Farnak od Kapadokije
Farnak (grč. Pharnaces) je bio kralj Kapadokije u 6. vijeku pne.[1] Jedini izvor o ovom drevnom vladaru je historičar Diodor Sicilski[2] iz 1. vijeka pne., koji u svojim djelima „Historijska biblioteka“ spominje punu listu kapadokijskih vladara, no ona se nerijetko smatra fiktivnom[3]. Diodor spominje kako se Farnak oženio Perzijankom Atosom, sestrom Kambiza I. koji je bio otac Kira Velikog (osnivač Perzijske Monarhije). Farnak i Atosa imali su sina Gala koji je naslijedio oca. Kao slijedeća dva vladara Kapadokije spominju se Galov sin Smerdis, odnosno njegov sin Arijaramn. O vladavini navedene dvojice ne spominju se nikakvi detalji, no navodi se kako je Arijaramnov sin Anaf I. pomogao Dariju Velikom i ostaloj petorici urotnika da 522. pne. svrgnu magijskog uzurpatora Gaumatu[4].
Vjerodostojnost Diodorovih izvora predstavlja neusklađena kronologija, rodbinske veze, te miješanje osobnih imena sa historijskim likovima čiji se identitet i kronologija smatraju historiografski ovjerenim. Primjerice, prema drugim historijskim izvorima spominje se samo jedna perzijska princeza Atosa (550. – 475. pne.), koja je bila sestra Kambiza II. odnosno kći Kira Velikog (a ne sestra Kirovog oca Kambiza I. kako Diodor tvrdi), te kako se udala za Darija Velikog. U slučaju kako je ranije postojala još jedna Atosa, živjela je početkom 6. vijeka pne. (kad i Kambiz I.), što pak implicira kako je Farnak služio kao satrap Medijske Monarhije, budući kako se pouzdano zna da je medijski vladar Kijaksar osvojio Kapadokiju nakon bitke pomrčine 585. pne. Osim Atose, moguće je kako je Diodor pomiješao Smerdisa od Kapadokije sa istoimenim sinom Kira Velikog (Smerdis ili Bardija), Arijaramna od Kapadokije sa Darijevim pradjedom Arijaramnom, te konačno i samog Farnaka od Kapadokije sa Farnakom I. koji je služio Darija Velikog oko 500. pne.
Veze
urediPrethodnik: | Vladar (satrap?) Kapadokcije | Nasljednik: |
Nitko/nepoznat | Gal |
Izvori
uredi- ↑ „Farnak (Pharnaces), AncientLibrary.com”. Arhivirano iz originala na datum 2011-04-20. Pristupljeno 2010-03-11.
- ↑ Diodor sa Sicilije: „Historijska biblioteka“, XXXI.
- ↑ Ariyāramna (5.), enciklopedija Iranica, A. Sh. Shahbazi
- ↑ Pierre Briant: From Cyrus to Alexander: A History of the Persian Empire, pr. Peter Daniels, Indiana: Eisenbrauns, 2002., str. 133.