FK Dinamo Kijev

Dinamo Kijev (ukr. ФК Динамо Київ ruski: Динамо Киев) ukrajinski je profesionalni nogometni klub iz glavnog grada, Kijeva. Igraju na stadionu Dinamo imeni Valeria Lobanovskogo.

Dinamo Kijev
ФК Динамо Київ
FK Dinamo Kyiv
Općenito
Liga Premier-Liha
Osnivanje 1927.
Stadion NSK Olimpijskij
(70.050 gledatelja)
Ličnosti
Predsjednik Ukrajina Igor Surkis
Trener Rumunija Mircea Lucescu
Dresovi
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Domaći
Timske boje Timske boje Timske boje
Timske boje
Timske boje
 
Gostujući

Povijest uredi

Klub je osnovan 1927. godine kao amaterski klub, dio poznatog sovjetskog sportskog društva Dinamo. Za vrijeme starog SSSR-a klub je bio veliki rival sa onima iz Moskve. Zbog uspiješnih rezultata u međusobnim susretima sa Moskovljanima postao je dio ukrajinskog nacionalnog ponosa i najpopularniji klub države. Klub je čak, iako neslužbeno, prozvan ukrajinskom nacionalnom momčadi i zadobio je veliku pozornost izvan bivšeg Sovjetskog Saveza.

Po raspadu SSSR-a klub je prerastao u najjaču momčad ukrajinske lige. Dominirali su ligom dok Ahmetov nije preuzeo Šahtar iz Donjecka. 2002. i 2005. završili su kao drugi u ligi.
Od 1993. vlasnik kluba je Hrihorij Surkis, bogati i nadasve moćni ukrajinski biznismen. Jedan je od najmoćnijih ljudi istočne Europe, sa velikim interesima u naftnoj kompaniji, te navodno i kriminalu. Ukrajinska vlada bila je optužena za postavljanje preniske cijene za kupnju kluba što je trebalo biti namješteno Surkisu. Vlasnik kluba u dobrim je odnosima sa bivšim predsjednikom Leonidom Kučmom, te su i igrači kluba, kao legendarni Andrij Ševčenko, korišteni za pridobivanje glasova prilikom izbora.

Klub je dosad nastupao na svim prvenstvima SSSR-a i Ukrajine, te i jedno i drugo natjecanje osvojio više puta nego ostale momčadi. 70-ih i 80-ih godina 20. stoljeća reprezentacija SSSR-a bila je sastavljena većinom od igrača Dinama. 1975. osvojili su Kup pobjednika kupova i europski superkup ( porazivši veliki Bayern München ). 1986. opet su osvojili Kup pobjednika kupova. 1999. nastupili su u polufinalu Lige prvaka gdje ih je odveo već sad legendarni Ševčenko.

Podmičivanje suca uredi

1995. nakon što je klub pobijedio danski AaB Aalborg, te ušao u Ligu prvaka igrao je prvu utakmicu sa Panathinaikosom. Nakon utakmice je španjolski sudac Antonio López Nieto tvrdio da su mu prije utakmice čelnici kijevskog kluba nudili novac i 2 krznena kaputa za pristrano suđenje. Klub je odmah izbačen, a Aalborg je došao na njegovo mjesto. Čelnici kluba tvrdili su da je sam sudac htio kupiti te kapute, no nije ih mogao platiti.

Protiv vojske uredi

U povijesti kluba pamti se i streljanje momčadi kluba u ljeto 1942. zbog pobijede nad All-Star timom njemačke vojske. [1] Arhivirano 2007-11-06 na Wayback Machine-u

Nakon što su nacisti okupirali Ukrajinu, momčad Dinama zaposlila se u gradskoj pekari, te su počeli rekreativno igrati nogomet gdje god se moglo. Jednom ih je tako primjetila i njemačka vojska, te su ih pozvali na utakmicu u kojoj su igrači trebali nastupiti pod imenom Start. U toj momčadi nastuplao je 8 igrača Dinama ( Nikolaj Trusević, Mihajil Putistin, Ivan Kuzmenko, Makar Gončarenko, Fedor Tjučev, Mihajil Sviridovskij, Nikolaj Korotkih i Aleksij Klimenko ), te 3 igrača Kijevske Lokomotive ( Vladimir Balakin, Vasilij Sukharev i Mihajil Melnik ).

Tokom ljetnih mjeseci te 1942. godine, Start je igrao utakmice sa njemačkim i savezničkim vojnicima. 12. srpnja porazili su nijemce prvi put. 5 dana kasnije sa 6:0 su dobili još jaču njemačku momčad. 19. srpnja su pobijedili mađarski MSG Wal sa 5:1. 26. srpnja igrao se revanš, no, i ovaj put je Start dobio (3:2). Činilo se da momčad slabi pa su 6. kolovoza Nijemci poslali svoju nepobijedivu Flakelf momčad. Novine, iako su naširoko najavljivale ovu veliku utakmicu, nisu pisali o porazu njemačkog tima sa 1:5. 3 dana kasnije opet igraju i opet sa istim pobjednikom. Nakon pobjede nad Rukhom 16. kolovoza igrači su uhićeni, mučeni, i zatvoreni u obližnjem kampu u Siretzu. Nikolaj Korotkih je umro pri tom mučenju. Veljače 1943. pri napadu partizana trojica igrač su ubijena. Pobjeći su uspijeli Gončarenko, Sviridovskij i Tjučev, te su se kasnije spasili.

Stadion uredi

Dynamo svoje utakmice igra na Lobanovsy Dynamo Stadium, dok one koje privlače veći broj gledatelja budu održane u Republican Stadiumu kao dijelu državnog olimpijskog kompleksa u Kijevu. Također postoji moderan trening centar u predgrađu glavnog grada Koncha-Zaspa.
U sklopu kluba je ( također u Kijevu ) omladinska škola i juniorske momčadi Dynamo-2 Kijev, te Dynamo-3 Kijev.

Trofeji uredi

Poznati igrači uredi

Poznati treneri uredi