Fudbalska reprezentacija Italije

Fudbalska reprezentacija Italije (ital. Nazionale di calcio dell'Italia) predstavlja Italiju na međunarodnim nogometnim natjecanjima. Reprezentacija se nalazi pod upravom Italijanskog fudbalskog saveza (ital. Federazione Italiana Giuoco Calcio), a natječe se kao članica UEFA-e. Tradicionalne reprezentativne boje su svijetlo plava i bijela.

Italija Italija
Boje          
Generalno
Konfederacija UEFA
Nadimci Azzurri
FIFA-in rang 10.
Ličnosti
Izbornik Italija Luciano Spalletti
Najviše nastupa Gianluigi Buffon (176)
Najviše golova Gigi Riva (35)
Historija
Prva utakmica Italija Italija 6:2 Francuska Francuska
(Milano; 15. maja 1910.)
Najveća pobjeda Italija Italija 9:0 Sjedinjene Države Sjedinjene Američke Države
(Brentford; 2. augusta 1948.)
Najveći poraz Mađarska Mađarska 7:1 Italija Italija
(Budimpešta; 6. aprila 1924.)
Natjecanja
Natjecanje Najbolji plasman
FIFA Svjetsko prvenstvo Prvi (1934., 1938., 1982., 2006.)
UEFA Euro Prvi (1968., 2020.)
Kup konfederacija Treći (2013.)
Olimpijske igre Prvi (1936.)
Dresovi
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Domaći
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Gostujući

Historija

uredi
 
15. maja 1910., Italijanska reprezentacija prije utakmice protiv Francuske.

Italijanski fudbalski savez (tada FIF) nastao je 1898. godine, kada je fudbal u Italiji još bio na pionirskoj razini. Prvi pokušaj stvaranja italijanske selekcije dogodio se već 1899. – a prema nekim izvorima čak 1895. – kada je FIF odabrao jedanaest igrača koji su igrali u italijanskom prvenstvu, od kojih su samo trojica bili Italijani, da bi odigrali prijateljsku utakmicu 30. aprila u Torinu, na Velodromu Umberto Prvi, protiv švicarske momčadi koja će pobijediti 0:2. Talijanski reprezentativci su tom prilikom nosili plavo-bijelu uniformu koja je zapravo bila dres Genoe. Igrači odabrani za tu utakmicu su bili engleski golman George Beaton, Edoardo Bosio, Edward Dobbie, Herbert Kilpin, Gordon Thomas Savage i Albert Weber iz torinskog Internacionala; te Joseph William Agar, Ernesto De Galleani, Norman Victor Leaver, Edoardo Pasteur i James Spensley iz Genoe.

No, apsolutni debi italijanske reprezentacije je bio 1910. na travnjaku Areni Civica u Milanu. Naime dana 13. januara 1910. rođena je italijanska reprezentacija, zahvaljujući Luigiju Bosisiju, tadašnjem predsjedniku Talijanskog fudbalskog saveza. U tu svrhu, u nedostatku stručnih trenera i sudaca koji su najstručniji, italijanska federacija je imenovala jednu tehničku komisiju da bi odabrala igrače koji će igrati za reprezentaciju za prve utakmice. Tehnička komisija koju su činili Umberto Meazza (US Milanese), Alberto Crivelli (Ausonia Pro Gorla), Agostino Recalcati (US Milanese), Giuseppe Gama (Inter) i Giannino Camperio (Milan), odredila je Umberta Meazzu za trenera. Dana 15. maja, u Areni Civica u Milanu, Italija je debitirala protiv Francuske i pobijedila 6:2. Kapetan selekcije je bio Francesco Calì iz kluba Andrea Dorije, dok je prvi historijski povijesni pogodak za Azzurre postigao Pietro Lana, autor tri gola. Reprezentacija je ovom prilikom debitirala u bijelim majicama s grbom kuće Savoja budući da još nije bio postignut dogovor oko boja službene uniforme.

 
Reprezentacija sa Olimpijskih igara u Stokholmu.

