvo
Shadows John Cassavetes Maurice McEndree   SAD
Spartacus Stanley Kubrick Edward Lewis   SAD
The Testament of Orpheus Jean Cocteau Jean Thuillier   Francuska
The Trials of Oscar Wilde Ken Hughes Irving Allen
Albert R. Broccoli
Harold Huth
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Tunes of Glory Ronald Neame Colin Lesslie   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film Saturday Night and Sunday Morning Karel Reisz Tony Richardson
The Angry Silence Guy Green Richard Attenborough
Bryan Forbes
The Trials of Oscar Wilde Ken Hughes Irving Allen
Albert R. Broccoli
Harold Huth
Tunes of Glory Ronald Neame Colin Lesslie
1962
Najbolji strani film Ballad of a Soldier Grigorij Čukraj M. Černova   SSSR
The Hustler Robert Rossen Robert Rossen   SAD
The World of Apu Satyajit Ray Satyajit Ray   Indija
The Innocents Jack Clayton Jack Clayton   Ujedinjeno Kraljevstvo
Judgment at Nuremberg Stanley Kramer Stanley Kramer   SAD
The Long and the Short and the Tall Leslie Norman Michael Balcon   Ujedinjeno Kraljevstvo
Rocco and His Brothers Luchino Visconti Goffredo Lombardo   Italija
The Sundowners Fred Zinnemann Gerry Blatner   Ujedinjeno Kraljevstvo
A Taste of Honey Tony Richardson Tony Richardson   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Night Watch Jacques Becker Serge Silberman   Francuska
Whistle Down the Wind Bryan Forbes Richard Attenborough   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film A Taste of Honey Tony Richardson Tony Richardson
The Innocents Jack Clayton Jack Clayton
The Long and the Short and the Tall Leslie Norman Michael Balcon
The Sundowners Fred Zinnemann Gerry Blatner
Whistle Down the Wind Bryan Forbes Richard Attenborough
1963
Najbolji strani film Lawrence od Arabije David Lean Sam Spiegel   Ujedinjeno Kraljevstvo
Last Year at Marienbad Alain Resnais Pierre Courau
Raymond Froment
  Francuska/  Italija
Billy Budd Peter Ustinov Peter Ustinov   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Elusive Corporal Jean Renoir Adry de Carbuccia
Roland Girard
  Francuska
The Lady with the Dog Iosif Kheifits   SSSR
The Naked Island Kaneto Shindō   Japan
Jules i Jim François Truffaut   Francuska
A Kind of Loving John Schlesinger Joseph Janni   Ujedinjeno Kraljevstvo
The L-Shaped Room Bryan Forbes Richard Attenborough
James Woolf
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Lola Jacques Demy Georges de Beauregard
Carlo Ponti
  Francuska/  Italija
The Manchurian Candidate John Frankenheimer George Axelrod
John Frankenheimer
  SAD
The Miracle Worker Arthur Penn Fred Coe   SAD
Only Two Can Play Sidney Gilliat Leslie Gilliat   Ujedinjeno Kraljevstvo
Phaedra Jules Dassin Jules Dassin   Grčka
Through a Glass Darkly Ingmar Bergman Allan Ekelund   Švedska
Thou Shalt Not Kill Claude Autant-Lara Moris Ergas   Italija/  Jugoslavija/  Lihtenštajn
The Long Absence Henri Colpi   Francuska/  Italija
Priča sa zapadne strane Jerome Robbins
Robert Wise
Robert Wise   SAD
Najbolji britanski film Lawrence od Arabije David Lean Sam Spiegel
Billy Budd Peter Ustinov Peter Ustinov
A Kind of Loving John Schlesinger Joseph Janni
The L-Shaped Room Bryan Forbes Richard Attenborough
James Woolf
Only Two Can Play Sidney Gilliat Leslie Gilliat
1964
Najbolji strani film Tom Jones Tony Richardson Tony Richardson   Ujedinjeno Kraljevstvo
Federico Fellini Angelo Rizzoli   Italija
Billy Liar John Schlesinger Joseph Janni   Ujedinjeno Kraljevstvo
David and Lisa Frank Perry Paul M. Heller   SAD
Days of Wine and Roses Blake Edwards Martin Manulis   SAD
Divorce, Italian Style Pietro Germi Franco Cristaldi   Italija
Hud Martin Ritt Irving Ravetch
Martin Ritt
  SAD
Knife in the Water Roman Polanski Stanislaw Zylewicz   Poljska
The Four Days of Naples Nanni Loy Goffredo Lombardo   Italija
The Servant Joseph Losey Joseph Losey
Norman Priggen
  Ujedinjeno Kraljevstvo
This Sporting Life Lindsay Anderson Karel Reisz   Ujedinjeno Kraljevstvo
To Kill a Mockingbird Robert Mulligan Alan J. Pakula   SAD
Najbolji britanski film Tom Jones Tony Richardson Tony Richardson
Billy Liar John Schlesinger Joseph Janni
The Servant Joseph Losey Joseph Losey
Norman Priggen
The L-Shaped Room Bryan Forbes Richard Attenborough
James Woolf
This Sporting Life Lindsay Anderson Karel Reisz
1965
Najbolji strani film Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb Stanley Kubrick Stanley Kubrick   Ujedinjeno Kraljevstvo
Becket Peter Glenville Hal B. Wallis   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Pumpkin Eater Jack Clayton James Woolf   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Train John Frankenheimer Jules Bricken   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film Dr. Strangelove Or: How I Learned To Stop Worrying And Love The Bomb Stanley Kubrick Stanley Kubrick
Becket Peter Glenville Hal B. Wallis
The Pumpkin Eater Jack Clayton James Woolf
The Train John Frankenheimer Jules Bricken
1966
Najbolji strani film Moja lijepa gospođice George Cukor Jack L. Warner   SAD
Grk Zorba Michael Cacoyannis Michael Cacoyannis   Grčka/  SAD
Hamlet Grigori Kozintsev   SSSR
The Hill Sidney Lumet Kenneth Hyman   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Knack …and How to Get It Richard Lester Oscar Lewenstein   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film The IPCRESS File Sidney J. Furie Harry Saltzman
Darling John Schlesinger Joseph Janni
The Hill Sidney Lumet Kenneth Hyman
The Knack …and How to Get It Richard Lester Oscar Lewenstein
1967
Najbolji strani film Who's Afraid of Virginia Woolf? Mike Nichols Ernest Lehman   SAD
Doktor Živago David Lean David Lean
Carlo Ponti
  SAD
Morgan: A Suitable Case for Treatment Karel Reisz Leon Clore   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Spy Who Came In From The Cold Martin Ritt Martin Ritt   Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji britanski film The Spy Who Came In From The Cold Martin Ritt Martin Ritt
Alfie Lewis Gilbert Lewis Gilbert
Georgy Girl Silvio Narizzano Robert A. Goldston
Otto Plaschkes
Morgan: A Suitable Case for Treatment Karel Reisz Leon Clore
1968
Najbolji strani film Čovjek za sva vremena Fred Zinnemann Fred Zinnemann   Ujedinjeno Kraljevstvo
Bonnie i Clyde Arthur Penn Warren Beatty   SAD
U vrelini noći Norman Jewison Walter Mirisch   SAD
Jedan čovjek i jednna žena Claude Lelouch   Francuska
Najbolji britanski film Čovjek za sva vremena Fred Zinnemann Fred Zinnemann
Accident Joseph Losey Joseph Losey
Norman Priggen
Blow-Up Michelangelo Antonioni Carlo Ponti
The Deadly Affair Sidney Lumet Sidney Lumet
1969
Najbolji film Diplomac Mike Nichols Mike Nichols   SAD
2001: Odiseja u svemiru Stanley Kubrick Stanley Kubrick   Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Oliver! Carol Reed John Woolf   Ujedinjeno Kraljevstvo
Strogo kontrolirani vlakovi Jiří Menzel Dr. Zdenek Oves   Čehoslovačka

