Gordijena
Gordijena ili Korduena je bila starovjekovna regija naroda Karduhi na sjeveru Mezopotamije, odnosno na području današnjeg sjevernog Iraka i jugoistočne Turske.

(W. R. Shepherd, 1911.)

HistorijaUredi
Karduhi se spominju 401. pne. kao narod koji nastanjuje planine sjeverno od rijeke Tigra. U 1. vijeku pne. Korduena je bila pod vrhovnom vlašću Armenije, a 69. pne. je Zarbijen, kralj Korduene, tajno planirao pobunu protiv armenskog kralja, pregovarajući sa Rimljanima o njihovoj pomoći. Međutim, ovaj plan je otkriven i Armenci su ubili Zarbienusa. Nakon toga, Rimljani su zauzeli područje Korduene, koja je postala zavisna rimska država. Kasnije nad Korduenom vlast naizmjenično uspostavljaju Rim, iranski Parti i Sasanidi, Armenija i Istočno Rimsko Carstvo, sve do arapskog osvajanja u 7. vijeku.
Teorija o drevnim KurdimaUredi
U starijoj literaturi termini Korduena i Karduhi identificirali su se s Kurdistanom i Kurdima. Usprkos tome što se drevni termini Kardu, Cyrtii i Corduene naizgled podudaraju s modernim kurdskim etnonimom, filolozi smatraju da je glavna razlika u tome što starovjekovni leksemi u korijenu sadrže završni samoglasnik, odnosno kako se radi o drevnoj semitskoj riječi Krd što znači „hrabar“ ili „snažan“. Između ostalog, Kardu se može povezati i s gruzijskim endonimom Kartveli, no Gruzi za razliku od Kurda etnojezički ne spadaju u indoevropske narode. U 19. vijeku, historičari su bili skloni mišljenju da su Kurdi izravni potomci plemena Karduhi opisanog u Ksenofontovoj „Anabazi“, a kao argumente navodili su sličnosti među imenima, očiglednu geografsku povezanost, te plemenski način života u planinama Zagrosa[1]. Iako su neki stručnjaci i danas skloni takvoj vezi[2], većina iranologa je odbacuje[3].
Vladari KordueneUredi
IzvoriUredi
- ↑ Limbert, John (1968.), str. 44.
- ↑ Vidi:
• Cook, J. M. (1985.), 5. pogl., str. 257.
• Burn, A. R. (1985.), 6. pogl., str. 354. - ↑ Asatrian, Garnik (2009.), str. 25.
LiteraturaUredi
- ((en)) Asatrian, Garnik (2009.). Iran and the Caucasus - Prolegomena to the Study of the Kurds, Iran and the Caucasus. Erevan: Yerevan State University. http://www.kavehfarrokh.com/wp-content/uploads/2009/11/prolegomena-to-the-study-of-the-kurds.pdf.
- ((en)) Gershevitch, Ilya; Cook, J. M.; Burn, A. R. (1985.). Cambridge History of Iran (II.) - The Median and Achaemenian periods. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-20091-1.
- ((en)) Limbert, John (1968.). The Origins of the Kurds in Pre-Islamic Iran. UK: Taylor & Francis. http://www.kavehfarrokh.com/wp-content/uploads/2009/07/origins-of-kurds-in-preislamic-iran.pdf.