Prvo službeno natjecanje na kojem je sudjelovala talijanska reprezentacija bile su 1912. godine Olimpijske igre u Stockholmu. 29. juna 1912. je izgubila na Tranebergs Idrottsplats, je u kvalifikacijskom kolu od Finske za 2:3 nakon produžetaka. Bila je to prva utakmica pod vodstvom Vittoria Pozza. Franco Bontadini je u 10. minuti postigao prvi službeni pogodak u historiji reprezentacije.

Na Olimpijskim igrama u Antwerpenu 1920. reprezentacija je prošla kvalifikacijski krug pobijedivši u Gentu Egipat s 2:1. Pristupivši po prvi put olimpijskom fudbalskom turniru, Azzurri su bili odmah eliminirani u četvrtfinalu, nakon poraza od 3:1 protiv Francuske na Olimpijskom stadionu u Antwerpenu.

 
Renzo De Vecchi (lijevo) u prijateljskoj utakmici protiv Nizozemske iz maja 1920.

Četiri godine nakon Igara u Antwerpenu, na Olimpijskim igrama u Parizu 1924. Italija je se suočila sa Španjolskom u kvalifikacijskom krugu: na Olimpijskom stadionu Colombes, Italija je pobijedila 1:0 zahvaljujući autogolu Iberaca, i tako dobila pristup na Olimpijski turnir. Italija je u osmini finala na stadionu Pershing u Parizu pobijedila Luksemburg s 2:0, ali je u četvrtfinalu ispala od Švicarske koja je svladala Azzurre zahvaljujući 2:1 postignutim na pariškom Stadionu Bergeyre.

S fudbalom koji je u to vrijeme postajao faktor kulturne reference za italijanski identitet – toliko da je utakmica protiv Mađarske 25. marta 1928. dobila radio prijenos – momčad je također postigla svoje prve uspjehe na natjecateljskoj razini, osvojivši medalju na bronca na Olimpijskim igrama u Amsterdamu.

Nakon što su eliminirali Francusku i Španjolsku, Italija je izgubila u polufinalu od Urugvaja, završivši natjecanje na najnižoj stepenici postolja zahvaljujući čistoj pobjedi (11:3) protiv Egipta. Međutim, 1930. godine uspjeh je došao na Međunarodnom kupu, turniru koji je inauguriran 1927. godine.

Simboli i rivalstva

uredi

Historijski gledano, Italija ima najjača fudbalska rivalstva s Francuskom i Njemačkom.

Prva suparništva talijanske fudbalske reprezentacije bila su tijekom 1920-in i 1930-ih s Austrijom, Mađarskom, Urugvajem i Čehoslovačkom. Nakon rata pojavila su se nova rivalstva s druga dva velika južnoamerička igrača (Argentina i Brazil), a prije svega s ostalim velikim silama europskog fudbala koje su osvojile jedan ili više svjetskih naslova: Francuskom, Njemačkom, Engleskom i Španijom.

Fudbal je oduvijek bio popularan i naširoko praćen sport u Italiji, a utakmice reprezentacije prate se u cijeloj zemlji s velikom strepnjom. Za utakmice Azzurra na Svjetskom ili Europskom prvenstvu često postavljaju veliki dvorski ekrane od strane općinskih uprava na glavnim trgovima talijanskih gradova, ali i privatnih osoba u javnim objektima kao što su barovi, pubovi, plaže, ispred kojih navijači mogu gledati utakmice. U slučaju pobjede u utakmicama dva glavna turnira, nerijetko svjedočimo navijačkim vrtuljcima na ulicama urbanih centrova, koji povećavaju sudjelovanje proporcionalno različitim rundama turnira, i čemu se pridodaju brojni vatrometi na nebu talijanskih gradova u slučaju konačnog uspjeha. Nadalje, na mnogim balkonima ili terasama talijanskih domova vidimo istaknutu talijansku zastavu. Nerijetko se događa da se sve navedene organizirane ili spontane manifestacije podrške Azzurrima nalaze i u velikim metropolama na svakom kontinentu, ukoliko tu postoje velike zajednice talijanskih iseljenika.