1970-eUredi

Kategorija Film Režiser Producent Država
1970
Najbolji film Ponoćni kauboj John Schlesinger Jerome Hellman   SAD
Oh! What a Lovely War Richard Attenborough Richard Attenborough
Brian Duffy
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Women in Love Ken Russell Larry Kramer   Ujedinjeno Kraljevstvo
Z Costa Gavras   Francuska
1971
Najbolji film Butch Cassidy i Sundance Kid George Roy Hill John Foreman   SAD
Kes Kenneth Loach Tony Garnett   Ujedinjeno Kraljevstvo
M* A* S* H Robert Altman Ingo Preminger   SAD
Ryanova kći David Lean Anthony Havelock-Allan   Ujedinjeno Kraljevstvo
1972
Najbolji film Sunday Bloody Sunday John Schlesinger Joseph Janni   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Go-Between Joseph Losey John Heyman
Denis Johnson
Norman Priggen
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Death in Venice Luchino Visconti Luchino Visconti   Italija/  Francuska
Taking Off Miloš Forman Alfred W. Crown   SAD
1973
Najbolji film Cabaret Bob Fosse Cy Feuer   SAD
Paklena narandža Stanley Kubrick Stanley Kubrick   Ujedinjeno Kraljevstvo
Francuska veza William Friedkin Philip D'Antoni   SAD
The Last Picture Show Peter Bogdanovich Stephen J. Friedman   SAD
1974
Najbolji film Day for Night François Truffaut Marcel Berbert   Francuska/  Italija
Diskretni šarm buržoazije Luis Buñuel Serge Silberman   Francuska/  Italija/  Španija
The Day of the Jackal Fred Zinnemann John Woolf   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Don't Look Now Nicolas Roeg Peter Katz   Italija/  Ujedinjeno Kraljevstvo
1975
Najbolji film Lacombe Lucien Louis Malle Louis Malle
Claude Nedjar
  Francuska/  Zapadna Njemačka/  Italija
Kineska četvrt Roman Polanski Robert Evans   SAD
The Last Detail Hal Ashby Gerald Ayres   SAD
Murder on the Orient Express Sidney Lumet John Brabourne
Richard B. Goodwin
  Ujedinjeno Kraljevstvo
1976
Najbolji film Alice Doesn't Live Here Anymore Martin Scorsese Audrey Maas
David Susskind
  SAD
Barry Lyndon Stanley Kubrick Stanley Kubrick   Ujedinjeno Kraljevstvo
Dog Day Afternoon Sidney Lumet Martin Bregman
Martin Elfand
  SAD
Ralje Steven Spielberg David Brown
Richard D. Zanuck
  SAD
1977
Najbolji film Let iznad kukavičjeg gnijezda Miloš Forman Michael Douglas
Saul Zaentz
  SAD
Svi predsjednikovi ljudi Alan J. Pakula Walter Coblenz   SAD
Bugsy Malone Alan Parker Alan Marshall   Ujedinjeno Kraljevstvo
Taksist Martin Scorsese Julia Phillips
Michael Phillips
  SAD
1978
Najbolji film Annie Hall Woody Allen Charles H. Joffe
Jack Rollins
  SAD
Nedostižni most Richard Attenborough Joseph E. Levine
Richard P. Levine
  SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Network Sidney Lumet Howard Gottfried   SAD
Rocky John G. Avildsen Robert Chartoff
Irwin Winkler
  SAD
1979
Najbolji film Julia Fred Zinnemann Richard Roth   SAD
Close Encounters of the Third Kind Steven Spielberg Julia Phillips
Michael Phillips
  SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Midnight Express Alan Parker Alan Marshall
David Puttnam
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Star Wars George Lucas Gary Kurtz   SAD

