Feničansko pismo
Historija pisma |
---|
srednje brončano doba 19. – 15. v. pne.
|
meroitičko 3. v. pne. |
Geneologija |
Feničansko ili feničko pismo, potiče iz trećeg milenija pne. i počiva na sjevernom semitskom pismu. Ovo pismo su upotrebljavali Feničani i najmanje je 3500 godina staro. Mnogi narodi kao npr. Grci (grčko pismo), Aramejci (aramejsko pismo), Židovi (hebrejsko pismo), Arapi (arapsko pismo) i drugi su na temelju feničkog pisma napravili svoja pisma.
Kao i u hebrejskom i arapskom pismu, Feničko pismo nema znakove za samoglasnike. Svaki znak predstavlja jedan suglasnik, a samoglasnici su pravljeni prema smislu.
Feničko pismo je pronađeno na mnogo arheoloških nalazišta oko Sredozemlja, gdje su Feničani imali svoje kolonije, kao u Biblosu (Libanon) i Kartagi (Tunis).
Prvobitno, sva slova su bila urezivana u kamen, većina ih je bila popriječna i uspravna, kao i oznake u runičkom pismu. Feničani su pisali s desna na lijevo, ali ponekad i s lijeva na desno kao i u bustrofedonu, gdje je jedan red teksta napisan s lijeva na desno, drugi s desna na lijevo, onda opet s lijeva na desno itd. Također su neka slova imala i različite pojave, kao npr. slovo tav, koje je moglo biti napisano kao + ali i kao x itd.
Eksterni linkovi
uredi- Phoenicia.org
- Ancient Scripts.com (Phoenician)
- The Alphabet of Biblical Hebrew Arhivirano 2006-12-07 na Wayback Machine-u
- Omniglot.com (Phoenician alphabet)
- official Unicode standards document for Phoenician (PDF file)