Dresovi

uredi
 
Talijanski dres iz 1990-ih.
 
Alessandro Del Piero u dresu iz 1998.

Prva uniforma talijanske fudbalske reprezentacije (tj. domaća) tradicionalno se sastoji od svijetloplave majice, bijelih hlačica i svijetloplavih čarapa. Majica je svijetloplava od 1911. godine, osim u nekoliko razdoblja u kojima je ta boja težila svijetloplavoj boji sa svijetlim nebeskim tonom. Kratke hlače su bijele boje, no u posljednjih dvadesetak godina često se koriste i u svijetloplavoj boji za jednobojnu uniformu, dok su se u prošlosti povremeno koristile u crnoj ili smeđoj boji. Čarape su plave od 1960. godine, a prije su bile crne s plavim rubom.

Druga uniforma (tj. gostuća) tradicionalno se sastoji od bijele majice s pozivima na plavu, od svijetloplavih kratkih hlača i od bijelih čarapa. Majica je bijela od 1911., premda je u nekim prilikama postala crna tijekom fašističkog razdoblja. Kratke hlače su svijetloplave, često se također koriste u bijeloj boji kako bi oblikovale jednobojnu uniformu. Ostale boje koje se koriste za kratke hlače su tamnoplava ili crna. Čarape su bijele, osim nekih uniformi iz prošlosti koje su imale plave ili crne čarape.

 
Bijeli dres iz 2021.

1954. je godina u kojoj se nosila treća uniforma, koja je sadržavala alternativnu boju plavoj i bijeloj, tj. dvjema povijesnim bojama: naime, 5. decembra 1954. Italija je bila domaćin prijateljske utakmice protiv Argentine i igrači talijanske selekcije su na teren izašla s novom zelenom majicom na kojoj je zadržan isti grb koji se koristio u tom razdoblju. Hlačice su ostale bijele, a čarape crne sa zelenim rubovima. Pedeset godina nakon tog događaja reprezentacija je ostala s klasičnim dvjema bojama sve do 2004. kada je za prijateljsku utakmicu u Reykjavíku s Islandom 17. augusta Italija koristila bespresednu tamnoplavu uniformu.

Međutim, za reprezentativne vratare prve uniforme bile su crne ili bijele. Nakon Drugog svjetskog rata promijenila se u različite nijanse sive s plavim ovratnikom i rubovima i crnim kratkim hlačama. Ta vratarska uniforma ostala je gotovo nepromijenjena sve do 1980-ih, kada je siva boja dresa postala metalik srebrna, također rezultat tehničkih inovacija u tekstilnoj industriji. Od početka sljedećeg desetljeća, vratarske uniforme i dalje su se izrađivale s tradicionalnim bojama srebrne ili sive, ali koje su sadržavale i druge boje u središnjem dizajnu ili na rukavima. U drugoj polovici 1990-ih napuštena je uporaba same jedne boje za vratarske uniforme, dok se i dalje koristila siva boja i čak četiri službene vratarske uniforme u službenom dresu.

2019. reprezentacija je se opet pozanimala za trećom uniformom, vraćajući gore spomenutu zelenu boju već viđenu 1954. godine.

Kronologija domaćih dresova Italijanske reprezentacije
     
 
 
 
1910.
     
 
 
 
1911-14.
     
 
 
 
1912.
     
 
 
 
1915.
     
 
 
 
1920-27.
     
 
 
 
1927.
     
 
 
 
1928-43.
     
 
 
 
1945.
     
 
 
 
1946.
     
 
 
 
1947.
     
 
 
 
1948.
     
 
 
 
1948.
     
 
 
 
1949.
     
 
 
 
1949/50.
     
 
 
 
1950.
     
 
 
 
1951.
     
 
 
 
1952-54.
     
 
 
 
1954.
     
 
 
 
1954-57.
     
 
 
 
1957.
     
 
 
 
1958/59.
     
 
 
 
1960-62.
     
 
 
 
1962.
     
 
 
 
1962-64.
     
 
 
 
1965/66.
     