1980-eUredi

Kategorija Film Režiser Producent Država
1980
Najbolji film Manhattan Woody Allen Charles H. Joffe   SAD
Apokalipsa danas Francis Coppola Francis Coppola   SAD
Kineski sindrom James Bridges Michael Douglas   SAD
Lovac na jelene Michael Cimino Michael Cimino
Michael Deeley
John Peverall
Barry Spikings
  SAD
1981
Najbolji film Čovjek-slon David Lynch Jonathan Sanger   Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Dobro došli, gospodine Chance Hal Ashby Andrew Braunsberg   SAD
Kagemuša Akira Kurosawa Akira Kurosawa   Japan
Kramer protiv Kramera Robert Benton Stanley R. Jaffe   SAD
1982
Najbolji film Vatrene kočije Hugh Hudson David Puttnam   Ujedinjeno Kraljevstvo
Atlantic City Louis Malle Denis Héroux
John Kemeny
  SAD/  Kanada/   Francuska
Žena francuskog poručnika Karel Reisz Leon Clore   Ujedinjeno Kraljevstvo
Gregory's Girl Bill Forsyth Davina Belling
Clive Parsons
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Otimači izgubljenog kovčega Steven Spielberg Frank Marshall   SAD
1983
Najbolji film Gandhi Richard Attenborough Richard Attenborough   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Indija
E.T. Steven Spielberg Kathleen Kennedy
Steven Spielberg
  SAD
Nestao Costa Gavras Edward Lewis
Mildred Lewis
  SAD
Ljetnikovac na Zlatnom jezeru Mark Rydell Bruce Gilbert   SAD
Best Foreign Language Film Christ Stopped at Eboli Francesco Rosi Nicola Carraro
Franco Cristaldi
  Francuska/  Italija
Das Boot Wolfgang Petersen Günter Rohrbach   Zapadna Njemačka
Diva Jean-Jacques Beineix Irène Silberman
Serge Silberman
  Francuska
Fitzcarraldo Werner Herzog Werner Herzog
Willi Segler
Lucki Stipetić
  Peru/  Zapadna Njemačka
1984
Najbolji film Obrazujući Ritu Lewis Gilbert Lewis Gilbert   Ujedinjeno Kraljevstvo
Heat and Dust James Ivory Ismail Merchant   Ujedinjeno Kraljevstvo
Local Hero Bill Forsyth David Puttnam   Ujedinjeno Kraljevstvo
Tootsie Sydney Pollack Sydney Pollack
Dick Richards
  SAD
Best Foreign Language Film Danton Andrzej Wajda Margaret Menegoz
Barbara Pec-Slesicka
  Francuska/  Poljska/  Zapadna Njemačka
Fanny i Alexander Ingmar Bergman Jörn Donner   Švedska/  Francuska/  Zapadna Njemačka
La Traviata Franco Zeffirelli Tarak Ben Ammar   Italija
Confidentially Yours François Truffaut Armand Barbault
François Truffaut
  Francuska
1985
Najbolji film Polja smrti Roland Joffé David Puttnam   Ujedinjeno Kraljevstvo
The Dresser Peter Yates Ronald Harwood
Peter Yates
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Paris, Texas Wim Wenders Anatole Dauman
Don Guest
  Francuska/  Zapadna Njemačka
A Private Function Malcolm Mowbray Mark Shivas   Ujedinjeno Kraljevstvo
Best Foreign Language Film Carmen Carlos Saura Emiliano Piedra   Španija
The Return of Martin Guerre Daniel Vigne   Francuska
Un amour de Swann Volker Schlöndorff Margaret Ménégoz   Francuska /   Zapadna Njemačka
Un dimanche à la campagne Bertrand Tavernier Alain Sarde   Francuska
1986
Najbolji film Purpurna ruža Kaira Woody Allen Robert Greenhut
Woody Allen
  SAD
Amadeus Miloš Forman Saul Zaentz Miloš Forman   SAD
Povratak u budućnost Robert Zemeckis Neil Canton
Bob Gale
Robert Zemeckis
  SAD
Put u Indiju David Lean John Brabourne
Richard B. Goodwin
David Lean
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Svjedok Peter Weir Edward S. Feldman Peter Weir   SAD
Best Foreign Language Film Oberst Redl István Szabó József Marx   Mađarska /   Austrija /   Zapadna Njemačka
Carmen Francesco Rosi Patrice Ledoux   Italija
Dim Sum: A Little Bit of Heart Wayne Wang Tom Sternberg   SAD
Subway Luc Besson François Ruggieri   Francuska
1987
Najbolji film Soba sa pogledom James Ivory Ismail Merchant James Ivory   Ujedinjeno Kraljevstvo
Hannah i njene sestre Woody Allen Robert Greenhut
Woody Allen
  SAD
Misija Roland Joffé Fernando Ghia
David Puttnam
Roland Joffé
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Mona Lisa Neil Jordan Patrick Cassavetti
Stephen Woolley
Neil Jordan
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Best Foreign Language Film Ran Akira Kurosawa Serge Silberman   Japan/  Francuska
Betty Blue Jean-Jacques Beineix Jean-Jacques Beineix   Francuska
Ginger and Fred Federico Fellini Alberto Grimaldi   Italija/  Francuska/  Zapadna Njemačka
Otello Franco Zeffirelli Menahem Golan   Italija/  Nizozemska
1988
Najbolji film Jean de Florette Claude Berri Claude Berri   Francuska/   Švicarska/  Italija
Vapaj za slobodom Richard Attenborough Richard Attenborough   Ujedinjeno Kraljevstvo
Hope and Glory John Boorman John Boorman   Ujedinjeno Kraljevstvo
Radio Days Woody Allen Robert Greenhut   SAD
Best Foreign Language Film Žrtva Andrei Tarkovsky Anna-Lena Wibom   Švedska/  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Jean de Florette Claude Berri Pierre Grunstein
Alain Poiré
  Francuska/  Švicarska/  Italija
Manon des Sources Claude Berri Pierre Grunstein
Alain Poiré
  Francuska/  Švicarska/  Italija
My Life as a Dog Lasse Hallström Waldemar Bergendahl   Švedska
1989
Najbolji film Posljednji kineski car Bernardo Bertolucci Jeremy Thomas
Bernardo Bertolucci
  Francuska/  Italija/   Ujedinjeno Kraljevstvo
Au revoir, les enfants Louis Malle Louis Malle   Francuska/  Zapadna Njemačka
Babette's Feast Gabriel Axel Just Betzer
Bo Christensen
  Danska
Riba zvana Vanda Charles Crichton Michael Shamberg   SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji ne-engleski film Babette's Feast Gabriel Axel Just Betzer   Danska
Au revoir, les enfants Louis Malle Louis Malle   Francuska/  Zapadna Njemačka
Dark Eyes Nikita Mihalkov Carlo Cucchi   Italija
Nebo nad Berlinom Wim Wenders Anatole Dauman   Zapadna Njemačka/  Francuska

