Glencore
Glencore ili punom imenom Glencore International AG je kontroverzna Švajcarska korporacija koja kontrolira veliki dio svetskih sirovina i hrane. Uz pomoć te kontrole ona drži veliki utjecaj na svetske cijene hrane i sirovina. Po Reutersu Glencore je najveća kompanija za koju obični ljudi nisu nikada čuli.
Historija
urediHistorija korporacije koja nastaje 1974. godine više liči na špijunski roman čija radnja se događa na svim kontinentima nego na historiju normalne kompanije. Glencore je osnovan od strane Marc Richa trgovca sirovinama koji se obogatio tijekom OPECovog embarga na prodaju nafte SADu i zapadnoj Evropi zbog njihove podrške Izraelu tijekom rata tako što je sklopio dogovor s Irakom i Iranom da mu prodaju naftu koju je on potom preprodavao. Nakon ovakvog početka to jest osnivanja korporacija je nastavila raditi u istom stilu tako da posluje prije svega s državama s kojima je bilo zabranjeno poslovanje u zapadnoj Evropi i SADu. Na popisu "poslovnih partnera" Glencorea se nalaze međunarodno izolirani aparthejd režim u Južnoj Africi, Iran nakon islamske revolucije, Irak Sadama Huseina i slično. Osim poslovanja s na zapadu izoliranim državama Glencore se "specijalizirao" za rad s "banana republikama" i u ratnim zonama gdje se služi prije svega korupcijom radi sklapanja poslova. Tijekom osamdesetih i devedesetih osnovni posao kompanije je bilo posredništvo u prodaji dok početkom 21 veka se prešlo na sticanje vlasništve različitih kompanija koje pre svega upravljaju rudnicima. U svojim poslovima Glencore često surađuje s Mossadom u ime obostrane koristi.
Sadašnjost
urediNakon gotovo 40 godina kontroverznih, protuzakonitih i visoko profitabilnih poslova Glencore je najveći svetski vladar sirovina i hrane koji diktira njihove cenu. Trenutačno Glencore drži 60 % svetskog tržišta cinka, 50 % bakra, 45 % olova, 38 % aluminija, 28 % ugljena za grijanje, 25 % ječma, 25 % suncokreta, 25 % uljane repice i 10 % pšenice [1] . Pored tih resursa nad kojima ima potpunu kontrolu Glencore je većinski suvlasnik i korporacije Xstrata to jest najvećeg svetskog proizvođača ugljena. Zbog ekonomske krize godišnji profit Glencorea je opao s 5.19 milijardi dolara 2007. godine na "samo" 2.72 milijardi 2010. [2]
Zanimljivosti
uredi- Glencore je 2001. godine prekršio embargo na izvoz iračke nafte koju je prodao Hrvatskoj uz zaradu od 3 miliona dolara. [1]
Izvori
uredi- ↑ 1,0 1,1 Glencore: Profiteering from hunger and chaos
- ↑ „Special report: The biggest company you never heard of”. Arhivirano iz originala na datum 2011-02-28. Pristupljeno 2011-05-11.