 
 
 
1966.
     
 
 
 
1967/68.
     
 
 
 
1968.
     
 
 
 
1969.
     
 
 
 
1970-73.
     
 
 
 
1973.
     
 
 
 
1973/74.
     
 
 
 
1974-78.
     
 
 
 
1978-79.
     
 
 
 
1979/80.
     
 
 
 
1981.
     
 
 
 
1981-83.
     
 
 
 
1983/84.
     
 
 
 
1984.
     
 
 
 
1985.
     
 
 
 
1985-91.
     
 
 
 
1991-94.
     
 
 
 
1994
     
 
 
 
1995/96.
     
 
 
 
1996-98.
     
 
 
 
1998.
     
 
 
 
1999.
     
 
 
 
1999/2000.
     
 
 
 
2000/01.
     
 
 
 
2002.
     
 
 
 
2003/04.
     
 
 
 
2004/05.
     
 
 
 
2006/07.
     
 
 
 
2006.
     
 
 
 
2008.
     
 
 
 
2008/09.
     
 
 
 
2009.
     
 
 
 
2009.
     
 
 
 
2010.
     
 
 
 
2010/11.
     
 
 
 
2011/13.
     
 
 
 
Alternativna 2011-13.
     
 
 
 
2013.
     
 
 
 
Alternativna 2013.
     
 
 
 
2014/15.
     
 
 
 
Alternativna 2014/15.
     
 
 
 
2015-17.
     
 
 
 
Alternativna 2016/17.
     
 
 
 
2017-19.
     
 
 
 
Alternativna 2018/19.
     
 
 
 
2020-21
     
 
 
 
Alternativna 2021/22.
     
 
 
 
2021.
     
 
 
 
2022.
     
 
 
 
Alternativna 2022.
     
 
 
 
2023.
     
 
 
 
2024-
     
 
 
 
Alternativna 2024-
Kronologija gostućih dresova Italijanske reprezentacije
     
 
 
 
1934
     
 
 
 
1935-38
     
 
 
 
1948
     
 
 
 
1949
     
 
 
 
1950
     
 
 
 
1951
     
 
 
 
1954
     
 
 
 
1954
     
 
 
 
1956
     
 
 
 
1962
     
 
 
 
1966
     
 
 
 
1967
     
 
 
 
1970
     
 
 
 
1972-74
     
 
 
 
1974
     
 
 
 
1974-78
     
 
 
 
1978
     
 
 
 
1979
     
 
 
 
1979-80
     
 
 
 
1981-83
     
 
 
 
1983-84
     
 
 
 
1985-91
     
 
 
 
1991-94
     
 
 
 
1994
     
 
 
 
1995-96
     
 
 
 
1996-98
     
 
 
 
1998
     
 
 
 
1999-00
     
 
 
 
1999-00L
     
 
 
 
2000-01
     
 
 
 
2002-03
     
 
 
 
2003-04
     
 
 
 
2004-05
     
 
 
 
2005-06
     
 
 
 
2006-07
     
 
 
 
2007-08
     
 
 
 
2008-09
     
 
 
 
2010 WC
     
 
 
 
2010-11
     
 
 
 
2012-13
     
 
 
 
2012-13
     
 
 
 
2014-15
     
 
 
 
2015-16
     
 
 
 
2016-17
     
 
 
 
Alternate 2017
     
 
 
 
2018-19
     
 
 
 
2019-20
     
 
 
 
Alternate 2020
     
 
 
 
2021
     
 
 
 
Alternate 2021
     
 
 
 
2021-22
     
 
 
 
2022
     
 
 
 
2022 (Alternate)
     
 
 
 
2023
     
 
 
 
2024-
     
 
 
 
Alternate 2024-
Kronologija trećih dresova Italijanske reprezentacije
     
 
 
 
1954
     
 
 
 
2004
     
 
 
 
2019
     
 
 