1990-eUredi

Kategorija Film Režiser Producent Država
1990
Najbolji film Društvo mrtvih pjesnika Peter Weir Steven Haft
Paul Junger Witt
Tony Thomas
  SAD
Moje lijevo stopalo Jim Sheridan Noel Pearson   Irska/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Shirley Valentine Lewis Gilbert Lewis Gilbert   Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Kad je Harry sreo Sally Rob Reiner Rob Reiner
Andrew Scheinman
  SAD
Najbolji ne-engleski film Life and Nothing But Bertrand Tavernier René Cleitman   Francuska
Pelle the Conqueror Bille August Per Holst   Danska/  Švedska
Salaam Bombay! Mira Nair Gabriel Auer
Mira Nair
  Indija/  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Žene na rubu nervnog sloma Pedro Almodóvar Pedro Almodóvar   Španija
1991
Najbolji film Dobri momci Martin Scorsese Robert Chartoff
Irwin Winkler
  SAD
Crimes and Misdemeanors Woody Allen Robert Greenhut   SAD
Vozeći gospođicu Daisy Bruce Beresford Lili Fini Zanuck
Richard D. Zanuck
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Zgodna žena Garry Marshall Arnon Milchan
Steven Reuther
  SAD
Najbolji ne-engleski film Cinema Paradiso Giuseppe Tornatore Franco Cristaldi   Italija
Isus iz Montreala Denys Arcand Roger Frappier Pierre Gendron   Kanada/  Francuska
Milou en mai Louis Malle   Francuska/  Italija
Romauld and Juliette Coline Serreau Jean-Louis Piel Philippe Carcassonne   Francuska
1992
Najbolji film The Commitments Alan Parker Lynda Myles
Roger Randall-Cutler
  Irska/  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Ples s vukovima Kevin Costner Kevin Costner
Jim Wilson
  SAD
Kad jaganjci utihnu Jonathan Demme Ron Bozman
Edward Saxon
Kenneth Utt
  SAD
Thelma & Louise Ridley Scott Mimi Polk   SAD
Najbolji ne-engleski film The Nasty Girl Michael Verhoeven Michael Senftleben   Zapadna Njemačka
Cyrano de Bergerac Jean-Paul Rappeneau René Cleitman Michel Seydoux   Francuska
The Hairdresser's Husband Patrice Leconte Thierry de Ganay   Francuska
Toto the Hero Jaco Van Dormael Pierre Drouot Dany Geys   Belgija

