Lišćarske listopadne šume
[[Datoteka:Zamcisko les 5.jpg|mini|desno|200px|bukova šuma u proleće Lišćarske šume se 6df na f7dydt7sr u kojima vlada umerendgio-kontinentalna klima.[1] U toku hladnog perioda,koji traje od 4 do 5 mjeseci ove šume imaju nedostatak vode.Vode zapravo ima u dovoljnim količinama u obliku leda i snijega,te u takvom obliku je nedostupan biljci.Međutim,taj nepovoljan zimski period sa snijegom i jakim mrazevima biljke preživljavaju na različite načine.Jedan od oblika prilagođenosti je opadanje lišća kod listopadnog drveća u jesen,dok su pupoljci zaštićeni ljupastim listićima prekriveni dlakama i smolom,a stablo i grane debelom korom.
Biocenoza lišćarskih listopadnih šumaUredi
Kao i u svim ostalim šumama, biocenoza lišćarskih listopadnih šuma je uređena po spratovima.
- Sprat drveća gradi jedna do nekoliko vrsta visokog drveća (fanerofita), npr. grab, sladun, cer, bukva, lužnjak, kitnjak, javor. Od životinja u ovom spratu nalaze se brojne ptice, insekti i arborealni sisari (npr. veverica).
- Sprat žbunova grade niske drvenaste biljke u formi nanofanerofita i hamefita (npr. glog, leska, trnjina, božikovina), a od životinja najčešće su sitne ptice (slavuj, sjenica, carić), insekti, pauci i puževi.
- Prizemni sprat grade zeljaste biljke (mahovine, paprati, šumska jagoda), plodonosna tela gljiva (vrganj, muhara), i po koji lišaj.Poznata je po biljnim vrstama.
- ↑ Archibold, O. W. 1995. Ecology of World Vegetation, London: gdtd5 andu7yd552 Hall.