Limassol (grč. Λεμεσός, Lemesós) je grad i općina od 107,970 stanovnika[1] na jugu Kipra u istoimenom distriktu u kom je administrativni centar. On je najveća luka grčkog dijela podjeljenog otoka, a zbog svog strateškog položaja između Sueskog kanala i Evrope i jedna od najvažnijih na Mediteranu. Limassol je pored toga poznata turistička destinacija i centar vinogradarstva i rudarstva, rudnici kroma i azbesta u okolici.

Limassol
Λεμεσός, Lemesos
Panorama grada
Panorama grada
Panorama grada
Koordinate: 34°40′N 33°2′E / 34.667°N 33.033°E / 34.667; 33.033
Država  Kipar
Distrikt Limasol
Vlast
 - Gradonačelnik Yiannis Armeftis
Površina
 - Ukupna 35.09 km²[1]
Stanovništvo (2021.[1])
 - Grad 107,970[1]
 - Gustoća 3,077/km²[1]
Poštanski broj 3010–3150[1]
Pozivni broj 357 25[1]
Službene stranice
Limassol Municipality
Karta
Limassol na mapi Kipra
Limassol
Limassol

Historija

uredi

Limassol je sagrađen između antičkih gradova Amathus i Kourion. Postoji značajna bizantska utvrda (za vrijeme Bizanta se je grad zvao Neapolis - novi grad). Neapolis je bio značajna biskupija (poznat je biskup Leontis iz Neapolisa iz 7. vijeka 1191. godine se engleski kralj Richarda Lavljeg Srca iskrcao kod Limassola na putu u križarski rat jer ga je zahvatila oluja. Napao je bizantskog guvernera Isaka Komnena i zauzeo otok za Engleze. Richard I je razorio grad Amathus i stanovnike preselio u Limassol. U njemu je proslavio svoje vjenčanje s Berengarie od Navarre.

Limassol je kasnije postao glavna baza križarima na putu u Svetu zemlju. 1228. se tamo iskrcao Fridrik II., car Svetog Rimskog Carstva koji je napao Kipar. 1424. i 1426. su Cipar napali Mameluci iz Egipta i razorili Limassol. 1489. su Cipar kupili Mlečani i oni su razorili tvrđavu u Limassolu jer ju nisu smatrali značajnom.

1570. su Cipar napali Turci i priključili ga Osmanskom Carstvu. Limassol se predao nakon kratke borbe. Nakon toga se u grad doseljava mnogo Turaka, te u njemu nastaju grčke i turske četvrti. Početkom 19. st. jača grčki kulturni identitet i borba za nacionalnu samostalnost. 1819. je u Limassolu otvorena prva grčka škola.

1878. su Cipar zauzeli Englezi. Engleski guverner Limassola Warren radi na obnovi i modernizaciji grada. Početkom 20. st. se otvaraju hoteli i jače razvija turizam. Nakon 2. svj. rata se u sklopu nezavisnog Cipra razvija moderna luka.

Geografija

uredi

Limassol se nalazi na krajnjem jugu otoka u blizini rta Akrotiri (tamo je smještena britanska vojna baza te je Akrotiri sastavni dio Ujedinjenog Kraljevstva). Grad se nalazi uz granicu britanske vojne baze i strateški je značajna luka na jugu Cipra. Jugozapadno od grada se nalazi slano jezero Aliki. Klima je sredozemna s vrlo malom količinom padalina (ljeti gotovo uopće nema padalina).

Znamenitosti

uredi

Značajna je bizantska tvrđava sagrađena oko 1000. godine u kojoj se nalazi muzej srednjeg vijeka. Zanimljiv je arheološki muzej s nalazima iz prapovijesti. Nedaleko od grada se nalazi znamenito arheološko nalazište Choirokoitia (Kirokitia) pod zaštitom UNESCO-a. Kirokitia se smatra jednim od prvih stalno naseljenih mjesta u historiji i jednim od najvažnijih neolitskih nalazišta na istočnom Sredozemlju.

Limassol je značajan turistički centar s brojnim plažama i parkovima. U parkovima postoje brojne skulpture. Zanimljiv je muzej folklorne umjetnosti.

Privreda

uredi

Limassol je najvažnija luka na Cipru i jedna od najvažnijih tranzitnih luka na Sredozemlju. Osim lučkih djelatnosti značajan je turizam koji se posebno razvija nakon turske okupacije sjevera Cipra kad su okupirana najvažnija ljetovališta. U okolici grada se nalaze brojni vinogradi, tako da je Limassol centar proizvodnje vina na Cipru. Razvijena je trgovina povezana s lukom.

Gradovi prijatelji

uredi

Reference

uredi
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Lemesós in Lemesós (Municipalities and Communities) (engleski). Lemesós in Lemesós (Municipalities and Communities). City population. Pristupljeno 13.01. 2025. 

Vanjske veze

uredi