/  Francuska/  Njemačka

1993
Najbolji film Howards End James Ivory Ismail Merchant   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Japan
The Crying Game Neil Jordan Stephen Woolley   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Japan
The Player Robert Altman David Brown
Michael Tolkin
Nick Wechsler
  SAD
Strictly Ballroom Baz Luhrmann Tristram Miall   Australija
Nepomirljivi Clint Eastwood Clint Eastwood   SAD
Najbolji ne-engleski film Raise the Red Lantern Zhang Yimou Fu-Sheng Chiu   Kina/  Hong Kong/  Tajvan
Les Amants du Pont-Neuf Leos Carax Christian Fechner   Francuska
Delicatessen Jean-Pierre Jeunet
Marc Caro
Claudie Ossard   Francuska
Europa Europa Agnieszka Holland Artur Brauner Margaret Ménégoz   Njemačka/  Francuska/  Poljska
Najbolji britanski film "Alexander Korda" The Crying Game Neil Jordan Stephen Woolley   Ujedinjeno Kraljevstvo /   Japan
1994
Najbolji film Schindlerova lista Steven Spielberg Branko Lustig
Gerald R. Molen
Steven Spielberg
  SAD
The Piano Jane Campion Jan Chapman   Australija/  Novi Zeland/  Francuska
The Remains of the Day James Ivory John Calley
Ismail Merchant
Mike Nichols
James Ivory
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Shadowlands Richard Attenborough Richard Attenborough
Brian Eastman
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji ne-engleski film Farewell My Concubine Chen Kaige Feng Hsu   Kina/  Hong Kong
Un cœur en hiver Claude Sautet Jean-Louis Livi Philippe Carcassonne   Francuska
Like Water for Chocolate Alfonso Arau Alfonso Arau   Meksiko
Indochine Régis Wargnier Eric Heumann   Francuska
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Shadowlands Richard Attenborough Brian Eastman   Ujedinjeno Kraljevstvo
Tom & Viv Brian Gilbert Marc Samuelson Harvey Kass Peter Samuelson   Ujedinjeno Kraljevstvo /   SAD
Naked Mike Leigh Simon Channing-Williams   Ujedinjeno Kraljevstvo
Raining Stones Ken Loach Sally Hibbin   Ujedinjeno Kraljevstvo
1995
Najbolji film Četiri vjenčanja i sprovod Mike Newell Duncan Kenworthy   Ujedinjeno Kraljevstvo
Forrest Gump Robert Zemeckis Wendy Finerman
Steve Starkey
Steve Tisch
  SAD
Pulp Fiction Quentin Tarantino Lawrence Bender   SAD
Quiz Show Robert Redford Michael Jacobs
Julian Krainin
Michael Nozik
  SAD
Najbolji ne-engleski film To Live Zhang Yimou Fu-Sheng Chiu   Kina/  Hong Kong
Three Colours: Red Krzysztof Kieślowski Marin Karmitz   Francuska/  Poljska/  Švicarska
Eat Drink Man Woman Ang Lee Li-Kong Hsu   Tajvan/  SAD
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Shallow Grave Danny Boyle Andrew Macdonald   Ujedinjeno Kraljevstvo
Backbeat Iain Softley Finola Dwyer   Ujedinjeno Kraljevstvo /   Njemačka
Bhaji on the Beach Gurinder Chadha Nadine Marsh-Edwards   Ujedinjeno Kraljevstvo
Priest Antonia Bird George S. J. Faber   Ujedinjeno Kraljevstvo
1996
Najbolji film Sense and Sensibility Ang Lee Lindsay Doran   SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Usual Suspects Bryan Singer Michael McDonnell   SAD
Babe Chris Noonan Bill Miller
George Miller
Doug Mitchell
  Australija/  SAD
The Madness of King George Nicholas Hytner Stephen Evans
David Parfitt
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Najbolji ne-engleski film Il Postino Michael Radford Mario Cecchi Gori
Vittorio Cecchi Gori Gaetano Daniele
  Francuska/  Italija/  Belgija
Les Misérables Claude Lelouch Claude Lelouch   Francuska
La Reine Margot Patrice Chéreau Pierre Grunstein   Francuska/  Italija/  Njemačka
Burnt by the Sun Nikita Mikhalkov Michel Seydoux   Rusija/  Francuska
Najbolji britanski film "Alexander Korda" The Madness of King George Nicholas Hytner Stephen Evans
David Parfitt
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Carrington Christopher Hampton Ronald Shedlo John McGrath   Ujedinjeno Kraljevstvo /   Francuska
Trainspotting Danny Boyle Andrew Macdonald   Ujedinjeno Kraljevstvo
Land and Freedom Ken Loach Rebecca O'Brien   Ujedinjeno Kraljevstvo /   Španija /   Njemačka /   Italija
1997
Najbolji film Engleski pacijent Anthony Minghella Saul Zaentz   SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Fargo Joel Coen Ethan Coen   SAD
Secrets & Lies Mike Leigh Simon Channing-Williams   Francuska/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Shine Scott Hicks Jane Scott   Australija
Najbolji ne-engleski film Ridicule Patrice Leconte Frédéric Brillion Philippe Carcassonne Gilles Legrand   Francuska
Antonia's Line Marleen Gorris Hans De Weers   Nizozemska/  Belgija