 
NL 2023

Stadioni, adrese i sjedišta

uredi

Italijanska reprezentacija nema jedan određeni stadion. Do sada su se njezine utakmice odigrale na 42 lokacija, većinom u Rimu, Milanu, Torinu, Firenci, Genovi, Napulju, Bolonji, pa često i u Palermu, Bariju i Udinama. Sjedište, tehnički centar i mjesto pripreme utakmica je Federalni tehnički centar "Luigi Ridolfi" (ital. Centro Tecnico Federale Luigi Ridolfi) i nalazi se u Covercianu, blizu Fiesolea u Toskani. Točna adresa je via D'Annunzio 138. Sjedište Nogometnog saveza je u Rimu, u zgradi koja se nalazi u via Gregorio Allegri 14, u rimskoj četvrti Pinciano.

Aktualni kadar

uredi

Trenerski kadar

uredi
Položaj Ime
Izbornik   Luciano Spalletti
Pomoćni treneri   Marco Domenichini
  Daniele Baldini
  Salvatore Russo
Treneri golmana   Marco Savorani
Kondicijski treneri   Franco Ferrini
  Francesco Sinatti
  Davide Dusi
Analitičari   Renato Baldi
  Marco Mannucci
Ljekari   Carmine Costabile
  Angelo De Carli
Voditelj tima   Gianluigi Buffon

Uspjeh na međunarodnim natjecanjima

uredi

Statistike

uredi

Igrači s najviše nastupa

uredi
 
Dva igrača s najviše nastupa za talijansku reprezentaciju: branič Cannavaro i vratar Buffon.
Rank Igrač Uta. Gol. Karijera
1 Gianluigi Buffon 176 0 1997–2018
2 Fabio Cannavaro 136 2 1997–2010
3 Paolo Maldini 126 7 1988–2002
4 Leonardo Bonucci 121 8 2010–2023
5 Giorgio Chiellini 117 8 2004–2022
Daniele De Rossi 117 21 2004–2017
7 Andrea Pirlo 116 13 2002–2015
8 Dino Zoff 112 0 1968–1983
9 Gianluca Zambrotta 98 2 1999–2010
10 Giacinto Facchetti 94 3 1963–1977

Najbolji strijelci

uredi
 
Luigi Riva je najbolji strijelac u historiji Italije s 35 golova.
# Igrač Gol. Uta. Prosjek Karijera
1 Luigi Riva 35 42 0.83 1965–1974
2 Giuseppe Meazza 33 53 0.62 1930–1939
3 Silvio Piola 30 34 0.88 1935–1952
4 Roberto Baggio 27 56 0.48 1988–2004
Alessandro Del Piero 91 0.3 1995–2008
6 Adolfo Baloncieri 25 47 0.53 1920–1930
Filippo Inzaghi 57 0.44 1997–2007
Alessandro Altobelli 61 0.41 1980–1988
9 Christian Vieri 23 49 0.47 1997–2005
Francesco Graziani 64 0.36 1975–1983

Kapetani

uredi

Sastavi

uredi

Značajni igrači

uredi

Vratari:

Braniči:

Veznjaci:

Napadački veznjaci:

Napadači:

Izbornici

uredi

Galerija slika

uredi

Napomene

uredi

Reference

uredi

Literatura

uredi
  • (it) Azzurri 1910-1983 – Storia della nazionale di calcio tre volte campione del mondo. Milano: Rizzoli / Corriere della Sera. 1983. ISBN 0198730721. 
  • (it) Coverciano Centro Tecnico Federale 1958-2018 – Storia di un luogo e degli uomini che lo hanno reso leggenda. Firenze: Giunti. 1995. ISBN 9788809879331. 
  • (it) Chiesa, Carlo (2012). La grande storia del calcio italiano. Torino: Guerin Sportivo. 

Vanjske veze

uredi
Dokumentarci
  • (it) Storia della Nazionale Italiana di Calcio : Dai pioneri azzurri ai Mondiali del 1938. Video RAI / Armando Curcio Editore.
  • (it) L'Italia ai Mondiali 1938. RAI.
  • (it) Storia della nazionale Italiana fino al 1938. RAI.
  • (it) La Grande storia della nazionale 1978. RAI.