/  Ujedinjeno Kraljevstvo

Kolya Jan Svěrák Eric Abraham   Češka Republika
Nelly and Monsieur Arnaud Claude Sautet Alain Sarde   Francuska
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Secrets & Lies Mike Leigh Simon Channing-Williams   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Richard III Richard Loncraine Lisa Katselas Paré
Stephen Bayly
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Brassed Off Mark Herman Steve Abbott   Ujedinjeno Kraljevstvo /   SAD
Carla's Song Ken Loach Sally Hibbin   Ujedinjeno Kraljevstvo /   Španija /   Njemačka
1998
Najbolji film The Full Monty Peter Cattaneo Uberto Pasolini   Ujedinjeno Kraljevstvo
L.A. Confidential Curtis Hanson Curtis Hanson
Arnon Milchan
Michael Nathanson
  SAD
Mrs. Brown John Madden Sarah Curtis   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Irska/  SAD
Titanic James Cameron James Cameron
Jon Landau
  SAD
Najbolji ne-engleski film L'Appartement Gilles Mimouni Georges Benayoun   Francuska/  Španija/  Italija
Lucie Aubrac Claude Berri Pierre Grunstein   Francuska
Ma vie en rose Alain Berliner Carole Scotta   Francuska/  Belgija

/  Ujedinjeno Kraljevstvo

The Tango Lesson Sally Potter Christopher Sheppard
Oscar Kramer
  Argentina/  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska/  Njemačka/  Nizozemska
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Nil by Mouth Gary Oldman Luc Besson Douglas Urbanski   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
The Full Monty Peter Cattaneo Uberto Pasolini   Ujedinjeno Kraljevstvo
Mrs. Brown John Madden Sarah Curtis   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Irska/  SAD
Regeneration Gillies MacKinnon Allan Scott Peter R. Simpson   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Kanada
The Borrowers Peter Hewitt Tim Bevan Eric Fellner Rachel Talalay   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Kanada
24 7: Twenty Four Seven Shane Meadows Imogen West   Ujedinjeno Kraljevstvo
1999
Najbolji film Zaljubljeni Shakespeare John Madden Donna Gigliotti
Marc Norman
David Parfitt
Harvey Weinstein
Edward Zwick
  SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Elizabeth Shekhar Kapur Tim Bevan
Eric Fellner
Alison Owen
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Spašavanje vojnika Ryana Steven Spielberg Ian Bryce
Mark Gordon
Gary Levinsohn
Steven Spielberg
  SAD
The Truman Show Peter Weir Edward S. Feldman
Andrew Niccol
Scott Rudin
Adam Schroeder
  SAD
Najbolji ne-engleski film Central Station Walter Salles Arthur Cohn Martine de Clermont-Tonnerre   Brazil/  Francuska
Život je lijep Roberto Benigni Elda Ferri
Gianluigi Braschi
  Italija
Le Bossu Philippe de Broca Patrick Godeau   Francuska/  Italija/  Njemačka
Live Flesh Pedro Almodóvar Agustín Almodóvar   Španija/  Francuska
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Elizabeth Shekhar Kapur Alison Owen Eric Fellner Tim Bevan   Ujedinjeno Kraljevstvo
Hilary and Jackie Anand Tucker Andy Paterson Nicolas Kent   Ujedinjeno Kraljevstvo
Little Voice Mark Herman Elizabeth Karlsen   Ujedinjeno Kraljevstvo
Lock, Stock and Two Smoking Barrels Guy Ritchie Matthew Vaughn   Ujedinjeno Kraljevstvo
Sliding Doors Peter Howitt Sydney Pollack Philippa Braithwaite William Horberg   Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD

2000-eUredi

Kategorija Film Režiser Producent Država
2000.
53. dodjela
Najbolji film Američka ljepota Sam Mendes Bruce Cohen
Dan Jinks
  SAD
East is East Damien O'Donnell Leslee Udwin   Ujedinjeno Kraljevstvo
Kraj jedne ljubavne priče Neil Jordan Neil Jordan
Stephen Woolley
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Šesto čulo M. Night Shyamalan Frank Marshall
Kathleen Kennedy
Barry Mendel
  SAD
Talentirani gospodin Ripley Anthony Minghella William Horberg
Tom Sternberg
  SAD
Najbolji ne-engleski film Sve o mojoj majci Pedro Almodóvar Agustín Almodóvar   Španija/  Francuska
Buena Vista Social Club Wim Wenders Rosa Bosch Ulrich Felsberg
Deepak Nayar
  Njemačka/  Kuba/  SAD/  Francuska/  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Celebration Thomas Vinterberg Birgitte Hald
Morten Kaufmann
  Danska/  Švedska
Run Lola Run Tom Tykwer Stefan Arndt   Njemačka
Najbolji britanski film "Alexander Korda" East Is East Damien O'Donnell Leslee Udwin   Ujedinjeno Kraljevstvo
Notting Hill Roger Michell Duncan Kenworthy   Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Topsy-Turvy Mike Leigh Simon Channing-Williams   Ujedinjeno Kraljevstvo
Wonderland Michael Winterbottom Michele Camarda
Andrew Eaton
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Ratcatcher Lynne Ramsay Gavin Emerson   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Onegin Martha Fiennes Ileen Maisel Simon Bosanquet   Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
2001.
54. dodjela
Najbolji film Gladijator Ridley Scott David Franzoni
Branko Lustig
Douglas Wick
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Almost Famous Cameron Crowe Ian Bryce
Cameron Crowe
  SAD
Billy Elliot Stephen Daldry Greg Brenman
Jon Finn
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Erin Brockovich Steven Soderbergh Danny DeVito
Michael Shamberg
Stacey Sher
  SAD
Tigar i zmaj Ang Lee Hsu Li Kong
Bill Kong
Ang Lee
  Tajvan/  Hong Kong/  SAD/
  Kina
Najbolji ne-engleski film Tigar i zmaj Ang Lee Hsu Li Kong
Bill Kong
Ang Lee
  Tajvan/  Hong Kong/  SAD/
  Kina
Djevojka na mostu Patrice Leconte Christian Fechner   Francuska
Harry, un ami qui vous veut du bien Dominik Moll Michel Saint-Jean   Francuska
In the Mood for Love Wong Kar-wai Wong Kar-wai   Hong Kong/  Francuska
Malèna Giuseppe Tornatore Harvey Weinstein Carlo Bernasconi   Italija/  SAD
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Billy Elliot Stephen Daldry Greg Brenman
Jonathan Finn
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Chicken Run Nick Park Peter Lord
David Sproxton
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Sexy Beast Jonathan Glazer Jeremy Thomas   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Španija
Last Resort Paweł Pawlikowski Ruth Caleb   Ujedinjeno Kraljevstvo
The House of Mirth Terence Davies Olivia Stewart   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska/  Njemačka/
  SAD
2002.
55. dodjela
Najbolji film Gospodar prstenova: Prstenova družina Peter Jackson Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Tim Sanders
Fran Walsh
  Novi Zeland/  SAD
Genijalni um Ron Howard Brian Grazer
Ron Howard
  SAD
Amélie Jean-Pierre Jeunet Jean-Marc Deschamps
Claudie Ossard
  Francuska/  Njemačka
Moulin Rouge Baz Luhrmann Fred Baron
Martin Brown
Baz Luhrmann
  Australija/  SAD
Shrek Andrew Adamson
Vicky Jenson
Jeffrey Katzenberg
Aron Warner
John H. Williams
  SAD
Najbolji ne-engleski film Amores Perros Alejandro González Iñárritu Alejandro González Iñárritu   Meksiko
Amélie Jean-Pierre Jeunet Claudie Ossard   Francuska/  Njemačka
Behind the Sun Walter Salles Arthur Cohn   Brazil/  Francuska/  Švicarska
Monsoon Wedding Mira Nair Caroline Baron   Indija/  SAD/  Francuska/
  Italija/  Njemačka
Profesorica klavira Michael Haneke Veit Heiduschka   Francuska/  Njemačka/  Poljska/
  Austrija
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Gosford Park Robert Altman Bob Balaban
David Levy
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD/  Njemačka/
  Italija
Bridget Jones's Diary Sharon Maguire Tim Bevan
Eric Fellner
Jonathan Cavendish
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Harry Potter i Kamen mudraca Chris Columbus David Heyman   Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Iris Richard Eyre Robert Fox
Scott Rudin
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Me Without You Sandra Goldbacher Finola Dwyer   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Njemačka
2003.
56. dodjela
Najbolji film Pijanist Roman Polanski Robert Benmussa
Roman Polanski
Alain Sarde
  Francuska/  Njemačka/  Ujedinjeno Kraljevstvo/
  Poljska
Chicago Rob Marshall Martin Richards   SAD/  Njemačka
Bande New Yorka Martin Scorsese Alberto Grimaldi
Harvey Weinstein
  SAD/  Njemačka/  Italija/
  Ujedinjeno Kraljevstvo/   Nizozemska
Sati Stephen Daldry Robert Fox
Scott Rudin
  SAD
Gospodar prstenova: Dvije kule Peter Jackson Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Fran Walsh
  Novi Zeland/  SAD
Najbolji ne-engleski film Talk to Her (Hable con ella) Pedro Almodóvar Agustín Almodóvar   Španija
And Your Mother Too (Y tu mamá también) Alfonso Cuarón Jorge Vergara   Meksiko
City of God (Cidade de Deus) Fernando Meirelles
Kátia Lund
Andrea Barata Ribeiro
Mauricio Andrade Ramos
  Brazil/  Francuska/  SAD
Devdas Sanjay Leela Bhansali Bharat Shah   Indija
Ratnici podzemlja Asif Kapadia Bertrand Faivre   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska/  Njemačka
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Ratnici podzemlja Asif Kapadia Bertrand Faivre   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska/  Njemačka
Sati Stephen Daldry Scott Rudin
Robert Fox
  SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Dirty Pretty Things Stephen Frears Tracey Seaward
Robert Jones
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Bend It Like Beckham Gurinder Chadha Deepak Nayar   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Njemačka/  SAD
The Magdalene Sisters Peter Mullan Frances Higson   Ujedinjeno Kraljevstvo
2004.
57. dodjela
Najbolji film Gospodar prstenova: Povratak kralja Peter Jackson Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Fran Walsh
  SAD/  Novi Zeland
Big Fish Tim Burton Bruce Cohen
Dan Jinks
Richard D. Zanuck
  SAD
Studengora Anthony Minghella Albert Berger
William Horberg
Sydney Pollack
Ron Yerxa
  SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Izgubljeni u prijevodu Sofia Coppola Sofia Coppola
Ross Katz
  SAD/  Japan
Gospodar i ratnik Peter Weir Samuel Goldwyn, Jr.
Duncan Henderson
Peter Weir
  SAD
Najbolji ne-engleski film In This World Michael Winterbottom Andrew Eaton
Anita Overland
  Ujedinjeno Kraljevstvo
The Barbarian Invasions (Les invasions barbares) Denys Arcand Denise Robert Daniel Louis   Kanada
The Triplets of Belleville (Les triplets de Belleville) Sylvain Chomet Didier Brunner   Francuska/  Belgija

/  Kanada/
  Ujedinjeno Kraljevstvo

To Be and To Have Nicolas Philibert Gilles Sandoz   Francuska
Good Bye Lenin! Wolfgang Becker Stefan Arndt   Njemačka
Spirited Away Hayao Miyazaki Toshio Suzuki   Japan
Najbolji britanski film "Alexander Korda" Touching the Void Kevin Macdonald John Smithson   Ujedinjeno Kraljevstvo
Studengora Anthony Minghella Sydney Pollack William Horberg Albert Berger Ron Yerxa   SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo
Girl with a Pearl Earring Peter Webber Anand Tucker
Andy Paterson
  SAD/  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Luksemburg
Love Actually Richard Curtis Duncan Kenworthy
Tim Bevan
Eric Fellner
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
In This World Michael Winterbottom Andrew Eaton
Anita Overland
  Ujedinjeno Kraljevstvo
2005.
58. dodjela
Najbolji film Avijatičar Martin Scorsese Sandy Climan
Charles Evans Jr.
Graham King
Michael Mann
  SAD/  Njemačka
The Motorcycle Diaries Walter Salles Michael Nozik
Edgard Tenenbaum
Karen Tenkhoff
  SAD/  Njemačka/  Ujedinjeno Kraljevstvo/
  Argentina/  Čile/  Peru/
  Francuska
Eternal Sunshine of the Spotless Mind Michel Gondry Anthony Bregman
Steve Golin
  SAD
Finding Neverland Marc Forster Nellie Bellflower
Richard N. Gladstein
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Vera Drake Mike Leigh Simon Channing-Williams
Alain Sarde
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska/  Novi Zeland
Najbolji ne-engleski film The Motorcycle Diaries Walter Salles Michael Nozik
Edgard Tenenbaum
Karen Tenkhoff
  Argentina/  Peru/  Čile/
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD/  Francuska/
  Njemačka
The Chorus Christophe Barratier Arthur Cohn Nicolas Mauvernay Jacques Perrin   Francuska/  Švicarska/  Njemačka
A Very Long Engagement Jean-Pierre Jeunet Francis Boespflug   Francuska/  SAD
Bad Education Pedro Almodóvar Agustín Almodóvar   Španija
House of Flying Daggers Zhang Yimou William Kong   Kina/  Hong Kong
Najbolji britanski film "Alexander Korda" My Summer of Love Paweł Pawlikowski Tanya Seghatchian
Chris Collins
  Ujedinjeno Kraljevstvo
Vera Drake Mike Leigh Simon Channing-Williams
Alain Sarde
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska/  Novi Zeland
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban Alfonso Cuarón David Heyman
Chris Columbus
Mark Radcliffe
  Ujedinjeno Kraljevstvo/  SAD
Shaun of the Dead Edgar Wright Nira Park   Ujedinjeno Kraljevstvo/  Francuska
Dead Man's Shoes Shane Meadows Mark Herbert